Mūžzaļās istabas papardes jeb nefrolēpes – kā tās pareizi audzēt?
Foto: Shutterstock

Papardes ir daudzu iecienīts augs, turklāt, ja vien ir zināmi augam nepieciešamie apstākļi, nokarenās lapas veidos kuplu un skaistu lapotni, kas jo īpaši skaisti izskatīsies, ja augs būs ielikts kādā statīvā. Tā kā istabas papardes ir viens no tiem telpaugiem, ko vēlas ieviest teju katrs savās mājās, portāls Tavsdarzs.lv konsultējās ar Latvijas Universitātes Botāniskā dārza Tropu mājas dārznieci Ingūnu Gudrupu, lai uzzinātu, kā nefrolēpes pareizi audzēt.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Populārākās papardes

Lai arī papardes varētu lepoties ar savu daudzveidību un sugu dažādību, visbiežāk visiem pirmā asociācija par šo augu ir tieši ar nefrolēpēm, kas tautā sauktas arī par istabas papardēm. Arī nefrolēpes piedāvā daudz un dažādas šķirnes, piemēram, ''Plumosa'', ''Roosweltii'', ''Fluffy Ruffles'', ''Teddy Junior'', ''Whitmanii'', ''Smithii'', ''Superbissima''. Nefrolēpēm raksturīgas garas stīgas, kas brīvi nokarājas no puķu poda un laika gaitā var izveidoties ļoti garas, tāpēc bieži izvēlas šo augu nolikt uz trepju malas, kādā augstā statīvā vai uz plaukta malas.

Piemēroti apstākļi

Varētu domāt, ka nefrolēpēm nav nepieciešami īpaši apstākļi un tās augs teju jebkur, tomēr ir vairāki faktori, kas nosaka, vai papardes skaisti augs vairāk par vienu sezonu. Vispirms svarīgi ieplānot vietu, kur paparde tiks audzēta, jo tai nepieciešams plats un lēzens puķu pods, kā arī tam jābūt novietotam tā, lai lapas var brīvi izkārtoties un stīgām ir, kur nokarāties. Dārzniece pievērš uzmanību tam, ka vasarā nevajadzētu augu turēt dienvidu pusē, kur ir spēcīga saules gaisma, tādos gadījumos logam priekšā jābūt žalūzijai vai viegliem aizkariem. Vispiemērotākā vieta būs ziemeļu – austrumu pusē, kur ir viegls noēnojums. Ziemā izvēlies vietu, kur ir pietiekami gaišs, un augs visu dienu nebūtu tumsā. Tāpat svarīga ir pareiza temperatūra – vislabāk augam patiks siltas telpas no +16 līdz +23 grādiem.


Mūžzaļās istabas papardes jeb nefrolēpes – kā tās pareizi audzēt?
Foto: Rexness / cc


Gaisa mitrums

Gaisa mitrums papardēm, tai skaitā nefrolēpēm, ir viens no svarīgākajiem priekšnoteikumiem. Telpas mikroklimats ir ļoti svarīgs – ja gaiss būs pārāk sauss, tad sāksies lapbire. Vispiemērotākās telpas papardēm ir ar krāsns apkuri, taču, ja ir centrālā apkure, tad jāizvēlas vieta, lai augs neatrastos tuvu radiatoriem vai citiem sildelementiem. Dārzniece stāsta, ka sausā klimatā papardes lapas var apsmidzināt ar smalku pulverizatoru.

Pareiza laistīšana

Otrs, ne mazāk svarīgs faktors, kas ietekmē nefrolēpes un citu paparžu augšanu, ir laistīšana. Šie ir augi, kuru audzēšanā nedrīkst pieļaut iekaltēšanu un arī pārlaistīšanu, ir īpaši vērīgi jāseko līdzi tam, kāds ir mitruma līmenis substrātam. Kā augsnes virskārta ir gandrīz sausa, tā augs jāaplej, lai saknes visu laiku būtu mēreni mitras, bet ne slapjas vai sausas.

Augsne


Tā kā nefrolēpes un citas papardes kļuvušas par ļoti iecienītiem telpaugiem, tad nebūs grūtību atrast arī speciālu substrātu papardēm, taču galvenais ievērot, lai zeme būtu vāji skāba, irdena, ar ūdens un gaisa caurlaidību. Vislabāk, ja augsne papildināta ar lapu trūdzemi, kūdru, perlītu.


Mēslošana

Arī nefrolēpes, tāpat kā citus telpaugus, ik pa laikam vajag mēslot, lai lapotne būtu zaļāka un veselīgāka. Ziemas mēnešos dārzniece iesaka augu mēslot reizi mēnesī, bet vasaras sezonā divas reizes mēnesī. Šajā sakarā svarīgi ievērot, lai mēslojums būtu atšķaidīts, tāpēc labāk mēslot biežāk un mazākās devās, nekā reti un bagātīgi. Mēslošanai derēs gan telpaugiem, gan speciāli papardēm paredzētie mēslojumi, kā arī šķidrā vai granulu veidā.

Kaitēkļi

Pamanīt kaitēkļus nefrolēpēm un citiem paparžu augiem ir ļoti grūti, tomēr tie var parādīties un visbiežāk tos apkarot ir ļoti grūti, ja nav iemaņu. Svarīgi ik pa laikam pārcilāt lapas un pavērot auga kātus un lapotni - ja tur parādījušies brūni pleķīši vai strīpiņas, visticamāk, tas ir nevēlamais kaitēklis – bruņuts, kas nekavējoties jānoslauka. Pavasarī var lapas apgriezt, jo tās ātri ataugs.

Mūžzaļās istabas papardes jeb nefrolēpes – kā tās pareizi audzēt?
Foto: Serres Fortier / cc

Auga kopšana

Nefrolēpes izceļas ar savām garajām stīgām, un vaicājot par to, ko ar tām iesākt, dārzniece iesaka tās apgriezt tikai tad, ja tās traucē. Protams, ja augs izpleties ļoti liels, tad stīgas jāapgriež, taču jaunam augam tās var ieritināt podā, jo no mazajiem pušķīšiem veidosies jauni dzinumi.
Kad augs tiek pārstādīts, to var arī paretināt un apgriezt, lai tam izveidotu vēlamo formu.

Ja vēlies aplūkot paparžu dažādību, vērts doties uz LU Botāniskā dārza Tropu māju, kur var redzēt pat tādas papardes, kas nav iegādājamas, tāpat šeit varēs aplūkot visplašāko paparžu šķirņu kolekciju.

Tags

Telpaugi
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form