Universālās vēja lauzējas tūjas. Kā audzēt un kopt mūžzaļo dārza rotu
Foto: Shutterstock

"Nav tādas tūjas, ko nevarētu likt dzīvžogā. Taču šķirņu, formu un krāsu daudzveidība ļauj tās izmantot plašāk – brīnišķīgās dārza kompozīcijās. Tāpēc gribas, lai cilvēki tūjā redz ne tikai dzīvžoga materiālu," saka kokaudzētavas "Baltezers" saimnieks Varis Kazaks. Baltezera dārzā viņš kopā ar sievu izveidojis stādījumus, kur var nošpikot labas idejas krāšņām tūju dobēm.


"Kad lapas nobirst, ļaudis alkst mājīguma, tāpēc veido mūžzaļus dzīvžogu aizsegus un rudeņos, arī šajā, kā traki pērk tūjas," stāsta Varis Kazaks.

Vēja lauzējas, aizsargzona dārzam, fons citiem stādījumiem – ja runa ir par mūžzaļajiem dzīvžogiem, nekas universālāks par tūjām nav izdomāts. Piemēram, pacipreses ir jutīgākas, dzīvžogam der tikai atsevišķas šķirnes. Bet tūju šķirņu daudzveidība ir tik liela, ka kopā ar vertikālajiem kadiķiem tās apmierina visas vajadzības.

Apaļš žodziņš. Kāpēc ne?

Vairums cilvēku pērk un stāda desmitiem vienas šķirnes tūju citu pie citas, kaut gan varētu kombinēt apaļās un vertikālās formas, zaļās un dzeltenās krāsas, veidot grupu stādījumus. "Izskatītos lustīgāk," Varis Kazaks vēlas tūju izmantošanu paplašināt.

Lai gan vertikālā, divmetrīgā tūja ir un paliks viens no vadošajiem materiāliem dzīvžogam, arī no daudzām mazajām formām, apaļajām, pieplacinātajām tūjām var veidot žodziņus, nosegt māju pamatus vai izcelt arhitektūru, simboliski norobežot atsevišķas vietas dārzā. Tūjas var stādīt kā soliterus, kombinēt ar citiem skujkokiem un dekoratīvajiem augiem.

Kā stādīt?

Tūjām nav izteiktas mietsaknes, bet ir smalka bārkstsakņu sistēma – ļoti smalkas, sazarotas saknītes, kas atrodas sekli zemē. Tāpēc pirms stādīšanas, ko rudenī var turpināt līdz pat salam (ja tūjas ir konteineros), bagātīgi jāsagatavo augsnes virsējā kārta.

Vieglās smilšainās augsnēs tā jāsagatavo līdz 50 cm dziļumā, mālainās pietiek ar 40 cm. Tūjai patīk mēreni skāba augsne. Stādāmajā bedrē bagātīgi jāliek kūdra, komposts, satrūdējuši (3–4 gadus veci) kūtsmēsli. Vidēji rupju mulču var likt kā sedzējmateriālu. Ja liek svaigākus kūtsmēslus, noteikti pa virsu jāber melnzeme, jo svaigie mēsli var apdedzināt augu saknes.

Universālās vēja lauzējas tūjas. Kā audzēt un kopt mūžzaļo dārza rotu
Foto: DELFI

Varis Kazaks: "Lielākā kļūda, ko cilvēki pieļauj, – perspektīvā lielai tūjai, kas izaugs 4–5 m augstumā, ielabo mazu tranšejiņu. Pēc diviem gadiem tūja sāk dzeltēt, iekšējās skujas birst. Tūja nav slima, tai vienkārši nepietiek barības vielu."

Rudenī salaistiet!

Tūjai nepatīk augt slapjās vietās, taču tai vajag daudz mitruma. Pēc iestādīšanas tūjas pirmajā mēnesī kārtīgi jālaista, lai augsne pieskalotos sīkajām saknītēm un augi labāk ieaugtu. Sausos rudeņos pirms ziemas kārtīgi jāsalaista arī vecās tūjas. Ja rudenī tām būs trūcis mitruma, pavasarī var apdegt skujas – agrajā saulē tās izžūst un nokalst.

Universālās vēja lauzējas tūjas. Kā audzēt un kopt mūžzaļo dārza rotu
Foto: Shutterstock

Varis Kazaks: "Lielākā problēma nav saulē, bet nepietiekami bagātā augsnē ar nepietiekamu mitrumu. Ja rudenī kārtīgi salaista, pavasarī tās apdegšanas nav, jo kopumā tūjas nav tik jutīgas pret sauli kā, piemēram, egles."

Kā mēslot?

Lai tūjas labāk izmantotu mēslojumu, tās kārtīgi jāsalaista arī pirms mēslošanas. Tūjām der skujeņiem domātais mēslojums. Pirmoreiz mēslo aprīļa beigās, otro reizi – ap Jāņiem. Kārtīgi ielabotās, bagātās augsnēs pietiek ar pirmo mēslošanu – Jāņos to vairs neatkārto. Mēslojumu apber ap augu, ierušina zemē un vēlreiz kārtīgi aplej.

Varis Kazaks: "Vēl jāatceras, ka vēlu rudenī nedrīkst mēslot ar slāpekli. Tad tūju zari nenobriest, paliek mīksti un ziemā var apsalt vai zem sniega nolūzt. Es ieteiktu jau jūlijā tūjas samēslot ar ziemai domāto kāliju un magniju saturošo mēslojumu. Tas ļaus augam ātrāk nobriest un ieiet miera periodā. Oktobrī, novembrī kaut ko kaisīt virsū nav jēgas."

Raksts publicēts sadarbībā ar žurnālu "Dārza Pasaule". Kā tūjas pasargāt, ja ziemā liels sniegs, kad tās apgriezt, kā un vai vispār cīnīties ar Holandes vīrusu – Vara Kazaka viedokli par šiem jautājumiem lasiet "Dārza Pasaules" jaunākajā numurā.

Turpat arī meklējiet ātraudzīgo tūju šķirnes dzīvžogiem un šķirnes, kas skaisti izskatīsies arī grupu stādījumos un kā soliteri dārzā.

Tags

Dzīvžogs Tūjas

Comment Form