Tiešraidē var vērot zaļās vārnas Ādažu poligonā

Tiešraidē var vērot zaļās vārnas Ādažu poligonā
Foto: M. Maskalāns

No 2. maija mājaslapā "Putniadazos.lv" interneta tiešraidē ikviens aicināts sekot līdzi norisēm zaļās vārnas būrī Ādažu poligonā, "MansDraugs" informē Aizsardzības ministrijas Militāri publisko attiecību departamenta pārstāve Aiva Kokoriša.

"No Āfrikas dienvidiem zaļās vārnas Latvijā atgriežas maija sākumā. Olu dēšana parasti notiek maija beigās, savukārt jūnija otrajā pusē šķilas mazuļi. Zaļās vārnas putnēni ligzdā uzturas gandrīz mēnesi, kas ir krietni ilgāks laiks nekā citiem līdzīga izmēra putniem," stāsta projekta "Putni Ādažos" lauka darbu koordinatore Ieva Mārdega, kas zaļo vārnu gaitām seko līdzi gandrīz divdesmit gadus.

Zaļās vārnas Ādažu poligonā sāka ligzdot 2007. gadā, kad Latvijas Ornitoloģijas biedrība tur izvietoja piemērotus būrus. Piemērotu ligzdvietu trūkums ir viens no iemesliem zaļo vārnu skaita sarukumam Latvijā.

Latvijas Ornitoloģijas biedrības valdes priekšsēdētājs Viesturs Ķerus skaidro: "Zaļā vārna, kas kādreiz Latvijā bija bieži sastopama, nu kļuvusi par vienu no apdraudētākajām sugām. Zaļās vārnas aizsardzībai veltāmas īpašas rūpes, tostarp saglabājot šīs sugas dzīvotnes Ādažu poligonā un citur. Ceram, ka personīga ielūkošanās zaļās vārnas dzīvē mudinās iedzīvotājus rūpēties par šo dabas dārgumu, kas Latvijā vēl sastopams."

Tiešraide no ligzdas skatāma šeit.

Zaļās vārnas ir uzticīgas ligzdvietām, tādēļ var cerēt, ka arī šogad tās būrī ligzdos. Foto: M. Maskalāns.

Zaļās vārnas dējumā ir līdz 6 olām, vidēji izdzīvo 2-4 mazuļi. Foto: E. Račinskis

Vaboles, siseņi un sienāži ir galvenā zaļās vārnas barība. Mēdz ķert arī rāpuļus, abiniekus un sīkus zīdītājus. Zaļā vārna medījumu nolūko, sēžot uz paaugstinājuma, un tad pikē lejup, lai to satvertu, vai arī ķer kukaiņus lidojumā. Rotējošā lidojuma dēļ radies arī putna angliskais nosaukums “Roller”. Foto: M. Maskalāns.

Interneta tiešraidi no zaļās vārnas būra īsteno Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centrs un Latvijas Ornitoloģijas biedrība Eiropas Savienības programmas "LIFE+" projekta "Putni Ādažos" laikā. Tiešraidi atbalsta Aizsardzības ministrija. Būrī novērojamās dabas norises var komentēt portāla "Dabasdati.lv" forumā. Šis ir jau trešais gads, kad tiešraidē var vērot notikumus zaļās vārnas būrī.

Ādažu poligons ir ne tikai Nacionālo bruņoto spēku mācību vieta, bet arī teritorija ar Eiropas nozīmes dabas vērtībām. Poligona centrālajā daļā atrodas Baltijas valstīs lielākais virsāju komplekss, kur sastopami daudzi reti un īpaši aizsargājami putni: zaļā vārna, rubenis, vakarlēpis, pupuķis un citi.

Projekta "Putni Ādažos" norises vieta ir aizsargājamo ainavu apvidus "Ādaži", kas iekļauts Eiropas vienotajā dabas teritoriju tīklā "Natura 2000". Projekta mērķis ir atjaunot retu putnu ligzdošanas un barošanās vietas, izglītot teritorijas lietotājus un apmeklētājus par dabas vērtībām, kā arī veicināt sadarbību starp militāro "Natura 2000" vietu apsaimniekotājiem.

Source info

MansDraugs.lv


Copyrights

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Lasi vēl

Saimnieku skola
Mansdraugs iesaka