Latvijas basketbolisti nervus kutinošā duelī salauž britus un tuvojas Pasaules kausam

Latvijas vīriešu basketbola izlase svētdienas vakarā Ņūkāslā 2023. gada Pasaules kausa kvalifikācijā ārkārtīgi sarežģītā mačā ar 87:80 uzvarēja vietējo Lielbritānijas valstsvienību.

Uzvarētāju rindās 29 punkti 14 bumbas zem groziem Kristapam Porziņģim, 16 punktus pievienoja Rihards Lomažs, kamēr 11 - Kristers Zoriks.

Savukārt Lielbritānijas valstsvienībā 15 punkti Mailsam Hesonam, kuram turklāt arī pa astoņām atlēkušajām bumbām un rezultatīvām piespēlēm.

Kaut arī šo spēli Latvija aizvadīja viesos Ņūkāslā, tā hallē varēja justies kā mājās, jo bija liels latviešu līdzjutēju atbalsts. Jau no sākta gala Lielbritānijas izlase laukumā bija nepiekāpīga un izdarīja lielu spiedienu, neļaujot Latvijas basketbolistiem sajust savu ritmu. Līdz ar to visu maču cīņa bija uz naža asmens un punkts punktā. Tomēr izšķirošajos brīžos lielisku sniegumu parādīja Lomažs, kurš bija komandas vilcējs trešajā ceturtdaļā, bet noslēdzošajā ceturksnī iniciatīvu uzņēmās arī Porziņģis. Viņš teicami nospēlēja ne tikai uzbrukumā, bet arī aizsardzībā.

Latvijas izlasei šajā kvalifikācijas posmā šī bija piektā uzvara sešās spēlēs, kas ļauj būt I grupas vadībā. Četras uzvaras ir Grieķijai, bet trīs - Beļģijai un Serbijai. Piektā ar diviem panākumiem ir Turcija, kamēr viens ir Lielbritānijai.

Finālturnīru sasniegs trīs labākās grupas komandas.

Portāls "Delfi" piedāvāja mača teksta tiešraidi:

