Valsts robežsardzes koledžas dienesta sunim piedzimuši 14 kucēni
Foto: Artis Vītols

29. oktobrī Valsts robežsardzes koledžas sunim piedzima 14 burvīgi kucēni, kuri nākotnē varēs gādāt par valsts drošību. Vairāk par kucēnu gaidāmo nākotni un dienesta suņu pienākumiem portālam "Mans Draugs" stāsta Valsts robežsardzes koledžas Kinoloģijas dienesta priekšnieks Uldis Barkāns.

Šobrīd mazie kucēni atrodas Rēzeknē, Valsts robežsardzes koledžā. Tur mazie mitināsies līdz aptuveni divu, divarpus mēnešu vecumam, kad pirmo reizi tiks pārbaudīta viņu atbilstība dienesta vajadzībām.

Tie kucēni, kuriem piemitīs darbam nepieciešamās rakstura iezīmes un kuros kinologi saskatīs potenciālu, tiks nodoti Valsts robežsardzes teritoriālo pārvalžu kinologiem, kuri tālāk turpinās apmācību procesu. "Šie kinologi līdz aptuveni pusotru, divu gadu vecumam ar šiem suņiem strādās. Pēcāk pusotra, divu gadu vecumā suņi kārtos savu pirmo profesionālo eksāmenu, un tad viņi sāks strādāt uz valsts robežas," atklāj Kinoloģijas dienesta priekšnieks.

Suņu testēšanā tiek vērotas gan suņa iedzimtās īpašības, gan iemaņas, kuras tikušas iegūtas apmācības procesā. "Tur skatās, kā tas suns strādā, gan kāda viņam ir nervu sistēma, socializācijas pakāpe un profesionālās iemaņas," stāsta Barkāns.

Valsts robežsardzes koledžas dienesta sunim piedzimuši 14 kucēni
Foto: Artis Vītols

Taču pirmajā testā, kurā kucēni tiek pārbaudīti jau divu mēnešu vecumā, vairāk uzmanības tiek pievērsts tieši dzīvnieka dabiskajām iemaņām, piemēram, baiļu pakāpei, vai viņiem piemīt dabiska vēlme dzīties kaut kam pakaļ u.c.

Diemžēl ne visi kucēni ir spējīgi izturēt Valsts robežsardzes kinologu pārbaudes. Tie četrkājainie draugi, kuri nebūs piemēroti robežsardzes darbam, tiks izsludināti pārdošanai. Kucēnus savā īpašumā varēs iegādāties jebkurš interesents.

Barkāns atklāj, ka dienesta suņu pārošana ir ļoti pārdomāts un laikietilpīgs process. Līdzi tiek sekots gan vaislas kucei, gan viņas partnerim. "Ir svarīgas šo suņu īpašības, jo tās pēcāk var iedzimt kucēnos, piemēram, ja kucei trūkst kādas no vajadzīgajām īpašībām, tad viņai tiek attiecīgi piemeklēts atbilstošais suns, kuram tās piemīt," viņš stāsta.

Valsts robežsardzes dienesta suņi galvenokārt patrulē gar valsts robežu un uzrauga tās teritoriju. Barkāns stāsta, ka viens no viņu galvenajiem uzdevumiem ir spēt sadzīt pēdas: "Viņi patrulē gar valsts robežu un gadījumā, ja ir kādi nelegāli robežpārkāpumi, tad sunim ir jāspēj atrast pārkāpējus." Taču tas nebūt nav vienīgais viņu uzdevums. Suņus izmanto arī narkotisko vielu, kontrabandas un sprāgstvielu meklēšanai.

Source

MansDraugs.lv

Tags

Robežsardze Suns Suns
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form