Foto: F64

Tas nav nekas neparasts, ka pēc neveiksmēm un zaudējumiem pesimistiskāk noskaņoti sporta līdzjutēji netaupa pārmetumus, nievas un dusmas, taču šī Kontinentālās hokeja līgas (KHL) sezona un gan Rīgas "Dinamo" sniegums, neiekļūstot izslēgšanas spēlēs, gan peripetijas ap Latvijas klubu liek nedaudz dziļāk izvērtēt šosezon pieredzēto.

Kā zināms, sezonas sākums Rīgas klubam un hokejistiem nāca ar nepatīkamām ziņām par naudas līdzekļu iztrūkumu, dēļ kā divus mēnešus spēlētāji un treneri nesaņēma algu. Šī situācija tika atrisināta, klubs iegādājās jaunus spēlētājus, taču sezonas vidū no vairākiem hokejistiem atvadījās. Tika svinētas spožas uzvaras un piedzīvoti nepatīkami zaudējumi, kas gan ir ļoti normāla parādība jebkurā sportā, tomēr cerēto sezonas pagarinājumu, iekļūstot Gagarina kausa izcīņā, Rīgas "Dinamo" nesasniedza. Otro reizi savā jaunākās pastāvēšanas vēsturē.

KHL kā jebkura sporta organizācija, ir "dzīvs organisms", kas piedzīvo pārmaiņas un nav atrauts no reālās dzīves; to iespaido arī tas, kas notiek pasaulē, un šajā gadījumā - notikumi Ukrainā, kas lika atvadīties no Doņeckas "Donbass", un Eiropas sankcijas, kuru iespaidā saruka ienākumi arī sportistiem. Šajā politiskajā un ekonomiskajā kontekstā jau ir izskanējušas runas par to, ka Rīgas "Dinamo" šī varētu būt bijusi pēdējā sezona kaimiņvalsts līgā.

Portāls "Delfi" trim atzītiem hokeja ekspertiem lūdza viedokli par Rīgas "Dinamo" un KHL perspektīvām, par šā kluba ietekmi uz Latvijas hokeja attīstību un Latvijas izlasi. Visi kā viens atzina, ka nekāda traģēdija Latvijas hokejam tā nebūtu, jo šī spēle Latvijā pastāvēja pirms "Dinamo" un pastāvēs arī pēc tā. Dažu kolēģu rīcībā esošā informācija gan liecina, ka Rīgas "Dinamo" šī patiešām varētu būt pēdējā sezona KHL.


"Dinamo" pie pieticīgas rocības var pastāvēt

Foto: DELFI

Armands Puče, Rīgas "Dinamo" mājas spēļu komentētājs "Viasat"

Rīgas "Dinamo" noteikti turpinās pastāvēt, pie nosacījuma, ka saglabājas KHL un tajā ļauj piedalīties ārzemju klubiem. Budžets droši vien būs mazāks un pieticīgāks, bet tas ir normāli, jo tēriņi dažās pozīcijās bija lieki un neadekvāti, kas neatbilda hokeja tirgus apstākļiem. Naudu gan jau atradīs tepat Latvijā - "Dinamo Rīga" akcionārs Juris Savickis ar biedriem ir pietiekami pārtikuši un pietiekami labi sakārtojuši starpniecības līgumus. Cilvēkiem, kas ir pie kluba stūres, nevajadzētu būt problēmām ar komandu uzturēšanu un naudas sarunāšanu.

Nākamais ir "Arēna Rīga", kas pieder Savickim un viņa krievu partnerim -  "Arēnā" ir kaut kas jārāda, jo ar koncertiem vien neizdzīvot. Tās 30 mājas spēles, ko "Dinamo" tur aizvada, arī ir pietiekami svarīgs faktors, lai komanda pastāvētu.

To, ka "Dinamo" pie pieticīgas rocības var pastāvēt, pierāda arī šī sezona. Komandas komplektācija notika, izskatās, pēc principa - ņemam spēlētājus tāpēc, kā iepriekšējos gados tā darījām, nauda ir. Tas ir ļoti labi, ka menedžeris atzīst, ka šosezon esot iemācījies skaitīt naudu. Arī šis ir gadījums, kad iegūta vērtīga mācība. Kad atbrīvojās no dārgākajiem līgumiem, redzējām, ka treneri ar šo "pasākumu" galā tika. To noteikti ievēroja arī Krievijā - ko treneri darīja ar komandu, ko panāca, kāda bija spēles kvalitāte, prasības un izpildījums, kā pētīja pretiniekus un pārliecināja spēlētājus. Treneru plāns ar tiem "ieročiem", kas bija viņu rīcībā, bija ļoti saturīgs un sportiskā ziņā piesātināts, nebija tā, ka Rīgas "Dinamo" izskatītos bezcerīgi vai galīgi "švaki". Kādi nu ir tie latviešu hokejisti, tādi ir, mums nav ļoti plašas izvēles iespējas, taču ar viņiem var strādāt. Labs piemērs ir Kaspars Saulietis - hokejists, kuru hokeja dievi nav apveltījuši ar izcilu talantu, taču viņam ir cīņasspars un darba spējas. Un šī maiņa ir viena no tām, kas parādīja visvienmērīgāko sniegumu visas sezonas garumā.

