
Ar akupunktūru kā neatradicionālo ārstniecības metodi tiek palīdzēts ne tikai cilvēkiem, bet arī dzīvniekiem atbrīvoties no dažādām kaitēm un slimībām, kurām nav līdzējusi tradicionālā medicīna. Kā adatu terapijas seansi notiek dzīvniekiem un kādu slimību ārstēšanai šo metodi var izmantot, stāsta veterinārārste Sintija Pakalne.
Akupunktūra ir Ķīnas tradicionālās medicīnas metode, kur speciālas adatas, kas ir ievadītas bioloģiski aktīvos punktos, vienkārši izsakoties, labvēlīgi iedarbojas uz iekšējiem orgāniem, kas ir saistīti ar šo punktu, kā arī stimulē to darbību un atveseļošanos. Akupunktūru visbiežāk medicīnā izmanto cilvēku ārstēšanā, taču daudzviet Eiropā un citur pasaulē šī metode jau sen tiek izmantota arī veterinārmedicīnā. Arī Latvijā adatu terapija dzīvniekiem ir pieejama jau aptuveni 10 gadus.
Veterinārārste Sintija Pakalne ar akupunktūru nodarbojas jau no 2009. gada. Viņa atklāj, ka visbiežāk uz adatu terapiju nāk pacienti ar muskuļu un skeleta problēmām, piemēram, artrītu vai starpskriemeļu disku slimībām. Tāpat akupunktūru kā ārstniecības metodi var izmantot elpceļu slimību (bronhīta, rinīta u.c.), kuņģa un zarnu traktu vai reproduktīvo problēmu, kā arī neiroloģisko traucējumu, piemēram, epilepsijas ārstēšanai. Vetārste stāsta, ka adatu terapiju var izmantot kā palīglīdzekli arī rehabilitācijā vai apvienojumā ar tradicionālajām ārstēšanas metodēm.
Kaut akupunktūrai ir ļoti plašs pielietojums, tā nespēs palīdzēt, ja dzīvniekam ir, piemēram, audzējs vai lūzumi.
Akupunktūras rezultātā tiek noņemtas muskuļu spazmas, kas rada sāpes. “Akupunktūras iedarbības mehānisms ir saistīts ar to, ka, ievadot adatu muskuļu mikrotraumas rajonā, adatas atrašanās vietā izdalās specifiska viela – adenozīns, kas mazina iekaisumu un darbojas kā dabisks pretsāpju līdzeklis. Kā arī adatas duršanas vietā tiek kairināti nervu gali, un kā atbildes reakcija uz šo kairinājumu dzīvnieka smadzenēs izdalās endorfīns. Endorfīns mazinā sāpes un regulē emocionālo stāvokli, reizēm, pat dzīvnieks iemieg,” portālam “Mans Draugs” skaidro vetārste. Taču, skatoties no ķīniešu filozofijas viedokļa, akupunktūra balstās uz “Iņ” un “Jan” līmeņa līdzsvarošanu organismā. Šajā kultūrā tiek uzskatīts, ka slimība ir organisma enerģijas nelīdzsvarotības rezultāts. Taču akupunktūra līdzsvaro šo enerģiju un palīdz organismam dziedēt slimību.
Pakalne skaidro, ka akupunktūru var veikt ne tikai suņiem un kaķiem, bet praktiski visu sugu dzīvniekiem, kuriem šāda ārstēšana ir nepieciešama. Latvijas Radio 1 (LR1) Raidījumam “Kustoņu pasaule” ārste atklāj, ka pati reiz, piemēram, trenējusies veikt adatu terapiju uz zirga. Šim dzīvniekam ir īsa spalva un izteikti muskuļi, kas palīdz vieglāk sataustīt bioloģiskos ķermeņa punktus.
Kaut šī ārstniecības metode nav populārā, pacientu skaits gadu laikā ir pieaudzis. “Cilvēku domāšana ir palikusi “zaļāka”. Tāpat dzīvnieku īpašnieki meklē alternatīvas tradicionālajai medicīnai, ja tā nedod vēlamos rezultātus,” skaidro vetārste. Taču tie nav vienīgie iemesli, kāpēc adatu terapija paliek aizvien populārāka. Tas visnotaļ ir arī ārstu panākums, kuri gadu laikā ir mainījuši savu viedoklis par akupunktūru dzīvniekiem, kā rezultātā aizvien vairāk saviem pacientiem iesaka izmantot tieši šo ārstniecības metodi. Arī veterinārārst Jānis Beinarts raidījuma “Ķepa uz sirds” komandai atklāja, ka, viņaprāt, akupunktūrai ir liela nākotne: "Ja agrāk mans viedoklis bija gaužām noraidošs, gandrīz vai kā par homeopātiju – ka tā ir tikai cilvēku mānīšana, jo tas "kukainis" jau nezina, ka viņam jātic tam efektam. Tad par akupunktūru es saprotu, ka tai ir liela, ļoti liela nākotne."
Tiem lasītājiem, kuri ir ieinteresēti netradicionālajā veterinārmedicīnā un labprāt apgūtu akupunktūru, jāsaka, ka diemžēl to nav iespējams apgūt Latvijā. Apmācības šajā medicīnas jomā ir pieejamas tikai ārzemēs. Pakalne portālam “Mans Draugs” atklāj, ka viņa to apguvusi Starptautiskās Veterinārās Akupunktūras Asociācijas organizētajos kursos, Norvēģijā.