Bez sēžampuļķiem un gludām sienām. Kā izgatavot putniem drošu būri
Foto: Publicitātes foto

Putnu būru veidošana pavasaros daudziem kļuvusi par par iemīļotu nodarbi. Taču, lai būris tā iemītnieku neapdraudētu, nepieciešams pārliecināties par tā drošību, norāda Latvijas Ornitoloģijas biedrības eksperti. Turpinājumā iepazīsties ar pazīmēm, kas liecina – būris putniņam būs slazds, kā arī iepazīsties ar pamācību, kā to izgatavot pareizi.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Izliekot būrīšus mežos, parkos, dārzos un lauku sētās, kur trūkst ligzdošanai piemērotu vietu – koku dobumu, mēs nodrošinām dobumperētājus putnus ar papildu ligzdvietām. Pilsētās un citās apdzīvotās vietās būrīšu izlikšana cilvēkiem dod iespēju piesaistīt putnus savām mājām un iepazīt tos tuvāk, taču mēdz gadīties, ka labs nodoms, uzstādot nepiemērotu putnu būri, var nevis palīdzēt, bet gan apdraudēt tā un viņa pēcteču dzīvību," skaidro Latvijas Ornitoloģijas biedrības ornitologs Agnis Bušs, mudinot ņemt vērā ornitologu norādes pareizā putnu būra konstrukcijā.

  1. Nedrīkst būt gluda, noēvelēta būra priekšējās sieniņas iekšpuse. Ja būra sieniņa ir pārāk slidena, jaunie putni var nesasniegt skreju, netikt ārā no būra un aiziet tur iekšā bojā.
  2. Sēžampuļķītis pie skrejas ir lieks. Ja būrim ir šāds "puļķītis", tas apdraud putnu mazuļus, jo ļauj lielākiem putniem piekļūt būra iemītniekiem. Būrīša iemītniekam iekļūšanai būrī šāds puļķītis nav vajadzīgs.
  3. Būra dēļiem jābūt vismaz divu centimetru biezumā. Tas nodrošinās piemērotu mikroklimatu putniem – pasargās no nosalšanas agros pavasara rītos un no pārkaršanas saulē.
  4. Grīda jāpienaglo starp sieniņām. Tas pasargās būri no piesūkšanās ar lietus ūdeni un ātras satrunēšanas, kas var apdraudēt ligzdu arī putnu ligzdošanas laikā, jo grīda var izkrist no būra pat ligzdošanas laikā.
  5. Mazākiem būrīšiem drošībai vēlams šaurs "gaitenis" pirms skrejas. Pasargājot putnus no plēsējiem, mazajiem jeb zīlīšu būrīšiem ieteicams izveidot pirms skrejas šauru, vismaz sešus centimetrus garu "gaiteni", ko veido jumtiņa pārlaidums kopā ar zem skrejas pienaglotu vajadzīgā garuma dēlīti.

Bez sēžampuļķiem un gludām sienām. Kā izgatavot putniem drošu būri
Foto: Publicitātes foto

Putnu būri var izvietot, piemēram, pie šķūnīša sienas, pārliecinoties, ka tuvu līdzās nav ērta piekļuves vieta plēsējam, pa kuru tas var uzrāpties līdz būrim. Ja iecerēts putnu būri izvietot stabā pie mājas, koku zem būrīša ieteicams noklāt ar slidenu materiālu, piemēram, ar plēvi vai metālu. Tas pasargās putnu būra iemītniekus no plēsēju, tostarp kaķu vai caunu nepieteiktajām vizītēm.

Padomi un tehniskie rasējumi, kā pagatavot putnam drošu putnu būri, pieejami šeit.

Latvijas Ornitoloģijas biedrības rekomendētie putniem droši putnu būri, kas izgatavoti, ievērojot drošības apsvērumus, pieejami šeit (sadaļā "Veikals") un šeit, kā arī celtniecības preču veikalos, meklējot būrīšus ar Latvijas Ornitoloģijas biedrības logo, kurā ir redzama baltā cielava.

Tags

Latvijas Ornitoloģijas biedrība Putnu būri
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form

Luminor biznesam