Kartēzijas kaķu izcelsme ir pierādāma ar vēsturiskām liecībām un kultūras mantojumu jau kopš 16. gadsimta. Eiropā kopš 13. gadsimta ir pazīstami kaķi, kas atbilst Kartēziešu kaķu raksturojumam - Alpos, Grenoblē, Grande Chartreuse kartēziešu klostera rajonā. Detalizēti par kartēziešu izcelsmi, raksturu un kopšanu MansDraugs.lv stāsta viena no pasaules skaistākā kartēzieša Tristana saimniece Ilvija.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kartēziešu kaķis ir murrātājs ar ļoti senām saknēm. Pirmoreiz rakstiski minēts "pelēkais kaķis līdzīgs Kartēzijas kaķim" 1558. gadā, franču dzejnieka Džoakima du Baleja (Joachim de Bellay) dzejolī Epitaphe d'un chat (Veltījums mirušajam kaķim Belaud). Dzejnieks Epitāfijā apgalvo, ka "kaķis bija tik skaists, ka ir pelnījis nemirstību".

Itāļu naturālists Ulīss Aldrovandi (Ulisse Aldrovandi) (1522-1605) apraksta pelnu pelēkos kaķus, saskatot līdzību ar Felis Syriaca vai Sīrijas kaķiem no kalnu rajoniem. Šie kaķi bijuši miermīlīgi, viegli pieradināmi un lieliski mednieki, smagnējas uzbūves, muskuļoti, spēja zibenīgi pārvietoties. Viņiem esot paticis vērot cilvēkus un atrasties viņu mītņu tuvumā. Viņa rokraksti glabājas Boloņas muzejā.

Šo kaķu ceļš uz Eiropu no Tuvajiem Austrumiem (Sīrijas) ir vedis caur salām – Kipru, Maltu, ierodoties Itālijā un visbeidzot Francijā, kas tad arī tiek uzskatīta par kartēziešu kaķu izcelsmes valsti.

1756. gadā biologs Žoržs Luijs Leklerks (Georges - Louis Leclerc, Comte de Buffon) grāmatā L'Histoire Naturelle ieraksta četras kaķu šķirnes:

  • mājas kaķis;
  • angoras kaķis;
  • spāņu kaķis;
  • kartēziešu kaķi.

18. gadsimtā aristokrāti Eiropā parasti gleznās bija redzami ar saviem medību suņiem, zirgiem. Kaķis ar "zilām asinīm" gleznās ir liels retums.

Pelnu krāsas skaistulis - kartēzietis, kas 18. gadsimtā gozējās gleznās blakus grāfiem
Foto: Irina / cc

Viens slavens mākslas darbs, kurā redzams kartēziešu kaķa priekštecis ir Žana Batista Perono (Perron Jean-Baptiste Perronneau) glezna ar franču aristokrāti Magdalēnu Pinceloupu de la Granži (Magdaleine Pinceloup de la Grange), 1747. gads (attēlā).

Kartēzijas kaķu selektīvā audzēšana sākās 1920. gadā, kad māsas Kristīne (Christine) un Sūzanna (Suzanne) Lēgeres (Léger) pārcēlās uz Francijas Rietumaustrumiem, kur bija saglabājušās pelēko kaķu kolonijas, kas atbilda kartēziešu kaķa aprakstam. Visvairāk kaķu bija kādas slimnīcas apkaimē, kas bija reliģiskās konfesijas aprūpē. Izcelšanās kartēziešu kaķim domājama no sīriešu kaķa. Parīzē pirmoreiz izstādē šīs šķirnes mincis piedalījās 1931. gadā.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form