Militārie delfīni un stresa noņēmēji – dzīvās būtnes, kas strādā cilvēka labā
Foto: Shutterstock

Aptuveni 800 cilvēki ik mēnesi iet bojā mīnu dēļ, bet vismaz 110 miljoni mīnu joprojām klāj zemi 64 pasaules valstīs, liecina dati. Tā kā mīnas ir apraktas dziļi zemē, tās ir gana grūti noteikt un pamanīt, turklāt to iznīcināšanai nepieciešami cilvēkresursi un finansiālie līdzekļi. Taču līdz tam vēl jātiek, proti, mīnas ir jāatrod.

Un to cilvēku vietā dara bites! Mazās, čaklās lidotājas ir gatavas mērot tālu ceļu, lai iegūtu nektāru medum, un zinātnieki ir iemanījušies bišu lieliskās darba spējas izmantot mīnu un citu eksplozīvu elementu atrašanai.

Sākotnēji bites apmāca atrast tādas ķīmiskās vielas, kuru saturā bija arī daļa ēdiena, kas, protams, bites pievilina daudz veiksmīgāk. Kad bites ir iemācījušās atpazīt arī smaržu, kas nav ēdiens, viņas ir gatavas darbam.

Palaižot bites brīvsolī, tās drīz vien atrod vietu, kur ir mīna. Reizēm par mīnu tuvošanos liecina fakts, ka bites jau sagatavo savus snuķīšus, ar kuriem ievāc nektāru. Zinātnieki un entuziasti gan neapstājas pie sasniegtā un cer, ka nākotnē spēs bites apmācīt arī, piemēram, drošības un sanitārijas jautājumos.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form