Foto: Dmitrijs Suļžics/F64

"Es gribu un bieži vien arī sanāk iesist, bet ceturtais aizrādījums beidzas ar diskvalifikāciju," norāda Kalniņš. "Var diskvalificēt arī pēc pirmā aizrādījuma, ja sacensību ārsts konstatē, ka sitiens bijis krietni par stipru. Eiropas spēļu finālā pretinieks pēc mana sitiena piecēlās tikai astotajā sekundē. Kā precīzi noteikt sitiena spēku? Pieci tiesneši uzmanīgi vēro cīņu, ir arī sacensību ārsts, bet – jā, tas tomēr ir nenormāli subjektīvi. Pasaules čempionātā cīņā par bronzu smuki uzsitu punktu, bet viņam pa lūpu sāka mazliet tecēt asinis. Lai gan četri tiesneši rādīja punktu, pretinieks sāka taustīt lūpu, varbūt pats tajā iekoda, un beigās punkta vietā saņēmu aizrādījumu. Vienlaikus sitiens nedrīkst būt arī pārāk tālu no mērķa, jo tad punktus nepiešķirs."

Kāpēc tik sarežģīti noteikumi? Kalvis skaidro, ka pretējā gadījumā pēc precīziem trāpījumiem sportisti bieži iedzīvotos savainojumos. Agrāk esot bijuši cietāki cimdi un bijis vairāk traumu, īpaši bērnu un jauniešu sacensībās. Protams, ierindas skatītājam daudz saprotamāks par olimpisko karatē ir pilna kontakta "Karate Combat" līga Amerikā, kur laurus plūc cits latvietis Edgars Skrīvers, kurš ir viens no Kalvja galvenajiem sparinga partneriem, gatavojoties olimpiādei. Kalniņš stāsta, ka pēc olimpiskajām spēlēm vairāki karatē cīkstoņi pāries uz šo arvien lielāku popularitāti iekarojošo līgu.

Līdz 16 gadu vecumam Kalniņš nodarbojās ne tikai ar kumite (cīņa ar pretinieku), bet arī ar kata (tehnikas demonstrējumi). Kata tiek vērtēta stāja, elpošana, jauda, tehnika, precizitāte, ātrums un enerģija. Jā, ir arī jābļauj – tas piederas pie lietas. Pārliecinošs skaņas pavadījums ir nepieciešams arī kumite, jo visa enerģija jākoncentrē vienam jaudīgam un precīzam sitienam. "Parasti ir sitiens un izsauciens. Pēc tam sportists it kā apstājas un pretinieks uz to bieži vien noķer, ielidinot tev galvā kāju. Jo cīņa nav pārtraukta, kamēr galvenais tiesnesis to nav piefiksējis. Tāpēc ir situācijas, kad punktus var nopelnīt abi sportisti. Ir jābūt ļoti uzmanīgam."

Uzmanīgam patiešām ir jābūt, jo visas kustības notiek milzīgā ātrumā. Tāpēc gluži neticams šķiet fakts, ka Kalvis kopš bērnības ar kreiso aci redz tikai izplūdušas figūras.

.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!