Koka žoga krāsošana – no dēļu sagatavošanas līdz pareizai krāsas izvēlei
Foto: Shutterstock

Pavasaris ir ne tikai aktīvs laiks dārza darbos, bet arī mājas fasādes un žoga uzfrišināšanā. Mēdz teikt, ka žogs ir mājas vizītkarte. Kādam tiek uzstādīts pirmais žogs un kokmateriāli jau stāv sagatavoti, bet citam ir vēlme atjaunot žoga izskatu.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kad žogs nupat uzstādīts, ir vēlme to uzreiz nokrāsot, bet krāsošanas process nemaz nav tik vienkāršs. Kad, kā krāsot un kādi darbi jāveic pirms otas paņemšanas rokā, konsultē "Tikkurila" mācību centra vadītājs Arnis Pastars.

Viens no svarīgākajiem krāsota koka žoga ilgmūžības priekšnoteikumiem ir kvalitatīva krāsa. Virsējā, redzamā krāsas kārta ir tikai neliela daļa no kopējā krāsošanas procesa. Vispirms jāveic virsmas sagatavošana, kam seko gruntēšana. Un tikai tad – krāsas kārtas uzklāšana.

Koka apstrāde pirms krāsošanas darbiem

Pirms virsmas krāsošanas nepieciešams koku īpaši sagatavot. Koksni piesūcina ar šķidru, caurspīdīgu, bezkrāsainu antiseptiķi jeb impregnantu, kas iesūcas dziļi koksnē, aizpilda tās poras, neļaujot koksnei turpmāk uzņemt mitrumu, īpaši piesūcinot dēļu galus. Antiseptiķa vietā var izmantot arī gruntskrāsu.

Koka žoga krāsošana – no dēļu sagatavošanas līdz pareizai krāsas izvēlei
Foto: DELFI

Apstrāde ar impregnantu ir ļoti svarīga, jo šķiedru virzienā koksne uzsūc aptuveni 20 reizes vairāk šķidruma nekā perpendikulāri šķiedrai. Koks daļēji zaudē spēju mitrumā piebriest un sausumā, izžūstot, sarauties. Šī koksnes īpašība nav labvēlīga krāsai, tāpēc šo apstrādes posmu nevajadzētu izlaist, uzsver Pastars. Turklāt, nobloķējot mitruma iekļūšanu, kokmateriālā vairs nerodas labvēlīgi apstākļi mikroorganismiem un baktērijām, kas veicina pelējumu un sēnīšu veidošanos.

Ja kokmateriāli sagatavoti, bet žogs vēl nav uzlikts, tad nepieciešams to apstrādāt ar antiseptiķi, lai koks nesāktu pelēt vai palikt zilganpelēks. To ieteicams darīt ēnā, ja tas nav iespējams, tad jāizvēlas dienas agrās vai vakara vēlās stundas. Svarīgi, lai šis darbs nenotiktu karstā saulē.

Krāsas un otas izvēle

Pirmkārt, krāsai jābūt paredzētai tieši fasādes un koka apstrādei. Otrkārt, jāizvēlas, vai koksni krāsot ar sedzošu krāsu vai ar koksnes aizsargpārklājumu. Ar sedzošo krāsu dēlīšiem vizuāli būs tikai viegli redzama koka faktūra, bet šāds pārklājums kalpos ilgi un par pārkrāsošanas darbiem varēs sākt domāt tikai pēc vairāk nekā 10 gadiem.

Turpretī koksnes aizsargpārklājums izcels koksnes dabīgo faktūru. Šādas krāsas izvēles gadījumā jārēķinās ar pārkrāsošanas darbiem jau pēc trīs līdz pieciem gadiem.

Krāsas uzklāšanai jāizmanto labas kvalitātes ota. Koka materiālu krāsošanai nevajadzētu izmantot rullīti, jo uz koka šķiedras veidojas tai neatbilstoša ruļļa radīta faktūra. Vislabāk izvēlēties otu, kas paredzēta tieši fasādes krāsošanai, jo tā neiesūc tik daudz krāsu saros un līdz ar to ātrāk noritēs krāsošanas darbi. Ja jākrāso liela kvadratūra, tad iespējams iegādāties otu ar izliektu rokturi, kas neļaus tik ātri nogurt rokai.

Tags

Krāsu izvēle Remonts
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form