Foto: Publicitātes foto

Sestdien Beļģijas pilsētā Ģentē aizvadīta jaunās sezonas pirmā pasaules tūres klasika – "Omloop Het Nieuwsblad" velobrauciens. Uzvaru 200 kilometru garajā distancē svinēja "Quick – Step" komandas Čehijas riteņbraucējs Zdeņeks Štibars. Emīls Liepiņš savā pirmajā pasaules tūres klasikā brauca aktīvi, iesaistījās atrāvienā, bet finišu sasniedza 100. pozīcijā.

Tradicionāli pavasara klasiku periods sākas ar "Omloop Het Nieuwsblad" velobraucienu. Ģentes pilsētā un tās apkārtnē notikušās sacensības, kam trešo gadu pēc kārtas piešķirtas visprestižākā – pasaules tūres – kategorija, pulcēja pasaules tūres komandu sportistus, kā arī vairāku augstākā līmeņa pro kontinentālo vienību riteņbraucējus.

Latvijas līdzjutēji varēja turēt īkšķus par 26 gadus veco Beļģijas komandas "Wallonie - Bruxelles" riteņbraucēju Emīlu Liepiņu. Dobelniekam šī bija debija pasaules tūres velobraucienos. No viņa pārstāvētās vienības riteņbraucējiem šajā sacīkstē vislabāko rezultātu karjerā bija sasniedzis beļģis Kenijs Ista, kurš 2009. gadā šeit izcīnīja otro vietu.

Dalībniekiem bija jāveic 200 kilometru gara distance. Tās laikā tika iekļauti 13 kategoriju kāpumi, kā arī deviņi dažāda garuma bruģa sektori. Laika apstākļi Flandrijā sestdien bija apmākušies, tomēr ceļi nebija pārlieku slapji. Gaisa temperatūra svārstījās ap +10 grādiem pēc celsija.

Distances pirmajā daļā notika spraiga cīņa par iespēju iesaistīties dienas atrāvienā. No peletona spēja aizbēgt trīs riteņbraucēji – Liepiņa komandas biedrs Toms Virtgens, Alekss Hauss ("EF Eduacation First"), Toms Devrīnts ("Wanty Groupe Gobert"), kā arī Rojs Janss ("Corendon Circus"). Atrāviena kvarteta pārsvars pār grupu, kurā toni noteica "Quick – Step" un "CCC" komandas, pārsniedza 14 minūtes.

Kad līdz finišam bija palikuši 82 kilometri no peletona spēja atrauties 21 sportista liela grupa. Par prieku Latvijas līdzjutējiem tajā ietilpa arī Emīls Liepiņš, kurš jau pirms tam atradās grupas priekšējā daļā. Pie tam, no Valonijas – Briseles vienības braucējiem šajā grupā ietilpa vēl divi citi riteņbraucēji – Batipsts Plankārts un Lionels Taminaks. Vienā grupā ar Emīlu bija arī tādi vīri kā – Zdeņeks Štibārs, Olivers Nāsens, Mads Pedersens un citi. Emīls ne reti bija manāms arī šīs grupas priekšā, tomēr sekotāji salīdzinoši nelielo pārsvaru spēja likvidēt. Priekšā palika vien Plankārts, kurš panāca dienas atrāvienā esošos – Virtgenu un Devrīntu.

Emīls Liepiņš pēc tam, kad atgriezās grupā, turpināja cīnīties vadošo braucēju vidū, tomēr plānus pamatīgi izjauca priekšā esošais kritiens īsi pirms Molenbergas kalna. Lai arī mūsu sportists kritienā necieta, tomēr pazaudēja kontaktu no grupas. Atdodot visus spēkus, tomēr līderus panākt vairs neizdevās. Neskatoties uz to, Liepiņš savā pirmajā visaugstākā līmeņa klasikā turpināja cīnīties līdz galam.

