Āzijas leopardkaķis. Foto: Zaide Zainala

Kaķu šķirņu skaits nepārtraukti papildinās, jo audzētāji eksperimentē, mēģina un galu galā iegūst jaunas kaķu šķirnes. Jaunu šķirņu veidošanas pionieri, neapšaubāmi, ir amerikāņi, bet arī citās valstīs un mūsu kaimiņi Krievijā ļoti aktīvi strādā šajā virzienā. Iepazīstināsim jūs ar vēl neatzītām šķirnēm, kuras eksistē, bet sakarā ar mazo šķirnes pārstāvju skaitu vai vēl nenostiprināto fenotipu, atzīšanu nav guvušas. Neaizmirsīsim, ka liela daļa kaķu šķirņu, izņemot pašas senākās, arī ir bijušas neatzītas, bet šodien kļūst arvien populārākas.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Čehu sprogainais kaķis

Ziemeļčehijā, Libereces apkaimē, Persijas kaķiem bija parādījusies dabiska mutācija, kuras rezultātā izveidojās šī šķirne. Ja uzmanīgi izseko, tad faktiski visi kaķi cēlušies no vienas asiņu līnijas, kas norāda, ka šajā līnijā ir notikusi mutācija. Pārojot sprogainos kaķus ar Kornvolas un Devonas reksiem, audzētāji pārliecinājās, ka vilnas sprogainību nosaka cits gēns nekā pārējiem reksiem. Šobrīd čehu audzētāji apzina visus sprogainos kaķus savā valstī, lai gatavotu šķirnes reģistrāciju. Kaķi pēc izskata ir līdzīgi Persijas kaķiem, lielai daļai ir lielisks šķirnes tips, bet vilna ir īsāka un viļņota.

Šķirne ir izplatīta tikai Čehijā. Arī Latvijā no Čehijas ievestiem kaķiem 90. gados piedzima persieši ar viļņotu vilnu.

Īsspalvainais kolorpoints

Tā ASV tiek saukti daži Siāmas krāsu varietātes kaķi, kuri ir citās krāsās nekā klasiskās – ar tumšām, šokolādes krāsas, zilām un violetām iezīmēm.
Eiropā šādu šķirnes apzīmējumu nelieto.

Himburs

Kaķu šķirne veidota ASV, krustojot Persijas kaķus, kam ir akromelānisma iezīmes (kolorpointus), un burmas kaķus. Daļa audzētāju šos kaķus sauca arī par garspalvainajiem tonkinēziem (siāmiešu un burmas krustojums). Audzētāji centās iegūt dzīvniekus siāmiešu un burmas krāsās, taču nevarēja vienoties savā starpā, tāpēc bieži redzami kaķi ar dažādu fenotipu, un atkarībā no tā, kuri gēni dominē – siāmiešu vai burmu – kaķis līdzinās vienai vai otrai šķirnei. Pagaidām šķirne nav atzīta arī ASV.

Malajas kaķis

Kā šķirnes nosaukums ticis izmantots ASV, apzīmējot burmas zilā, šokolādes un violetā krāsā, jo uzskatīja, ka pie burmas šķirnes pieder tikai tumšbrūnās burmas. Krāsu apzīmējumi patiesībā krāsu īsti nenorāda, jo Malajas kaķiem šokolādes krāsa faktiski nozīmēja šampanieša krāsu (ļoti gaiši bēša), violeta – platīna krāsu, vienīgi zilā krāsa patiesi bija zila vai pelēka. Šie kaķi vienlaicīgi arī bija smagnējāki un ar apaļākām galvām nekā šīs pašas krāsas burmas Eiropā. Šodien šie kaķi izstādēs tikpat kā nav sastopami.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form