Foto: DELFI

Ekonomisko lietu tiesa (ELT) 1. aprīlī pulksten 11 sāks izskatīt krimināllietu pret četrām personām apsūdzībās par krāpšanu "Skonto" stadiona pārdošanas darījumā.

Lietas dalībnieki apsūdzēti pēc Krimināllikuma 177.1 panta par krāpšanu automatizētā datu apstrādes sistēmā. Par šo nodarījumu ir paredzēts sods ar brīvības atņemšanu uz laiku no diviem līdz desmit gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās.

Tāpat personas apsūdzētas pēc Krimināllikuma 195.panta trešās daļas, kā arī 179.panta trešās daļas, proti par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu un piesavināšanos, ja tā izdarīta lielā apmērā.

Valsts policija (VP) lūdza par krāpšanu apsūdzēt četrus cilvēkus. Publiski pieejamā informācija liecina, ka lietā apsūdzēti ar Latvijas nekustamo īpašumu kompāniju "Ordo" saistītie Ivars Rudzītis, Nataļja Rudzīte un Jeļena Rudzīte, kā arī Igaunijas pilsonis Alans Selters.

Latvijas Televīzijas raidījums "De facto" vēstīja, ka stadiona pircējs "Adventika Group" 2016.gadā nāca klajā ar paziņojumu, ka darījumos esot apkrāpts, turklāt pārdošanā arī neesot nomaksāti nodokļi. Tā paša gada aprīlī policija sāka kriminālprocesu.

VP uzskata, ka Alans Selters darījuma noslēguma fāzē bija stadionā saimniekojošās, šobrīd jau likvidētās firmas "SSA" īpašnieks, bez kuras ziņas īpašumu pārdot nevarēja, jo tai bija pirmpirkuma tiesības.

Tāpat raidījums noskaidrojis, ka pircējs, kurš par 35 miljoniem eiro 2015.gadā iegādājās šo īpašumu, ir Krievijas uzņēmējs, Orlas apgabala lielākās būvkompānijas direktoru padomes priekšsēdētājs Aleksandrs Rogačovs, kura vectēvs bijis Orlas apgabala gubernators, savukārt tēvs - Federālās Drošības dienesta ģenerālis.

Rogačovs pats 2014.gadā esot vērsies Latvijas nekustamo īpašumu kompānijā "Ordo", kura tieši pirms tam bija saņēmusi piedāvājumu atrast stadionam pircēju par 35 miljoniem eiro.

Belizas ofšors ar nosaukumu "Silvertone Enterprises Limited", kurā Rogačovs bija norādīts kā patiesais labuma guvējs, bez nodrošinājuma četros aizdevumos pārskaitīja 35 miljonus eiro ar mākleru Rudzīšu ģimeni saistītai Latvijas kompānijai "Mani Group".

Mākleri par šo darījumu saņēma piecus miljonus eiro.

Darījumā iesaistītā māklere, "Ordo" līdzīpašniece Jeļena Rudzīte neatzīst savu vainu. Viņa uzskata, ka cena bija adekvāta, jo tā bija noteikta par zemi, kas ir atbrīvota no visām būvēm. Turklāt Rogačovs esot vēlējies stadionu nojaukt. "Tādēļ pārdevējam bija jāgarantē, ka stadiona nojaukšana tiks saskaņota. Un šīs detaļas tiešām tika iekļautas pirkšanas-pārdošanas līgumā," viņa norādīja.

Taču pārdevējs "SSA" stadionu nenojauca. Šobrīd jau likvidētās firmas bijušais īpašnieks igaunis Selters uz jautājumiem atteicās atbildēt.

Policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes priekšnieka vietniece Ilze Sokolovska skaidroja, ka izmeklēšanas laikā tika iegūti pierādījumi, ka cena varētu būt bijusi sadārdzināta.

Kā vēstīja "de facto", pārdošanas darījumu uzbūvēja ļoti sarežģītu. Tas ilga aptuveni gadu un nauda izgāja cauri septiņu kompāniju kontiem - no "nodokļu paradīzes" Belizas līdz Igaunijai. Garo ķēdi lielā mērā noteikusi Rogačova nevēlēšanās darījumā izgaismoties.

Turklāt raidījuma rīcībā nonākušie dokumenti liecinot, ka aptuveni 15 miljoni no darījuma konta netika pārskaitīti pārdevējam "SSA", bet divām citām firmām, kuru saikne ar stadionu nav saprotama. Mazāko daļu saņēma Latvijas uzņēmums "Sun Garden", bet lielāko daļu Igaunijas kompānija "Fumox". Abām firmām patiesā labuma guvēja bijusi igauniete Kristīna Lohmusa.

Neoficiāla informācija par izmeklēšanu liecina, ka Selters esot izņēmis skaidru naudu no Igaunijas firmas "Fumox" konta un vedis atpakaļ uz Latviju, tolaik vēstīja raidījums.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!