Eiropas Putnu vērošanas dienās aicina vērot gājputnu migrāciju un ziņot par saviem novērojumiem
Foto: Publicitātes attēli

Ikviens aicināts oktobra pirmajā nedēļas nogalē, 1. un 2. oktobrī, doties vērot putnu rudens migrāciju individuāli, ģimenes lokā vai ar draugiem, piedaloties Eiropas Putnu vērošanas dienās jeb "EuroBirdwatch 2022". Latvijas Ornitoloģijas biedrība mudina par novērotajiem gājputniem ziņot dabas novērojumu portālā "Dabasdati.lv."

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Šogad šī būs jau trīsdesmitā kopīgā putnu vērošanas reize, kad Eiropas putnu vērotāji nedēļas nogali velta rudens migrācijas vērošanai un dokumentēšanai, tā baudot dabas ainas un vienlaikus palīdzot pētniekiem apzināt izmaiņas putnu sugu populācijās. Aicinām ikvienu kopā ar draugiem vai radiem kopīgi pavadīt šo dienu dabā, vērojot putnus un par novērojumiem ziņojot Dabasdati.lv," mudina Latvijas Ornitoloģijas biedrības ornitologs un Eiropas Putnu vērošanas dienu koordinators Andris Dekants.

"Putnu dienu programmā, ar kuru ikviens var iepazīties šajā vietnē, ir ne tikai putnu vērošana un tematiskas ekskursijas, piemēram, Dunduru pļavās Pierīgā, Gulbenes novada Litenē, Gaujas upes grīvā pie Carnikavas, Kaņiera ezera Riekstu pussalā, Lubāna mitrājā un Kolkā, bet arī citas tematiskas aktivitātes lieliem un maziem putnu draugiem, piemēram, putnu barotavu darbnīca Lendžos, LU Papes ornitoloģisko pētījumu centra apskate, radošā darbnīca "Katram sava pūce", Andreja Jesko fotoizstāde "Putni Lubāna mitrājā", dabas skaņu vakars Dunduru pļavu tornī un citi pasākumi."

Eiropas Putnu vērošanas dienās aicina vērot gājputnu migrāciju un ziņot par saviem novērojumiem
Foto: Publicitātes attēli

Tiem, kas vēlas doties vērot putnus kopā ar domubiedriem, ieteicams ielūkoties šeit, kur sadaļā "Pasākumu kalendārs" redzamas organizētās aktivitātes dažādos Latvijas novados, tai skaitā Pierīgā. Kalendārs tiek papildināts ar aktivitātēm līdz pat Eiropas Putnu vērošanas dienu norisei 1. un 2. oktobrī. Interesenti aicināti laikus pieteikties pasākumiem, jo daļai no tiem ir būtiska iepriekšpieteikšanās ierobežoto vietu skaita dēļ.

Eiropas Putnu vērošanas dienās novērotie putni tiek uzskaitīti un apkopoti gan katrā dalībvalstī, gan visā reģionā kopumā, izceļot arī neparastāko putnu sugu novērojumus. Ikviens ir aicināts ne tikai vērot gājputnu rudens migrāciju, bet arī ziņot līdz 2. oktobra, pulksten 16 par saviem putnu novērojumiem mobilajā lietotnē vai portālā. Šogad pasākuma koordinatoru centra uzdevumu pilda Slovākija.

Pērn kopumā 28 tūkstoši dalībnieku novērojuši 7,29 miljonus putnu, tai skaitā, Latvijā 232 dalībnieki kopumā ziņojuši par 234 350 putniem, kas pārstāv vairāk nekā 150 sugas. Latvijā skaitliski visbagātīgākie novērojumi šoruden bijuši par žubītēm, laučiem un lauku baložiem.

Rudenī notiekošās Putnu dienas ir daļa no starptautiskas iniciatīvas – 1993. gadā aizsāktās Eiropas Putnu vērošanas dienu tradīcijas jeb "EuroBirdwatch", ko organizē lielākā putnu aizsardzības organizācija pasaulē "BirdLife International", kuru Latvijā pārstāv Latvijas Ornitoloģijas biedrība. Putnu dienas Latvijā rīko Latvijas Ornitoloģijas biedrība un Dabas aizsardzības pārvalde sadarbībā ar Sabiedrības integrācijas fondu un citiem partneriem.

Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.