Foto: Richard McMillan

Ūdeni jau gadsimtiem ilgi uzskata par vienu no tām dabas stihijām, kurai piemīt nomierinošas īpašības. Ne velti mēdzam teikt: "Ak, es stundām ilgi varētu vērot jūru!" Tieši šo relaksējošo iemeslu dēļ arvien biežāk izvēlamies ierīkot raibu raibos akvārijus ne tikai savā dzīvoklī vai mājā, bet arī darba vietās.

Sālsūdens jeb jūras akvāriji piedāvā plašas iespējas iegūt savā īpašumā viskrāsainākās zivis, kas uz Latviju atceļojušas no tālām tropu jūrām. Izrādās, pat savu piemājas baseinu iespējams pārveidot par mājvietu kādai mazai, mīļai haizivij!

Kā pazīt jūras akvāriju

Sālsūdens jeb jūras akvāriju no biežāk sastopamajiem akvārijiem var atšķirt pēc diviem kritērijiem – tā vizuālais izskats un cena. Tātad vizuāli jūras akvārijs vienmēr ir spilgts, aprīkots ar spožu gaismu, pamats klāts ar baltām smiltīm, kas atgādina lagūnu, savukārt akvārija iemītnieces ir košas zivis no tropu salām.

Jūras akvārija ierīkošanu sadārdzina tā specifiskais tehniskais aprīkojums, kam jāspēj nodrošināt visi dzīvības uzturēšanas procesi tajā. Cena atkarīga no vēlamā zivju skaita un lieluma. Ja vēlaties uzturēt vairākas mazas zivtiņas, tehniskais aprīkojums būs salīdzinoši vienkāršāks. Ja saldūdens akvārija ierīkošana var izmaksāt līdz 2000 latu, tad jūras akvārija uzstādīšanai jārēķinās vismaz ar 2500-3000 latu.

Jūras akvārija kopšana

Foto: Richard McMillan

Akvāriju apkalpošana jāuztic speciālistiem, kuri vislabāk zinās, kas nepieciešams jūras iemītniekiem attiecīgajā situācijā. Ja saldūdens akvārijiem jānomaina tikai tīrs ūdens, tad jūras akvārijiem nepieciešams pievienot dažādus mikroelementus un papildu uzturvielas, kas zivīm nodrošina ilgu un veselīgu mūžu, kā arī spilgtas krāsas.

Jūras akvāriju apkalpošanas izmaksas ir par aptuveni 20% dārgākas, nekā tās ir saldūdens akvārijiem. Ar laiku arī paši varat apgūt nepieciešamās iemaņas un zināšanas, lai mācētu rūpēties par saviem jūras mīluļiem – taču tam vajadzīgs laiks un vēlme to visu iemācīties, jo jūras iemītnieku pasaule nav vienā dienā apgūstama.

Gluži aplams ir priekšstats par zivju barošanu – jo vairāk tās barosim, jo labāk. Izrādās, ir pavisam pretēji – jo mazāk barosit, jo zivtiņai labāk. Tas tādēļ, ka dabā zivis neēd katru dienu, kā to dara cilvēks. Jūras zivis ieteicams barot vienu līdz divas reizes dienā – cilvēkam intuitīvi jājūt, cik gatavas ir zivis saskarsmei ar cilvēku – šo sajūtu nevar nodot ne ar kādām zināšanām un priekšrakstiem. Arī precīzu barības daudzumu nevar strikti noteikt – vienu dienu tas var būt vairāk, otru dienu mazāk.

Foto: Richard McMillan

Ja zivis jau ir paēdušas un nodarbojas ar savām lietām, taču barība vēl peld pa ūdens virsu vai ir nogrimusi smiltīs, tas liecina, ka tā ir iebērta par daudz. No zivju pārbarošanas jācenšas izvairīties, jo tas ir biežākais problēmu cēlonis. Jūras zivīm ir īpašas sabalansētas sausās barības, kur ir vairāk mikroelementu un joda piedevu nekā barībā, kas paredzēta saldūdens iemītniekiem.

Ik pa laikam savus jūras mīluļus var palutināt ar pārtikas veikalos nopērkamu zivs fileju vai garnelēm. Zooveikalos var iegādāties arī īpaši apstrādātas un sagatavotas saldētas tārpu un vēzīšu briketes, ko pirms "pasniegšanas" nepieciešams nedaudz atkausēt. Akvārija iemītniekus iespējams palutināt pat ar dzīviem krabīšiem un artēmijām, ko pārdod īpašos ar ūdeni pildītos un hermētiski noslēgtos maisiņos. Šāda veida pārtika satur visvairāk kaloriju, taču pašiem nekādā ziņā nevajadzētu to ķert, jo ar neapstrādātu pārtiku akvārijā var ienest dažādas infekcijas, pret kurām jūras zivis ir ļoti jutīgas.