Attiecīgi - neskatoties uz rezultātu, lai cik tas kuriozi neizklausītos, mūsu treneru novērtējums tirgū varētu būt pārsteidzoši pozitīvs. Speciālisti, kas veido hokeja komandas, spēja saskatīt īpašības, kas bija Ābola treneru korpusā. Arī "latviešu kārts" treneru ziņā KHL ir pamatoti ambicioza, ko pierāda gan Harijs Vītoliņš, gan Pēteris Skudra.

KHL mainās, pēdējo trīs četru gadu laikā "filtrējot cauri" somu, kanādiešu speciālistus un dažādu skolu hokejistus. Kad bija "treknā maize", arī krievi dzīvoja lepni, bet arī viņi tagad ir spiesti pārskatīt, kādam vajadzētu būt klubu modelim. Arī tas lielā mērā apgrūtināja Dinamo sportisko dalību līgā. Es neuzskatu, ka, samazinoties budžetam, krasi pasliktināsies spēles kvalitāte. Šosezon lielai daļai KHL klubu bija problēmas ar budžetu, tā piesaisti vai nodrošināšanu, bet viņi "izlāpījās".

Godīgi sakot, ja sezonā, kurā tev divus mēnešus nemaksā algu un dod mājienus, ka komanda faktiski ir "pacēlusi rokas", aizmainot līderus, un valda neskaidrība, komanda spēj līdz kaut kādam posmam pretendēt uz iekļūšanu izslēgšanas spēlēs, tas nozīmē, ka tai ir kodols, ir līderi, komandas raksturs, jo puiši "negrabēja" apkārt par to, ka viņiem nemaksā algas, kādi vadība ir "cūkas". Komandas gars bija viennozīmīgi, jo šī emocionāli nebija labākā sezona. Šie puiši darba devējam ir uzticīgi un cīnās.

Latvijas hokejs ir dzīvojis bez "Dinamo" arī iepriekš, un "Dinamo" nav paņēmuši ķīlā šo spēli. Ja klubs beigs pastāvēt, tie, kas varēs, atradīs darbu, kas nevarēs, beigs spēlēt hokeju. Nekādi krasi pavērsieni Latvijas hokejā kopumā nebūs. Jā, līdzjutēju lokam nebūs, uz ko skatīties. Jā, izklaides elementa pietrūks, bet Latvijas hokejā sistēma ik pa laikam "izmet" kādu tīrradni, kā redzam Girgensona un Ķēniņa gadījumā. Domāju, nekādas traģēdijas nebūs, lai par katru cenu turētu komandu. Tas, ko "Dinamo" īpašnieki proponēja, ka viņi rūpējas par Latvijas hokeju un dod spēlētājiem iespēju - jā, ok, bet ,veči, tā ir jūsu brīva izvēle, tas ir brīvais tirgus un neviens jūs ar roku dzelžiem pie tās komandas nav pieķēdējis. Tāpat kā komanda izveidota, tāpat to var likvidēt, vai atrodot saprātīgus komandas budžeta risinājumus, tā var turpināt pastāvēt. Nekas dižs nav vajadzīgs. Protams, ja KHL turpina pastāvēt un Rīgas "Dinamo" tur paliek.

Grūtāk ir prognozēt, kā attīstīsies Krievijas ārpolitika un iekšējā politika. KHL nav biznesa projekts, bet tagad viņi ir spiesti veidot to par biznesa projektu, jo valstij nauda ir vajadzīga nevis izklaidei, bet karam. Līdz ar to guberņas pārskata savu budžetu un domā, vai vajag atbalstīt hokeja klubu, vai vajag tik daudz dārgu leģionāru. Ir daudz blakus apstākļu.

Ja Rīgas "Dinamo" nespēlēs KHL, hokejs Latvijā neapstāsies


Foto: F64

Māris Zembergs, "Diena"

KHL pastāv tikai septiņas sezonas, pirms tam Latvijas klubi spēlēja Baltkrievijas čempionātā. Ja Rīgas "Dinamo" neturpinās spēlēt KHL, hokejs jau Latvijā neapstāsies, un tie spēlētāji, kas šobrīd ir Rīgas "Dinamo", acīmredzot, lielākā daļa sameklēs sev klubus ārvalstīs. 