Pasaules kausa kvalifikācija basketbolā: Lielbritānija - Latvija
Piecas uzvaras sešās spēlēs Latviju tuvina iekļūšanai Pasaules kausā. Latvijas izlasē rezultatīvākais šajā mačā ar 29 punktiem bija Kristaps Porziņģis, kuram arī 14 bumbas zem groziem.
Briti punktus vairs negūst, un Latvija gūst smagu uzvaru!
Briti svarīgā brīdī neiemet no groza apakšas, tuvinot Latviju dramatiskai uzvarai. 8,4 sekundes līdz beigām Kurucs palielina Latvijas pārsvaru līdz septiņiem punktiem (87:80).
Nākamajā uzbrukumā Lielbritānija atbild ar diviem viegliem punktiem caurgājienā. Porziņģis ar skaistu triecienu grozā no augšas 52,2 sekundes līdz beigām atjauno piecu punktu vadību!
Minūti un 24 sekundes līdz pamatlaika beigām Porziņģis izprovocē mājiniekus uz kārtējo noteikumu pārkāpumu. Latvijas izlases līderis realizē abus "sodiņus" un panāk 83:78.
Latvijas izlase teicami nospēlē aizsardzībā, un briti nopelna kārtējo tehnisko piezīmi. Porziņģis iemet "sodiņu", panākdams 81:75. Nākamajā uzbrukumā sīkstā Lielbritānija iemet vēl vienu trīspunktnieku.
Līdz pamatlaika beigām divas minūtes un 24 sekundes. Vai Latvija nosargās vadību?
Pēc ilgāka klusuma brīža Latvija gūst četrus punktus pēc kārtas - un tie visi Kurucam. Latvijai piecu punktu pārsvars - 80:75.
Briti ātrajā uzbrukumā izvirzās vadībā ar 73:71, taču uzreiz pēc tam Porziņģis apspēlē divus pretiniekus un atjauno līdzsvaru. Dairis Bertāns realizē tālmetienu, un rezultāts kļūst jau 76:73. Soko pēc tam gūst divus punktus, taču neiemet soda metienu, nespējot panākt neizšķirtu.
Līdz pamatlaika beigām atlikušas piecas minūtes un 39 sekundes, Banki paņēmis minūtes pārtraukumu.
Ar diviem precīziem soda metieniem Ovī Soko pietuvina mājiniekus līdz 69:71. Seko neveiksmīgs Latvijas uzbrukums, un tas pats Soko izlīdzina rezultātu.
Laukumā turpinās bezkompromisa cīņa. Mājinieki neļauj Latvijai uzelpot, bet labā brīdī trīspunktnieku gūst izlases kapteinis Dairis Bertāns, panākdams 71:66. Viņš uzreiz pēc realizētā metiena gan nopelna tehnisko piezīmi, basketbolists ir ļoti uzvilcies.
Sākušās pamatlaika beidzamās desmit minūtes. Tās tiek atklātas ar Oleseni vienu precīzu sodiņu, pēc tam divus punktus pievieno arī Patriks Vīlans - vairs tikai 64:63 par labu Latvijai. Īstajā brīdī divus punktus iemet Andrejs Gražulis.
Noslēgusies 3. ceturtdaļa! Tā beidzas ar diviem precīziem soda metieniem Rolanda Šmita izpildījumā un 64:60 par labu Latvijai. Priekšā sarežģītas noslēdzošās desmit minūtes.
Latvijas izlases izrāvienu mājinieki pārtrauc ar kārtējo veiksmīgo trīspunktnieku (55:60), ko iemet Bens Mokfords. Turpinājumā trejaci netrāpa Zoriks, un briti atgūst vēl divus punktus. Kurucam sekmīgs caurgājiens, taču tad atkal Liebritānija iemeta trīspunktnieku - vairs tikai 60:62.
Lielbritānija pieprasa minūtes pārtraukumu, komanda izskatās satraukusies. Latvijai 12:0 izrāviens! Lielā mērā pateicoties Lomažam.
Porziņģis pielabo metienu un skaisti triec bumbu grozā no augšas, ļaujot nedaudz uzelpot - 56:52. Pēc šī trieciena latviešu līdzjutēji pamostas un arēnā dārd "Latvija, Latvija!". Turpinājumā Rodions Kurucs labi nospēlē aizsardzībā, un mājinieki nopelna vēl vienu tehnisko piezīmi. Lomažs iemet soda metienu, turklāt sekojošajā uzbrukumā lieliski spēlējošais Lomažs pāri pretinieka rokām realizē tālmetienu - 60:52!
Lomažs ar asu caurgājienu samazina starpību līdz minimumam (51:52), pēc tam Latvija labi nostrādā aizsardzībā, neļaujot mājiniekiem gūt punktus. Lomažs ar diviem soda metieniem ļauj Latvijai beidzot atgūt vadību. Viesi no Latvijas turpina krampēt britus, turklāt viņi nopelna tehnisko piezīmi. Porziņģim precīzs "sodiņš" un 54:52 vadība.
Laukumā asa un atlētiska cīņa. Briti laukumā neatdod nevienu centimetru. Briti joprojām daudz paļaujas uz tālmetieniem, bet tie sāk lidot arī grozam secen. Lomažs trāpa vienu no diviem soda metieniem un samazina starpību līdz minimumam (48:49). Briti atkal iemet trejaci un palielina pārsvaru.
Bens Mokfords sarūpē britiem vēl vienu precīzu tālmetienu un panāk jau 46:42. Ātrā uzbrukumā uzreiz pēc tam savus pirmos divus punktus mačā gūst Dāvis Bertāns. Tiesa, briti atkal iemet trejaci (49:44), taču Latvijas izlasē to pašu izdara Strēlnieks.
Tieši Porziņģis pēc labas sadarbības gūst pirmos divus punktus puslaikā, taču otrā laukuma galā ar to pašu atbild arī briti. Pēcāk Porziņģis ir precīzs vēlreiz, gūstot jau savu 18. punktu, taču mājinieki atbild ar traku tālmetienu, izvirzoties vadībā ar 43:42.
