Foto: AFP/Scanpix/LETA
Saņemot labas atsauksmes no Eiropas Futbola federāciju asociācijas (UEFA), Latvijas tiesneši ir pierādījuši, ka var strādāt UEFA Čempionu līgā, uzskata vēsturisku debiju šajā turnīrā piedzīvojušais latviešu arbitrs Andris Treimanis.

Kā ziņojām, otrdienas UEFA Čempionu līgas grupu turnīra spēli starp Francijas klubu Lionas "Olympique" un Ukrainas vienību Doņeckas "Šahtar" pirmo reizi vēsturē tiesāja Latvijas arbitri —Andris Treimanis, viņa asistenti Haralds Gudermanis un Aleksejs Spasjoņņikovs, ceturtais tiesnesis Raimonds Tatriks, kā arī vārtu gala līnijas tiesneši Aleksandrs Golubevs un Edgars Maļcevs.

Iepriekš neviens Latvijas arbitrs nebija tiesājis Eiropas prestižākā klubu turnīra mačus.

"Skaidrs, ka mums šis bija svarīgs mačs," aģentūrai LETA sacīja Treimanis. "Sākumā bija dīvaina sajūta tukšā stadiona dēļ, bet tad, kad spēle ieskrējās, emocijas jau bija pavisam citādākas. Spēle kopumā bija interesanta un rezultāts attīstījās aizraujoši. Kopumā maču aizvadījām labi, turklāt asistentiem bija vairākas sarežģītas situācijas, kurās tika pieņemti pareizi lēmumi. Arī UEFA pārstāvis bija apmierināts ar mūsu darbu un mēs pierādījām, ka Latvijas tiesneši var strādāt šādā līmenī."

Latvijas arbitri tiesāja Čempionu līgas F grupas spēli starp franču klubu Lionas "Olympique" un Ukrainas vienību Doņeckas "Šahtar", kas risinājās Francijā. Tukšu tribīņu priekšā spēle beidzās ar 2:2 (1:0), Lionas klubam otrajā puslaikā atspēlējot divu vārtu deficītu.

Maču nevarēja apmeklēt skatītāji, jo Lionas klubam ir jāizcieš sods par līdzjutēju sarīkotajām nekārtībām iepriekš.

"Tik lielā un reizē tukšā stadionā iepriekš nebijām tiesājuši," sacīja Latvijas tiesnesis. "Savulaik UEFA Eiropas līgas debijā, kad tiesājām maču Marseļā, bija sanākuši septiņi astoņi tūkstoši skatītāju arēnā, kurā bija teju 70 000 skatītāju sēdvietu. Protams, daži tūkstoši ir vismaz kaut kas, salīdzinot ar praktiski tukšām tribīnēm. Otrajā puslaikā aktīvāki bija tie paši 500 līdzjutēji un mazliet varēja sajust kaut kādu akustiku, tādēļ interesantākās spēles epizodēs bija jūtamas lielākas emocijas."

Abu komandu spēlētāji kopumā bija disciplinēti, jo mača laikā neizvērtās lielas nesaskaņas un tika parādīta tikai viena dzeltenā kartīte. Līdz ar to Latvijas tiesnešiem nebija jāiesaistās konfliktu izšķiršanā. Tiesnešu brigādei gan bija saspringta spēles izskaņa, jo Lionas vienība izveidoja vairākus bīstamus uzbrukumus, kā arī "Šahtar" futbolists bumbu sita pret vārtu pārliktni.

"Čempionu līgā nav vieglu spēļu, jo ātrumi ir pavisam citādāki, kā piemēram, Latvijā. Asistentiem mačs bija sarežģīts. Piemēram, Aleksejam trīs četrās epizodēs bija jāpieņem ne tie vieglākie lēmumi, ko viņš veiksmīgi izdarīja. Man personīgi spēle izvērtās veiksmīga, jo mačos, kad spēlē lieli meistari un lielas komandas, visu izšķir nianses. Ja kaut kas tiek palaists garām, mačs var pilnīgi izmainīties un tiesneši to var savā veidā "uzspridzināt". Tādēļ ir svarīgs komandas darbs, lai spēle tiktu aizvadīta tādā līmenī, kādu mēs spējām nodemonstrēt," izteicās Treimanis.

