No Noasa šķirsta līdz nodedzinātai pilsētai: desmit senākās kaķu šķirnes
Foto: Tessa.lv Photography

Plankumainais Ēģiptes mau kaķis ir viena no senākajām kaķu šķirnēm. Īpaši raksturīgs ir kaķa kažoka krāsojums pieres daļā, veidojot burtu "M". To mēdz dēvēt arī par skarabeja zīmi, radot tiešas asociācijas ar ēģiptiešu kultūru un kaķa izcelsmes valsti.

Senos zīmējumos Ēģiptes mau attēloti jau ap 1900. gadu pirms mūsu ēras. Zināms, ka ēģiptiešu kultūrā kaķim bija liela nozīme, un tiek pieļauts, ka kaķis simbolizēja gan auglību, gan varenumu, jo zīmējumos bieži attēlots blakus sievietēm. Tāpat zīmējumi liecina, ka kaķu veidolā iemiesojies kāds no ēģiptiešu dieviem, piemēram, Ra, rādot savu spēku pār citām būtnēm.

Jāpiebilst, ka arī šķirnes nosaukumā jau ir ietverts vārds "kaķis", jo tieši tāda nozīme rodas, tulkojot ēģiptiešu vārdu "mau".

Tāpat kaķi attēloti arī citos mākslas darbos, piemēram, sengrieķu vāzēs, kas apskatāmas Britu muzejā Londonā.

Plašāku popularitāti Ēģiptes mau guvuši tuvējās zemēs, piemēram, Francijā un Itālijā. Abu pasaules karu ietekmē šķirne tika īpaši apdraudēta, tāpēc tās saglabāšanā liela loma ir atsevišķiem cilvēkiem. Kā būtisks pavērsiens Ēģiptes mau izplatības saglabāšanā un veicināšanā tiek minēta krievu kņaziene Natālija Trubeckaja, kura bija emigrācijā un dzīvoja Itālijā, tur pārvedot arī šos kaķus.

Tālāk kaķi kopā ar saimnieci emigrējuši uz ASV, kur pavairoti. Vēlākos gados kaķi uz citām valstīm pārvesti arī no Indijas, līdz ar to šķirnes kaķi manāmi daudzviet pasaulē.

Ēģiptes mau šķirnes pārstāvji ir graciozi, atlētiski, kā arī ļoti rotaļīgi dzīvnieki. Lai arī viņi sākotnēji ir ļoti piesardzīgi pret svešiniekiem, saviem saimniekiem kaķi ir uzticīgi.

Plašāk par Ēģiptes mau šķirnes kaķiem lasiet šeit.

Comment Form