Katru dienu obligāti jāpārbauda akvārija tehnikas darbība – jāskatās, lai tajā rodas burbulīši, lai ūdens attīrīšanas iekārtas skan. Jo dārgāks ir tehniskais aprīkojums, jo mazāk nepieciešama darbība ar rokām, taču jebkurā gadījumā tehnika ir robots, kas viens nevar apkalpot šos sarežģītos bioloģiskos procesus, tādēļ dažas darbības akvārija kopšanā būs jāveic arī pašiem.

Kā izvēlēties savu zivju "sastāvu"

Foto: William Picard

Ja pašiem vēl nav pietiekamu zināšanu par jūras akvārijiem, tad vislabāk šo uzdevumu uzticēt tā speciālistiem. Viņi labāk zinās, kuras zivis ar kurām sadzīvo un kuras ne. Lai izvairītos no iespējamiem konfliktiem, jāzina arī skaits, kādā turēt attiecīgo šķirni – dažām nepieciešama lielāka savas šķirnes kompānija, savukārt citām ieteicams būt mazākā skaitā.

Maldīgs ir uzskats, ka no katras šķirnes vajadzīgs pārītis – puika un meitene. Zivis rīkojas instinktīvi, tādēļ bieži vien zivju meitenes uzskata par potenciālām barības kandidātēm, kā arī par konkurentēm uz guļvietu. Tās uzskata par pretiniekiem, un pretinieks ir jāneitralizē. Tikai reizi gadā, kad atmostas romantiskākas jūtas, zivju puika šo meiteni uztvers kā savu draudzeni, savukārt pēc tam tā atkal kļūs par ienaidnieku.

Kad akvārija pamatiedzīvotāji jaunajā mājvietā būs iedzīvojušies un jūs vēlēsities šo sastāvu papildināt, noteikti jākonsultējas ar speciālistu, lai piemeklētu saskanīgākos kaimiņus.

Jūras zivis akvārijos nevairojas, tās ieved no dažādām tropiskām jūrām (Karību salas, Sarkanā jūra u.c.). Pirms nokļūšanas jūsu akvārijā visas šīs zivis iziet īpašu adaptācijas periodu. Iegādājoties zivtiņas, noteikti nepieciešams pajautāt, cik ilgi šī zivs ir Latvijā, cik garu adaptācijas periodu tā izgājusi. Pēc ierašanās Latvijā pietiekams adaptācijas periods zivij ir trīs mēneši – tad tā ir brīva no infekcijām un ir pielāgojusies dzīvei akvārija vidē, kur ir šaurāki apstākļi, mākslīgā barība, cita ūdens kvalitāte. Ievērojot šo adaptācijas periodu, zivtiņas daudz ātrāk un labāk iejutīsies jūsu akvārijā.

Kvalitatīvas jūras zivis var iegādāties firmās, kas nodarbojas ar jūras akvāriju uzstādīšanu un apkalpošanu – šo firmu rīcībā ir adaptācijas laboratorijas, kas nodrošina labāko sagatavošanas procesu pirms zivtiņas pārcelšanās uz dzīvi jūsu akvārijā. Zooveikalos jūras zivis ir diezgan reta parādība – tās gan vairāk izliek apskatei un cilvēku informēšanai par sālsūdens akvārijiem.

Koraļļu krāsu un formu burvība

Foto: Gareth Peters

Tradicionāls akvārijs ar zivtiņām ir tikai viens no jūras akvāriju veidiem, otrs – īpašais dzīvo koraļļu akvārijs. Tajos zivtiņu ir maz, galvenokārt ir dzīvie koraļļi, kam kompānijā var pievienot kādu bezmugurkaulnieku, piemēram, garneli.

Foto: Chris Carney

Koraļļiem nepieciešams ļoti augstas kvalitātes ūdens, tādēļ arī zivju šajos akvārijos ir maz. Šādam akvārijam piemeklē neliela izmēra zivis, kas negrauž koraļļus un netraucē tiem augt, kā arī nepiesārņo ūdeni. Koraļļu augšanas nodrošināšanai ūdenim nepieciešams pievienot dažādus mikroelementus, ko tie uzsūc no ūdens gluži kā pārtiku.

