Kāpēc sunim ir mitrs deguns
Foto: Shutterstock

Viena no nozīmīgākajām suņa ķermeņa daļām ir deguns. Tas mīluli vada ik dienas, ļaujot iepazīt apkārtni un izsmaržot dažādus priekšmetus. Visbiežāk suņa deguns ir mitrs un uz tā pat var saskatīt ūdens lāsītes. Kāpēc četrkājainā drauga deguns ir mitrs un vai ir slikti, ja tas ir sauss?

Degunu varētu nosaukt par darbarīku, ar ko suns dodas ikdienas gaitās. Tas darbojas vienmēr – gan mājoklī, gan arī ārpus tā, piemēram, pastaigas laikā, iepazīstot takas, augus, citu suņu atstātās "vēstulītes", apkārtni, cilvēkus. Portālā "Dog Health" piedāvāts trīs būtisku iemeslu saraksts, kāpēc suņa deguns ir lielākoties mirts un vēss: tīrība, atvēsināšanās, smaržas noteikšana.

Tīrība – tā kā sunim vienmēr viss jāzina, deguns mīluli vada un izpēta visdažādākās vietas. Saprotams, ar laiku deguns kļūst netīrs, pieskaroties kādam priekšmetam, un tad nu suņuks to steigs notīrīt, nolaizot melno degunu. Suņu saimnieki jau būs ievērojuši, ka laizīšanās ir neatņemama četrkājainā drauga ikdienas daļa, tāpēc bez mitra deguntiņa arī neiztikt!

Atvēsināšanās – šajā ziņā suns noteikti atšķiras no cilvēka. Mīluļa ķermeni klāj spalva, turklāt suns nespēj svīst tā, kā to dara viņa saimnieks. Un te nu talkā nāk melnais deguntiņš un mute, caur kuru suns cenšas atvēsināties. Strauja elsošana un izteikta deguna laizīšana karstās dienās nepārprotami vēstīs, ka suņuks arī ir karstuma skarts un cenšas atvēsināties.

Kāpēc sunim ir mitrs deguns
Foto: Shutterstock

Smaržas noteikšana – nav noslēpums, ka cilvēka deguns un oža ne tuvu nav tik stipra, salīdzinot ar četrkājainajiem draugiem. Arī "Dog Health" minēts pieņēmums, ka suņa slapjais deguntiņš palīdz uzost pat slēptākās smaržas nianses. Tik tiešām, suņu spēju atrast priekšmetus, kas cilvēka ožai ir apslēpti, nevajadzētu novērtēt par zemu, un par to var pārliecināties arī rakstā šeit. Tajā var iepazīt, kā darbojas pašmāju muitas darba suņi, kas uzož narkotikas, tabaku un pat naudu.

Savukārt "Vetstreet" speciāliste Britānija Kinga norādījusi, ka katram saimniekam nepieciešams saprast, kāds deguna stāvoklis ir atbilstošs tieši viņa sunim. Iespējams, kādam mīlulim deguns būs sausāks, bet cits suns to nelaizīs tik bieži.

Taču nebūt nav tā, ka saimniekam jāsatraucas, ja suņa deguns ir sauss. Allaž jāņem vērā situācija, kurā tas tiek novērots. Ja suns ir tikko pamodies, var gadīties, ka pa nakti deguns ir kļuvis sauss, taču mīlulis to ātri vien pats samitrinās. Pa nakti sausa var kļūt arī dzīvnieka mute, taču pamostoties šunelis to cītīgi mitrinās, vienlaikus laizot arī degunu. Turpretim citiem suņiem deguns var būt pat ļoti sauss un sačokurojies, un tad saimniekam jāsaprot, vai lietot kādus līdzekļus un smērītes, lai mitrinātu degunu, vai arī atstāt to tādu, kāds tas ir, ja deguns netraucē mīlulim elpot. Par to noteikti konsultējies ar veterinārārstu vai, ja nepieciešams, suņu šķirnes audzētāju, kas ar konkrētās šķirnes mīluļiem darbojas diendienā un spēs sniegt padomu šādā situācijā.

Ja sunim ir sauss deguns un saimnieks vienlaikus novēro vēl citas pazīmes, kas varētu liecināt, ka ar mīluli kaut kas nav kārtībā, noteikti vēlams konsultēties ar veterinārārstu. "MansDraugs" jau iepriekš vēstīja par to, vai saimniekam uzreiz jāsatraucas, redzot, ka suņa deguns ir sauss. Veterinārārste Ieva Līdumniece ieteica neaizrauties ar pieņēmumiem par to, ka sunim ir temperatūra. "Ja sauss deguns ir vienīgā sūdzība, tas ne par ko sliktu neliecina," viņa skaidroja.

Comment Form