Pārlūkojot starptautiskās ezoteriskās meistardarbnīcas "Dzintara Latvija" programmu, Orākuls.lv pamanīja lekciju ar intriģējošu nosaukumu "Enerğētiskā telpu attīrīšana un mājas gariņš", tāpēc aicinājām pašu lektori – ezoteriķi Anitu Lasmani atbildēt uz dažiem jautājumiem tieši noslēpumainā mājas gariņa kontekstā.

Kas ir mājas gariņš?

Man bērnībā par mājas gariņu stāstīja mana vecāmāte. Par mājas gariņiem ir runāts arī latviešu tautas mitoloģijā. Dažādās kultūrās mājas gariņus sauc dažādi, piemēram, franču folklorā apkārt klīstoši elfi, kas pieķeras kādai mājai, gan palīdzot, gan traucējot tās iemītniekiem. Goblini dzīvo grotās, taču viņus pievelk mājas, kur ir skaisti bērni un daudz vīna.

Mājas gariņš pamatā ir liels palīgs saimei (ģimenei), bet šeit svarīgi, lai saimnieki būtu labi ļaudis, pretējā gadījumā mājas gariņi var mājās taisīt jampadraci, viņi naktīs var neļaut saimniekiem aizmigt, rībinot katlus, pārbīdīt mēbeles, klauvēt pie sienām, durvīm.

Vai visās mājās ir savi gariņi?

Gariņi ir ne tikai mājās, bet arī saimniecības ēkās, pirtīs, šķūņos. Mājas gariņu līdziniekus Anglijā un Skotijā sauc par brownies, Vācijā – kobald, Krievijā – domovik. Tas norāda, ka visās kultūrās, neatkarīgi no tautības, mājas gariņi eksistē.

Arī kikimori ir mājas gariņi, mitoloģijas tie skaitās mājas gariņi sieviešu izskatā. Kāpēc sievietes? Tāpēc, ka tie ir mazuļi, miruši bērni, kuri nav kristīti, kā arī neiznēsāti bērni vai bērni, kurus nolādējuši pašu vecāki. Kikimori parasti apmetas ēkās, zem kurām ir bijuši apglabāti šādi bērni. Tos godā dažādi –mājas saimniece, mājas gariņa sieva. Šādas būtnes esamību mājās var viegli atklāt, jo tā atstāj slapjas pēdas uz grīdas.

Kā zināt, vai tavās mājās ir gariņš?

Pakomunicē ar gariņu, uzliec viņam cienastiņu, un tad jau varēsi saprast, vai gariņš ir vai nē un kāds viņš ir.

Bet, kā jau teicu, gariņi ir visās mājās; cits jautājums, kādā ēkā un ar kādām enerģijām viņš ir dzīvojis, cik juties vajadzīgs. Var paņemt svārstiņu un pajautāt – vai man mājās ir mājas gariņš, vai viņš man un manai ģimenei ir draudzīgs?

Gan jau katram ir bijušas sajūtas, ka kādā telpā jūtama vēl kāda (kaut kā?) esamība, kaut gan fiziski esi viens. Te gan varētu būt varianti: vai nu mājas gariņš ir ar tevi, vai kāds cits gars atnācis ciemos.

Man bija dzīvoklis, kur virtuvē vienmēr bija sajūta, ka aiz muguras stāv vēl kāds. Tad es biju jauna un visām šīm lietām nepievērsu uzmanību, bija tikai bišķiņ baisi. Kad jau sāku apzināti ar mājas gariņu sarunāties, likt cienastiņus, baisā sajūta pazuda.

Meita, vēl maziņa būdama (kādi 1–2 mēnesīši), autiņu mainīšanas laikā
skatījās kaut kur uz griestiem un smējās, un es sapratu, ka kāds man aiz
muguras ar viņu spēlējas.

Kādi viņi mēdz būt – šie gariņi?

Viss atkarīgs no tā, kur atrodas māja, kas tajā dzīvojis iepriekš, kādā zonā māja uzcelta. Daudz ir atkarīgs arī no tā, kāda mājās kārtība. Mājas gariņiem ir katram sava atbildība, viens atbild par mājas uguni – pavardu, cits – par labklājību, viņi ir vairāki.

Kāds ir jūsu mājas gariņš?

Varu teikt, ka man ir labs mājas gariņš: ja kaut ko nevar steigā atrast, atliek pateikt, lūdzu, palīdzi atrast to un to..., vai paspēlējies un tagad, lūdzu, atdod. Sākumā, kad pārcēlos uz Rīgu, tajā dzīvoklī, kur dzīvoju, sākās remonts. Bija visādas ķibeles, bet es sapratu, ka gariņš nezin cik gadus bija pieradis dzīvot citā kārtībā un tā kā pretojās remontam, bet pēc tam samierinājās. Tagad mēs satiekam draudzīgi!

Ezoteriķe Lasmane: mājas gariņi ir visās mājās
Foto: Privātais arhīvs

Kā ar gariņu jāveido attiecības?

Jābūt labiem, sirsnīgiem, gādīgiem, čakliem, ar gariņu vajag parunāt. Var nolikt kādu rotaļlietu tieši viņam. Mājas gariņi mīl cienastiņus, prjaņikus, viņiem patīk, ka mājās smaržo pēc tikko ceptiem pīrāgiem, maizītes. Tāpēc katros saulgriežos jācep pankūciņas – vienu pankūciņu noliekam uz šķīvīša mājas gariņam. Mājas gariņu vajag cienāt katra mēneša sākumā un svētkos. Ja mājas gariņam noliktais ēdiens nav apēsts, to iznes, noliek zem koka vai atdod dzīvniekiem, bet vienkārši izmest nedrīkst. Šņabi mājas gariņam nedrīkst likt, tad mājās gaidāmas nekārtības.

Ja mājās ir nekārtība, mājas gariņu var arī sadusmot, tad viņš var visādas netīkamas lietas sastrādāt. Mājas gariņiem patīk spēlēt kārtis. Viņi ne tikai palīdz saimniecībā, bet palīdz tikt galā ar vīru staiguli: jāskatās uz uguni (labāk plīts ugunī, bet, ņemot vērā laikmetu, pieļauts arī uz sveces liesmu skatīties) un jāsaka: "Uguns pavēlniek, ved manu vīru mājās, iededz viņa sirdī guni, lai ķermenī valda ugunsgrēks. Jūs, dūmi, palīdziet viņam galvu apreibināt, lai tikai mājās nāk, sauciet un vediet viņu mājās. Mājas gariņ, Vectētiņ, manu saimnieku atgriez mājās! Lai notiek tā, kā teikts!" Svarīgi šajā vārdojumā ir teikt "manu saimnieku", jo par mājas saimnieku sevi uzskata mājas gariņš.

Source

Orākuls.lv
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form