Tieši Molenbergas kāpumā, kura laikā grupas priekšā atradās "Jumbo – Visma" riteņbraucēji, grupa sadalījās vēlreiz. Izveidojās 17 braucēju liela grupiņa ar virkni favorītiem tajā. Līderu vidū bija gan "CCC" līderis Gregs Van Avermāts, gan arī "Lotto Soudal" līderis Tims Velenss , Aleksejs Lutsenko ("Astana"). Matteo Trentins ("Mitchelton Scott"), Vouts Van Aerts ("Jumbo – Visma"). Pēc viena no pagriezieniem, esot līderu grupā, krita "Lotto Soudal" sportists Tīšs Benons.

Pēc šī kritiena līderi sadalījās. Priekšā bija Lutsenko, Van Avermāts, Štibars, Velenss, Daniels Oss ("Bora – hansgrohe") un Dilans Tēnss ("Bahrain Merida"). Ja līdz priekšpēdējām kategoriju kāpumam iniciatīvu uzņēmās Lutsenko, uz kura aicinājumu maiņās iet pārējiem grupā esošajiem braucējiem neviens nereaģēja, tad kāpumā atrauties centās Rio Olimpiskais čempions Van Avermāts. Poļu komandu pārstāvošais beļģis gan vērā ņemamu vadību neieguva, tomēr reizē arī palielināja savas grupas pārsvaru pār sekotājiem. No līderiem atpalika tikai itālietis Oss.

Pēdējos kilometros tapa skaidrs, ka uzvarētājs būs kāds no pieciem līderu grupā esošajiem braucējiem. Ilgi gan neviens nevēlējās uzņemties iniciatīvu. Tomēr 2,5 kilometrus pirms finiša, izmantojot nelielu konkurentu atslābumu, solo izrāvienu veica Štibars. Čehijas riteņbraucējs ātri iekrāja nelielu, tomēr ļoti būtisku pārsvaru. Viņam ļoti palīdzēja konkurenti, kuri savā starpā nespēja vienoties par to, kurš uzņemsies ķeršanu.

33 gadus vecais Štibars palika nenoķerts. Panākumus arī velokrosā guvušais riteņbraucējs izcīnīja skaistu uzvaru. Trasē viņš pavadīja 4 stundas 53 minūtes un 17 sekundes. Otro vietu ieguva Van Avermāts, bet trešais bija Velenss (abi +00:00:09). No Valonijas – Briseles komandas sportistiem finišā visaugstāk ierindojās Baptists Plankārts, kuram 24. pozīcija (+00:01:52).

Tikmēr latvietis Emīls Liepiņš finišēja sekotāju grupā, kas uzvarētājam zaudēja 8 minūtes un 36 sekundes. Mūsu sportists savā pirmajā pasaules tūres startā ierindojās 100. vietā. Emīls izpelnījās uzslavas par braukšanas stilu un aktivitāti gan savas komandas vadības, gan konkurentiem, tostarp Beļģijas eksčempiona Olivera Nāsena. Kā pēc finiša atzina dobelnieks, tad šāda līmeņa klasiku nav iespējams salīdzināt ar nevienu citu līdz šim aizvadīto. Temps visas sacīkstes garumā bijis ļoti augsts. Lai arī pašsajūta bijusi augstākajā līmenī, tomēr pēc priekšā notikušā kritiena, atgriezties grupā bijis ļoti sarežģīti.

"Omloop Het Nieuwsblad" velobrauciens – 200 km: (175 dalībnieki)

1. Zdenek Štybar, Čehija, Deceuninck Quick – Step, 04:53:17

2. Greg Va Avermaet, Beļģija, CCC, +00:00:09

3. Tim Wellens, Beļģija, Lottto Soudal, +00:00:09

4. Alexey Lutsenko, Kazahstāna, Astana, +00:00:09

5. Dylan Teuns, Beļģija, Bahrain Merida, +00:00:09

6. Jempy Drucker, Luksemburga, Bora – hansgrohe, +00:00:09

7. Yves Lampaert, Beļģija, Deceuninck Quick – Step, +00:00:09

8. Philippe Gilbert, Beļģija, Deceuninck Quick – Step, +00:00:09

9. Matteo Trentin, Itālija, Mitchelton – Scott, +00:00:09

10. Oliver Naesen, Beļģija, AG2R La Mondiale, +00:00:09

100. Emīls Liepiņš, Latvija, Wallonie – Bruxelles, +00:08:36

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!