Latvijā 16 gadu laikā apgredzenoti vairāk nekā 1700 gulbji; aicina uz putnu vērošanu
Foto: F64

Latvijas Dabas muzeja ornitologs Dmitrijs Boiko ziemeļu gulbju gredzenošanas ekspedīcijās dodas jau 16 gadus. Šo gadu laikā izdevies apgredzenot vairāk nekā 1700 putnu, kas padara to par lielāko pētījumu par ziemeļu gulbjiem Eiropā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Dabas muzeja ornitologs Dmitrijs Boiko ar brīvprātīgiem palīgiem ziemeļu gulbju gredzenošanas ekspedīcijās dodas kopš 2003. gada. To viņš darīja arī šogad, kad viņam palīgā devās arī brīvprātīgie no Latvijas un citām pasaules valstīm – Francijas, Itālijas un Japānas, vēsta Latvijas Dabas muzeja pārstāve Polīna Šķiņķe. Šogad gredzenošana notika Kurzemē, kur sastopama lielākā ligzdojošās populācijas daļa.

Gulbju gredzenošana pētniekiem palīdz izdarīt secinājumus par dažādu faktoru, galvenokārt, mainīgo laika apstākļu ietekmi uz gulbju paradumiem un izdzīvošanu. Jebkurš tiek aicināts ziņot gan par ziemeļu gulbju ligzdošanas vietām, gan par pulcēšanas vietām rudens pārlidojumu laikā.

2018. gada sezonā ziemeļu gulbju gredzenošanas ekspedīciju laikā izdevies apgredzenot 103 ziemeļu gulbjus – 18 pieaugušus putnus un 85 mazuļus.

Neskatoties uz to, ornitologs atzīst, ka šis gads gulbjiem bija pārbaudījumu pilns. Februārī un marta sākumā daudzas mazās ūdenstilpes, kurās ligzdo ziemeļu gulbji, ilgstoši bija aizsalušas, tādēļ vairāk nekā 70 procenti no gulbjiem ligzdošanu uzsāka vienu līdz trīs nedēļas vēlāk nekā ierasts. Vēlāk perējumus apdraudēja plēsēji, kuriem piekļūšanu ligzdām atviegloja zemais ūdens līmenis, kas ilgstošā sausuma dēļ saglabājās daudzās ligzdošanas vietās. Kā braucienu laikā novērojis Boiko – perējumi bija mazāki nekā pērn vai bija izēsti.

Visi interesenti, kas vēlas satikt speciālistu un uzzināt vairāk par Latvijā sastopamajiem putniem, ir aicināti uz izziņas cikla "Dabas akadēmija" pasākumu "Rudens putni", kura laikā 11. oktobrī Dabas muzejā notiks ekskursija, bet 20. oktobrī interesenti aicināti piedalīties pastaigā un putnu vērošanā dabā. Vairāk informācijas par norises laikiem, pieteikšanos un dalības maksu vari iegūt šeit.

Tags

Latvijas Dabas muzejs
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form