Oficiālu UEFA vērtējumu Treimaņa brigāde nav saņēmusi, taču pēc spēles viņi saņēma mutisku pateicību par labi aizvadītu maču.

"Pagaidām oficiālu vērtējumu neesam saņēmuši. Mūs vērtēja viens no UEFA Tiesnešu komitejas locekļiem Herberts Fandels no Vācijas, kurš savulaik ir tiesājis neskaitāmas Čempionu līgas spēles un finālu 2007. gadā, kā arī svarīgus Eiropas čempionāta mačus. Viņš ir viens no vadošajiem Eiropas tiesnešu vērtētājiem, taču Fandels bija apmierināts ar mūsu darbu, sakot, ka esam malači, jo no tik mazas valsts esam spējuši parādīt tādu līmeni, kāds bija šajā spēlē," sacīja Latvijas vadošais tiesnesis.

Treimanis negaidīja, ka šogad varētu debitēt Čempionu līgā.

"Atklāti sakot, šis uzaicinājums tiesāt Čempionu līgu bija negaidīts, jo pat labākajās prognozēs nebijām to paredzējuši," atklāja tiesnesis. "Pirms sezonas gaidījām, ka mūs nozīmēs uz sarežģītākām Eiropas līgas un Nāciju līgas spēlēm. Šobrīd gan ir izveidojusies situācija, kad daudzi tiesneši beidz karjeras, tādēļ UEFA ir nepieciešamas jaunas asinis. Viņi tagad veido "gaļas mašīnas", jo kopumā grupu turnīrā šosezon ir bijušas jau vairākas tiesnešu debijas, ne tikai mūsējā."

"Protams, mums ir vēlme tiesāt vēl kādu Čempionu līgas spēli un ceram saņemt vēl uzaicinājumus. Pagaidām gan domājam par Eiropas līgu un Nāciju līgu. Ja šosezon tiksim pie vēl kādas Čempionu līgas spēles, tad būs pavisam labi. Ja šobrīd paskatāmies, kas tiesā Čempionu līgas spēles, tad šis noteikti ir liels notikums Latvijas futbolam," sacīja Treimanis.

Latvijas tiesneši līdz šim mērķim gāja ilgu laiku.

"Tas ir daudzu gadu darbs, lai nonāktu līdz Čempionu līgai. Ceļš mūsu komandai sākās jau ļoti sen, izejot cauri daudziem līmeņiem. Sākām ar jauniešu futbolu Latvijā, turpinājām zemākās vietējās līgās, tas sasniedzām virslīgu un lēnām sākām tiesāt arī starptautiskus jauniešu turnīrus, izlašu spēles un šobrīd arī UEFA prestižākos klubu turnīrus. UEFA redz, ka mēs šajā līmenī varam tiesāt, tādēļ tiekam nozīmēti uz šāda veida spēlēm. Ja kādā no pieturas punktiem, kas bija iepriekš, mēs būtu parādījuši, ka tie ir mūsu griesti, domāju, ka šis Čempionu līgas nozīmējums nebūtu sekojis. Ceļš līdz tam ir ļoti interesants, taču esam gatavi ieguldīt vēl vairāk, jo mūsu meistarībai un prasmēm vēl ir kur augt," atklāja Treimanis.

"Protams, katra tiesneša sapnis ir nokļūt Čempionu līgā. Es gan vienmēr esmu piezemēts un neskatos "kosmosā" un ar komandu cenšamies izvirzīt reālus mērķus. Skaidrs, ka pēdējā laikā, kad saņēmām Eiropas līgas nozīmējumus, varējām cerēt arī uz Čempionu līgas debiju un ļoti labi, ka esam jau šeit nokļuvuši un debija ir izdevusies, kas ir ļoti svarīgs solis turpmākai attīstībai," noslēdza Latvijas tiesnesis.

Latvijas arbitri ikdienā tiesā Latvijas "SynotTip" futbola virslīgā, bet iepriekš ir tiesājuši Eiropas līgas mačus, kā arī Pasaules kausa izcīņas kvalifikācijas spēles un Nāciju līgas dueļus.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!