Jautājums jau ir par to, vai Latvijā tiks veidota kāda profesionāla komanda spēlēšanai, visticamāk, Baltkrievijā, jo uz citiem ūdeņiem skatīties mēs nevaram - nav nedz tās naudas, ne mūs kāds gribēs citur redzēt. Taču neredzu, ka šeit kādam būtu interese atbalstīt hokeja komandu spēlēm Baltkrievijā, un tas nav arī federācijas uzdevums.

Pieļauju, ka reālākais scenārijs būtu tāds, ka uz tā rēķina lielāku interesi, arī no mediju puses, piedzīvotu Latvijas čempionāts, iegūstot lielāku prestižu. Bet sagaidīt, ka būs milzīga ažiotāža, nevar. Kāds no "Dinamo", iespējams, spēlētu Latvijas klubā, tā bija arī šogad.

Viss atkarīgs no tā, kāda situācija būs Ukrainā


Foto: LETA

Jānis Matulis, "Sporta Avīze"

Tas, kas ar "Dinamo" notika šīs sezonas sākumā - tā mēdz gadīties. Aleksandra Beļavska "Bjorkloven" bijis finanšu bankrots, arī Herberta Vasiļjeva pārstāvētais Krēfeldes klubs bankrotēja. Formāli "Dinamo" bankrots nebija. Ka naudas trūkst lielai daļai KHL komandu, ir zināms; jau septembrī tika runāts, ka sankcijas iespaidos hokeju. Diemžēl, arī šogad "Dinamo" īpašnieki skaidri nepateica, no kurienes viņi dabūja naudu komandas izdzīvošanai. Un nevienam, izņemot Juri Savicki, nav zināms, kas notiks tālāk. Ir dzirdētas runas, ka naudas pietiekot vēl piecām sezonām un tai nav obligāti jānāk no Krievijas. Bet to, kas būs vasarā un 1.septembrī, nezina neviens, ne Putins, ne Obama.

Kas notiks tālāk? Daudz kas atkarīgs no tā, kāda būs situācija Ukrainā. Ja būs pamiers un ja Eiropa akceptēs šīs pamiera līnijas, "Dinamo" varētu turpināt spēlēt KHL. Ja būs karadarbības eskalācija, tad, manuprāt, "Dinamo" līgā vairs varētu nebūt. Daļa cilvēku jau saka, ka Latvijas valsts priekšniecībai vajadzētu aizliegt Dinamo spēlēt KHL, agresoru valsts čempionātā, bet domas ir dažādas. 

Es ļoti labi atceros 1995. gadu, kad "Pārdaugava" beidza spēlēt Starpvalstu hokeja līgā. Traģēdijas nebija, nākamos divus gadus bija ļoti labs vietējais čempionāts. Labākie spēlētāji noslēdza līgumus Amerikā un Eiropā. Ja "Dinamo" nebūs KHL, būs tāpat arī tagad. Lielākā daļa dabūs līgumus ārzemēs, gan ne par tādām summām, ko saņem tagad, bet Latvijas hokeja gals tas nebūs.

No tā, ka mums nebija uz vietas pienācīga līmeņa komandas, nekas būtiski nemainījās Latvijas hokejā un izlasē. Uz vietas bija dažus gadus pliekani Latvijas čempionāti, bet, kad Liepāja apaudzēja muskuļus Baltkrievijas čempionātā, Kurts Lindstrēms uzaicināja Krišjāni Rēdlihu, tad Juri Ozolu. 

Nebūs tā, ka Latvija uzreiz izkritīs no A grupas, ja beigs pastāvēt "Dinamo". Spēlētāji, kas mums ir, pavasaros savāksies kopā uz izlasi un spēlēs. Es jau esmu rakstījis, ka fundamentāla iespaida uz izlasi no "Dinamo" nav bijis, lai gan tika solīts, ka tas būs bāzes klubs un PČ Latvija visus vinnēs. Ar Nolanu tāpat pasaules čempionātā bija 10. -11. vieta, vienīgais gads bija pirmais, kad Znaroks dabūja Bernē  7.vietu. Bet tas bija vēl tad, kad Kārlis Skrastiņš spēlēja, kad visi vēl gribēja sevi parādīt.

Līdzjutēji meklēs cita veida izklaides. Kad hokejs gāja uz leju, cilvēki vairāk apmeklēja basketbola spēles. Šodien var redzēt visus čempionātus televizorā vai datorā - gribi, skaties Šveices čempionātu, gribi - Dānijas… Un alu jau var dzert arī mājās. Tiem, kas hokejā gribēja iepazīties ar meitenēm, vai meitenes ar puišiem, būs jāmeklē citas iespējas.

Galvenais pozitīvais ieguvums no "Dinamo" spēlēšanas KHL ir tas, ka mazie bērneļi, skatoties šī līmeņa spēles, grib iet trenēties, un tas ir svarīgi.

Otrs pozitīvais ieguvums no KHL - bez "Dinamo" mēs diez vai redzētu Sandi Ozoliņu spēlējam šajā pusē un Latvijas komandā!

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!