Foto: Reuters/Scanpix
Brazīlijā notiekošajā Pasaules kausa izcīņas finālturnīrā futbolā otrdien tiek pielikts punkts apakšgrupu turnīra pirmās kārtas mačiem, līdztekus tam norosinoties arī pirmajai otrās kārtas spēlei.

Vispirms plkst.19 pēc Latvijas laika H apakšgrupas pirmās kārtas spēlē talantiem bagātā Beļģijas izlase Belu Orizonti pilsētā tiksies ar Alžīriju.

Beļģija no 1982. līdz 2002.gadam piedalījās sešos finālturnīros pēc kārtas, bet nākamajiem diviem nespēja kvalificēties. Labākais sasniegums ir 1986.gadā izcīnītā ceturtā vieta, bet kopš tā gada izlase nav tikusi tālāk par astotdaļfinālu.

PASAULES KAUSA SPĒĻU KALENDĀRS

Tikmēr Alžīrija piedalās otrajā finālturnīrā pēc kārtas un kopumā ceturtajā vēsturē. Līdz šim grupu turnīru nav pārvarējusi, deviņās spēlēs izcīnot divas uzvaras, kas visas gūtas pirmajā dalības reizē 1982.gadā.

Otrajā H grupas pirmās kārtas spēlē plkst.1 Krievijas futbolisti Kujabā spēkosies ar Dienvidkorejas izlasi.

Krievija kopš PSRS sabrukšanas piedalās savā trešajā finālturnīrā, bet iepriekšējās divās dalības reizēs 1994. un 2002.gadā netika pārvarēts grupu turnīrs.

PASAULES KAUSA DALĪBVALSTU SASTĀVI

Savukārt Dienvidkoreja startē astotajā finālturnīrā pēc kārtas un kopumā devītajā vēsturē. Tālāk par astotdaļfinālu tikusi vien savās mājās 2002.gadā, kad izcīnīja ceturto vietu.

Otrā apakšgrupu turnīra kārta tiks ievadīta plkst.22 Fortalezā, kur mājinieki brazīlieši tiksies ar Meksiku.

Brazīlijas izlase pirmajā turnīra cīņā ar 3:1 uzvarēja Horvātiju, savukārt Meksika ar 1:0 pārspēja Kamerūnu. Horvātu un kamerūniešu savstarpējā cīņa paredzēta trešdien.

Brazīlija ir piedalījusies visos Pasaules kausa finālturnīros, bet uzvarējusi 1958., 1962., 1970., 1994. un 2002.gadā.

Savukārt Meksika no 20 finālturnīriem nav piedalījusies vien piecos, reizi (1986.gadā) sasniedzot ceturtdaļfinālu, bet pēdējās piecas reizes zaudēts astotdaļfinālā.

PASAULES KAUSA FINĀLTURNĪRA STATISTIKA

Sacensības 12 Brazīlijas pilsētās un stadionos ilgs līdz 13.jūlijam. Izslēgšanas turnīrs startēs 28.jūnijā.

Latvijas Televīzijas (LTV) 7.kanāls demonstrēs visas 64 Pasaules kausa finālturnīra spēles - 56 tiešraidē, bet astoņas ierakstā. Sacensības komentēs pieredzējušie LTV sporta komentētāji, kuriem pievienojies arī populārais pašmāju futbolists Māris Verpakovskis.

Sacensībās Eiropu pārstāv 13 valstsvienības, Dienvidameriku un Āfriku piecas, pa četrām izlasēm ir no Ziemeļamerikas, Centrālamerikas un Karību jūras reģiona, bet trīs - no Āzijas. Pirmo reizi kopš 2002.gada nevienai valstij neizdevās kvalificēties finālturnīram no Okeānijas reģiona sacensībām, tomēr finālturnīrā piedalīsies Austrālija, kas kvalifikācijas ciklā startē Āzijas zonā.

Valstsvienības sadalītas astoņās apakšgrupās, pa četrām izlasēm katrā. Visas turnīra dalībnieces aizvadīs trīs grupas spēles. Tālāk katras grupas divas labākās komandas turpinās cīņu izslēgšanas fāzē, kur sākotnēji nonāks 16 valstis, sadaloties astoņos pāros. Turpinājumā katrā izslēgšanās kārtā izlašu skaits saruks uz pusi, līdz finālā iekļūs divas spēcīgākās turnīra dalībnieces.

Brazīlijai ticis gods finālturnīru rīkot otro reizi. Iepriekš 1950.gada turnīrā mājinieki aizspēlējās līdz pat finālam, kurā negaidīti atzina Urugvajas valstsvienības pārākumu. Pasaules kauss pirmo reizi kopš 1978.gada un sesto reizi kopumā tiek rīkots Dienvidamerikā.

Pasaules kausa izcīņa Brazīlijā pārliecinoši kļuvusi par dārgāko vēsturē, kas radījis dažādu sajūtu kontrastu valsts iedzīvotājos. Starptautiskā Futbola federāciju asociācija (FIFA) un Brazīlijas varasiestādes kopā turnīram iztērējušas aptuveni 14 līdz 16 miljardus ASV dolāru (desmit līdz 11 miljardus eiro), kas ir aptuveni četras reizes vairāk nekā izmaksas 2010.gada Pasaules kausā Dienvidāfrikas Republikā.

Brazīlijā pirmo reizi Pasaules kausa finālturnīru vēsturē tiek izmantota vārtu līnijas tehnoloģija, kas strīdīgās situācijās precīzi ļauj noteikt, vai bumba pilnībā šķērsojusi vārtu līniju.

Pirmo reizi kopš 1950.gada finālturnīrā debitē tikai viena izlase - Bosnija un Hercegovina.

Visvairāk reižu Pasaules kausa vēsturē triumfējusi Brazīlijas izlase, kas spējusi kausu pacelt piecas reizes, četras reizes uzvarējusi Itālija, bet trīs - Vācija. Tikmēr Argentīnai un Urugvajai tas izdevies divos gadījumos, bet pa reizei prestižajās sacensībās uzvarējusi arī Anglija, Francija un Spānija, kas ir pašreizējā kausa īpašniece. Tāpat Brazīlija ir vienīgā valstsvienība, kas piedalījusies pilnīgi visos 20 finālturnīros, 18 reizes laukumā devušās Itālijas un Vācijas izlases, bet Argentīna - 16.

Pirms četriem gadiem DĀR čempionu titulu izcīnīja Spānija, kas finālā ar 1:0 papildlaikā uzvarēja Nīderlandi. Savukārt trešo vietu otrajā turnīrā pēc kārtas izcīnīja Vācija.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!