13% Eiropas putnu sugu ir apdraudēti, liecina jaunākie dati
Foto: Selga Bērziņa

Izvērtējot 544 putnu sugu izmiršanas riskus un apkopojot datus no vairāk nekā Eiropas 50 valstīm un teritorijām, secināts, ka 13% Eiropas putnu sugu ir apdraudēti, liecina starptautiskās dabas aizsardzības organizāciju apvienības "BirdLife International" klajā laistais Eiropas putnu sarkanais saraksts. Izvērtēšana veikta, izmantojot starptautiski pieņemtos IUCN kritērijus.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Ziņojums rāda, ka šobrīd apdraudēti ir 13 procenti Eiropas putnu sugu un vēl 6 procenti sugu ir gandrīz apdraudēti. Pēdējās desmitgadēs populācijas sarukušas apmēram trešajai daļai Eiropas putnu sugu. Visvairāk apdraudētās putnu grupas ir jūras putni, pīles, bridējputni un plēsīgie putni. Visvairāk apdraudēto sugu saistīts ar jūru, lauksaimniecības zemēm, zālājiem un mitrājiem. Starp būtiskākajiem draudiem minētas liela mēroga zemes lietojuma pārmaiņas, intensīva lauksaimniecība, jūras resursu pārmērīga izmantošana, iekšzemes ūdeņu piesārņojums, neilgtspējīga mežu apsaimniekošana un infrastruktūras attīstība. Populācijas sarūk trešajai daļai Eiropas lauku putnu sugu.

Vienlaikus ziņojums rāda arī veiksmes stāstus – 47 sugas klasificētas zemāka apdraudējuma kategorijā, salīdzinot ar iepriekšējo vērtējumu. Lielākoties tas noticis patiesu populācijas pārmaiņu dēļ, bet daļā gadījumu nozīme bijusi labākai informācijai. Daļai no šīm sugām, piemēram, zivju dzenītim populācija aizvien sarūk, bet ne tik strauji kā vērtēts iepriekš.

Latvijas Ornitoloģijas biedrības valdes priekšsēdētājs Dr. biol. Viesturs Ķerus uzsver: “Ceru, ka katrs Latvijas Ornitoloģijas biedrības īstenoto putnu uzskaišu dalībnieks redz šo ziņojumu kā sava darba rezultātu, jo tik vērienīgs darbs nebūtu iespējams bez brīvprātīgo novērotāju sniegtajām ziņām. Kā Eiropas valstu ornitoloģijas speciālisti sadarbojušies, lai taptu šis ziņojums, tagad Eiropas valstu valdībām būtu jāsadarbojas gan savā starpā, gan ar dabas aizsardzības ekspertiem, lai nākamais apdraudēto sugu saraksts būtu īsāks, bet vairāk būtu to sugu, kam Eiropā klājas labi. Kā redzams, īpaši slikti Eiropā joprojām klājas lauku putniem, un to būtu jāņem vērā, lemjot, kā īstenot ES Kopējo lauksaimniecības politiku.”

No Latvijā regulāri ligzdojošām putnu sugām stāvoklis Eiropā kopumā uzlabojies, piemēram, sarkanajai klijai, sudrabkaijai un plukšķim, kas Eiropā tagad tiek uzskatītas par drošām sugām, bet vairākas iepriekš drošas sugas, piemēram, garkaklis, mērkaziņa un krauķis, tagad iekļuvušas Eiropā apdraudēto sugu sarakstā.

Pilns ziņojums angļu valodā atrodams šeit.

Tags

Latvijas Ornitoloģijas biedrība
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form