Rīgas Zooloģiskajā dārzā darbosies radošā darbnīca 'Dzīvnieku īpašās spējas'
Foto: Publicitātes attēli

Šīs nedēļas nogales brīvdienās, 12. un 13. novembrī, interesenti aicināti uz radošo darbnīcu "Dzīvnieku īpašās spējas" Rīgas Zooloģiskā dārza Latvijas abinieku un rāpuļu zālē. Tā norisināsies no pulksten 12 līdz 15, un to vadīs māksliniece Aija Putniņa. Darbnīcas dalībnieki savos zīmējumos varēs dzīvās radības ietērpt reālās un arī fantastiskās superspējās, informēja zooloģiskā dārza Mārketinga un biznesa attīstības nodaļā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Katram dzīvniekam ir izstrādāta sava stratēģija, lai spētu izdzīvot briesmu pilnajā pasaulē. Ja latvju tautas varonim Lāčplēsim neticamais spēks slēpās ausīs, tad dzīvnieku pasaules supervaroņiem īpašās spējas un prasmes saistītas ar dažādām ķermeņa daļām. Arī daudziem Rīgas Zooloģiskā dārza iemītniekiem piemīt kādas īpašas prasmes, kas ļauj tiem būt labākiem un veiksmīgākiem, salīdzinājumā ar to konkurentiem cīņā par barību, mājvietu un drošību.

Piemēram, čūskas redz infrasarkano starojumu, kas ļauj tām sekmīgi medīt siltasiņu dzīvniekus – grauzējus – arī pilnīgā tumsā. Bez tam ienaidnieka tuvošanos tās sajūt ar visu ķermeni, pateicoties zemes vibrācijām.

Citi rāpuļi – hameleoni – spēj mainīt ādas krāsu ne tikai atkarībā no vidē valdošajiem toņiem, bet arī atkarībā no noskaņojuma. Turklāt tie spēj skatīties ar katru aci uz savu pusi un zibenīgi ātri izšaut mēli, lai noķertu kukaini.

Tuksnešu kuģim kamielim ķermeņa temperatūra var strauji mainīties vairāku grādu robežās, nesagādājot tam nekādas veselības raizes. Tas notiek, pateicoties īpašās formas eritrocītiem.

Savukārt skudras varētu spēkā sacensties ar pašu Lāčplēsi, jo šie kukaiņi spēj pacelt ļoti smagus priekšmetus, kas var būt vismaz 10-50-100 reižu smagāki par pašiem cēlējiem! Zinātnieki ļoti interesējas, kāpēc kailajiem smilšracējiem, kas zoodārzā mīt Terārija ēkā blakus surikatiem, piemīt sevišķas spējas nesaslimt ar onkoloģiskām slimībām.

Rīgas Zooloģiskajā dārzā darbosies radošā darbnīca 'Dzīvnieku īpašās spējas'
Foto: Publicitātes attēli

Tomēr ne vienmēr slepenās prasmes ir tik noslēpumainas – piemēram, melni balti svītrotām zebrām atliek vien pulcēties lielā barā, lai pilnīgi samulsinātu ikvienu plēsēju, kurš nespēj vairs izšķirt katra konkrētā dzīvnieka apveidu. Vai tās nav varenas īpašās spējas?

Taču arī zoodārza apmeklētājiem piemīt vairākas superspējas: vērot dzīvniekus, interesēties par to dzīves ritmu, kā arī izvēlēties piemērotu apģērbu atbilstoši laika apstākļiem zooloģiskā dārza apmeklējumam. Tad dzīvo radību apciemojums kļūst patīkams un sagādā daudz jauku brīžu!

Dažādām ierosmēm noderēs izstrādātie ceļveži, savukārt zoodārza aktuālie novembra notikumi apkopoti šeit. Atgādinām, ka Zooloģiskā dārza iemītnieki turpina Ziemas kažoku parādi – plašāk šeit.

Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.