Sācies otrais puslaiks! Vai Latvijas izlasei izdosies salauzt sīkstos britus? Pirmajā puslaikā Latvijas izlasē rezultatīvākais ar 14 punktiem bija Kristaps Porziņģis.
Noslēdzies pirmais puslaiks. Rolands Šmits ar precīzu vienu no diviem "sodiņiem" ļauj Latvijai iegūt trīs punktu vadību (36:33), ātri vien briti divus punktus atgūst un neļauj viesiem kaut mazliet uzelpot, turklāt ar tālmetienu uzbrukuma pēdējās sekundēs jau pārņem vadību (38:36). Kristers Zoriks ar atlētisku caurgājienu nākamajā uzbrukumā izlīdzina, taču pirmā puslaika pēdējās sekundēs mājinieki savu iespēju nerealizē. Lielajā pārtraukumā komandas dodas pie kaujinieciska neizšķirta 38:38.
Pirmais puslaiks tuvojas izskaņai, bet pie tālmetienu līnijas noteikumi tiek pārkāpti pret Dairi Bertānu. Līdz ar to viņš var mest trīs soda metienus - realizēti divi no tiem, kas ļauj atgūt vadību (35:33).
Vadība Latvijai gan ir tikai uz brīdi, jo vispirms mājinieki atkal izlīdzina rezultātu. Pēc brīža piezīmi nopelna Porziņģis, un abus sodiņus iemet Gabriels Oleseni, izvirzot britus vadībā. Uzbrukums abu komandu izpildījumā ir atvēries - tālmetienu ielādē Dairis Bertāns, panākdams 31:30, taču ar to pašu atbild Lūks Nelsons. Porziņģis nākamajā uzbrukumā izlīdzina rezultātu 33:33.
Abas komandas pāris minūtes nespēj iekarot grozu. Pēc ilgā klusuma brīža tas no soda metienu līnijas beidzot izdodas britiem - Okerefors trāpa vienu no diviem, panākdams 26:26. Nākamajā uzbrukumā ar diviem punktiem atbild Strēlnieks.
Pēc Porziņģa trāpīgā metiena briti atbild ar precīzu Tedija Okerefora trīspunktnieku, pietuvojoties līdz 25:26. Latvijai atkal nopietnas problēmas ar punktu gūšanu, mājinieki aizsardzībā spēlē ļoti nepiekāpīgi.
Lielbritānijas basketbolisti neatlaidīgi presingo mūsējos, un pagaidām punktus gūst tikai mājinieki, samazinot starpību vairs tikai līdz viena precīza metiena tiesai. Klusuma brīdi vien otrās ceturtdaļas trešās minūtes beigās ar sarežģītu pārtrauc Porziņģis.
Otrās ceturtdaļas ievadā Lielbritānija gūst četrus punktus pēc kārtas. Tas Latvijas valstsvienības stūrmanim Lukam Banki liek ņemt minūtes pārtraukumu.
Pirmā ceturtdaļa noslēgusies. Briti turpina pelnīt piezīmi pēc piezīmes, Lomažs iemet abus soda metienus, turklāt pēc brīža to pašu izdara arī Andrejs Gražulis. Pirmās desmit minūtes Latvija noslēdz ar astoņu punktu vadību - 24:16.
Rihards Lomažs iemet tālmetienu ātrajā uzbrukumā un panāk 17:14. Pretējā laukuma pusē ar to pašu, taču neprecīzi atbild briti. Mareks Mejeris pēc tam iemet vienu soda metienu, bet turpinājumā viņš atņem bumbu pretiniekiem un triec bumbu grozā no augšas. Latvijai veiksmīgs nogrieznis un jau +6 (20:14).
Briti ļoti uzmana Porziņģi un sedz viņu cieši pat pie trīspunktu metienu līnijas. Ar viņa kārtējiem soda metieniem beidzot izdodas panākt mājiniekus - 12:12.
Pagaidām abām komandām nesekmējas ar punktu gūšanu, Lielbritānija spēlē ļoti cieši un fiziski. Neļauj atbrīvoties Latvijas izlases līderiem.
Porziņģis iemet tālmetienu un palīdz Latvijai turēties līdzi labi sākušajiem britiem - 9:11. Viņam jau septiņi punkti piecās minūtēs.
Dairis Bertāns netīšām ar elkoni trāpa Benam Mokfordam, kuram gar aci tek asinis. Spēlētājam jāatstāj laukums. Tikmēr Latvijai grūtības tikt pie metieniem. Noteikumi tiek pārkāpti pret Porziņģi, viņš trāpa divus "sodiņus" un samazina starpību līdz diviem punktiem.
Pagaidām laukumā līdzvērtīga cīņa, taču Latvijas izlase var justies kā mājās, jo tribīnēs ir acīmredzams latviešu pārspēks. Pagaidām laukumā tas nav manāms. Briti iesākuši entuziastiski un panāk 8:4.
Mačs sācies! To ar uzbrukumu sāk Latvija, un rezultātu atklāj Porziņģis. Tribīnes skandē "Latvija, Latvija!"
Latvijas izlases starta pieciniekā dosies Jānis Strēlnieks, Dairis Bertāns, Dāvis Bertāns, Rolands Šmits un Kristaps Porziņģis.
Kopš 2009. gada, kad Apvienoto karalisti starptautiskajā basketbola arēnā sāka pārstāvēt apvienotā Lielbritānijas komanda, Latvijas vīriešu valstsvienība ar to aizvadījusi piecas spēles un visās uzvarējusi.
Latvijas izlasei otrajā posmā ir četras uzvaras piecos mačos, kas to nostāda grupas līderpozīcijā. Par uzvaru mazāk ir Grieķijai un Beļģijai. Šodien iespēja vēl vairāk uzlabot savas iespējas iekļūt nākamā gada finālturnīrā.Tikmēr Lielbritānijai piecās spēlēs ir viena uzvara, kas tai liek ieņemt pēdējo vietu starp sešām komandām.
Iepriekšējo maču Latvijas izlase aizvadīja ceturtdien "Arēnā Rīga", kad sasista gabalos Turciju:https://www.delfi.lv/article.php?id=54676694