Foto: Mark Lewis

Koraļļi labos apstākļos nemitīgi aug un vairojas. Arī koraļļiem pirms nonākšanas jūsu akvārijā nepieciešams adaptācijas periods, taču tas ir īsāks nekā zivīm – galvenais ir pārliecināties, lai uz tiem nebūtu kādu kukainīšu vai parazītu.

Haizivs tavā akvārijā

Jā, tas nemaz nav neiespējami! Haizivīm nepieciešams plašs akvārijs, pat divu līdz trīs metru diametrā, tā forma var būt visdažādākā – gan cilindrs, gan četrstūris, gan daudzstūris. Šādā akvārijā nav daudz papildu "dekorāciju", taču kompānijai un vizuālam izskatam var piemeklēt daudz dažādu mazu zivtiņu, kas peldēs apkārt haizivij un nodrošinās akvārijam nepārtrauktu kustību un dzīvīgumu – kā haizivs uz vienu pusi, tā mazās zivtiņas peldēs uz pretējo. Ļoti svarīgi ir haizivi barot sātīgi – tad viņa neskatīsies uz mazajām zivtiņām kā uz savu potenciālo barību.

Īpašu šķirņu haizivis, kas piemērotas dzīvei akvārijā, parasti var iegādāties 60-70 cm garas, taču pieaugusi tā var sasniegt līdz pat divu metru garumu. Šīs mazās haizivis cilvēkiem nebūt nav bīstamas – baisās un niknās, ko esam raduši redzēt filmās, ir apmēram sešus metrus garas, tātad trīskārt lielākas par šīm. Ar īpašām metodēm augšanas periodā haizivs izmērus var ierobežot vai arī, gluži pretēji, paātrināt.

Akvārijam jābūt pietiekami plašam, lai haizivs varētu ērti pārvietoties un kustēties. Tehniskajam aprīkojumam jābūt īpaši spēcīgam un apjomīgam, jo tam īsā laika periodā jāspēj pārstrādāt lielu apjomu nevajadzīgo vielu. Lai īstenotu ieceri par haizivi savā mājā, jārēķinās ar 20000-25000 latu.

Ja patīk asas izjūtas, varat mēģināt iemācīties peldēties kopā ar savu haizivi. Tā netuvosies jums tuvāk par metru – peldēs jūsu virzienā, taču tad strauji to mainīs un izvairīsies no tiešas saskares ar jums. Ja sniegsit ēdienu, viņai labsajūtā aizmiglosies acis vārda tiešā nozīmē un to vairs neinteresēs, kas notiek apkārt – šādā brīdī pilnīgi droši varat haizivi paglaudīt. Šīm zivīm ir arī kāds interesants reflekss – kā pagriezīsit ar vēderu uz augšu, tā tūdaļ nonāks šoka stāvoklī un jūsu rokās gulēs pilnīgi nekustīgi. Šādā brīdī varat apskatīt gan haizivs zobus, gan ieskatīties tai acīs, kā arī mīļi papliķēt pa vēderiņu. Kā pagriezīsit atpakaļ uz vēdera, tā zivs turpinās peldēt, it kā nekas pirms tam nebūtu noticis.

Haizivij ir ļoti laba oža – tā uzreiz sajutīs, ja akvārijā ielikts ēdamais. Zivi ieteicams barot, uzvelkot rokās īpašus metāliskus cimdus, jo haizivs ēdot neskatās uz pirkstiem laikā, kad ņem barību.

Nav neiespējama iecere turēt haizivi savā piemājas baseinā. Ja to vairs nelietojat, speciālisti var to pārbūvēt par mājvietu šai zivij. Lai to izdarītu, baseina pamatu noklāj ar jūras smiltīm, piepilda ar sālsūdeni, ko attīra no hlora un citām nevajadzīgām vielām, uzstāda akvārijam nepieciešamo tehniku. Iespējams izbūvēt arī stikla sienas, lai visu varētu vērot ne tikai no augšas, bet arī no sāniem. Var uzstādīt arī koraļļu rifu un peldēties kopā ar mīļoto haizivi. Baseina apkārtni var papildināt ar palmām un dažādiem eksotiskiem augiem, radot neatkārtojamu paradīzes sajūtu tepat Latvijā. Tā ka ideja par jūras stūrīša ierīkošanu savās mājās nebūt vairs nav neiespējama!

Source

"Sieviete"
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form