Latvijas futbolisti kompensācijas laikā sirdi plosošā veidā piekāpjas Turcijai

Latvijas futbola izlase pirmdien 2022. gada Pasaules kausa kvalifikācijas cikla astotajā spēlē "Daugavas" stadionā piedzīvoja pirmo zaudējumu Turcijai pēc neatkarības atjaunošanas, aizraujošā un dramatiskā cīņā kompensācijas laikā piedzīvojot zaudējumu ar rezultātu 1:2 (0:0). Turcija uzvaras vārtus guva ar 11 metru soda sitienu, ko piešķīra ar video atkārtojuma palīdzību.

Latvijas futbolisti pēdējo reizi Turcijai zaudēja 1924. gadā, bet pēc neatkarības atjaunošana Latvija sešas reizes turkiem nebija zaudējusi. 2003. gadā tieši uzvara "play-off" kārtā pār Turciju pavēra Latvijas izlasei ceļu uz 2004.gada Eiropas čempionāta finālturnīru.

Latvijas izlase spēli iesāka ļoti apņēmīgi, kas deva vairākas iespējas izpildīt stūra sitienus. Turpinājumā labāki momenti bija Turcijas izlasei, taču Roberts Ozols atvairīja Kerema Aktirkoglu un Džengiza Undera sitienus. Tad arī Burakam Jilmazam bija iespēja gūt vārtus ar tiešo brīvsitienu, taču viņš raidīja bumbu pāri vārtiem.

Otrajā puslaikā Latvijas futbolisti turpināja būt diezgan aktīvi, un turki sāka spēlēt arvien nervozāk. Bet mača 70. minūtē Igors Tarasovs teicami piespēlēja uz priekšu Robertam Savaļniekam, kurš uzreiz centrēja bumbu gar vārtiem, adresējot bumbu Vladislavam Gutkovskim. Bumba trāpīja Meriham Demiralam un ielidoja Turcijas izlases vārtos.

Latvijas izlases prieki ilga tikai piecas minūtes, un uz maiņu nākušais Serdals Dursums pēc Undera piespēles ar galvu rezultātu izlīdzināja. Mača pēdējās minūtēs Turcijas izlasei izdevās radīt saasinājumu Latvijas soda laukumā, taču mājinieki teicami spēlēja savā soda laukumā, bet Ozols glāba komandu, kad bumba lidoja vārtu virzienā. 86. minūtē viņš neticamā veidā atvairīja Undera sitienu tuvējā vārtu stūrī.

Mača uzvarētājs izšķīrās kompensācijas laikā, kad Turcijas izlases līderis Buraks Jilmazs rāvās pēc bumbas soda laukumā, bet Kaspars Durba viņu centās kavēt. Epizode noslēdzās ar turka kritienu soda laukumā. Video tiesnesis aicināja galveno tiesnesi pašam skatīt video atkārtojumu, un viņš piešķīra 11 metru soda sitienu. To Jilmazs realizēja kompensācijas laika astotajā minūtē, sagādājot turkiem ilgi gaidīto uzvaru pār Latviju.

Portāls "Delfi" piedāvāja mača teksta tiešraidi, kur var lasīt detalizētu notikumu aprakstu.

Pasaules kausa izcīņas kvalifikācija: Latvija – Turcija
Latvijas - Turcija 1:2. Spēle noslēgusies! Latvija pirmo reizi pēc neatkarības atjaunošanas zaudē Turcijas izlasei. Turki var svinēt savu 600. spēli ar uzvaru.
90+8. min. Latvijas - Turcija 1:2Buraks Jilmazs spēcīgi raida bumbu Latvijas izlases vārtos. Roberts Ozols uzminēja virzienu, bet nespēja aizniegties līdz bumbai.
11 metru soda sitiens uz Latvijas izlases vārtiem.
Galvenais tiesnesis devās skatīties video atkārtojumu.
90+5. min. Kas par spēles izskaņu. Ķigurs gandrīz izvirzīja izgājienā Krolli, bet atkal Čakirs izgāja no vārtiem. Tad otrā laukuma galā Jilmazs un Dubra cīnījās par bumbu, līdz Turcijas izlases līderis krita soda laukumā.
90+3. min. Latvijas izlasei aizsardzībā bija jāatstāj visi spēki. Tarasovs bloķēja divus sitienus, tad Ozols atvairīja sitienu un savāca bumbu savā īpašumā.
90+1. min. Černomordijs un Ozols saskrējās soda laukumā, bet Underam to neizdevās izmantot. Viņš sita, bumba trāpīja Jilmazam un atstāja laukumu.
90. min. Pēc Ķigura piespēles bumba trāpīja Demiralam pa roku, bet tiesneši neuzskatīja, ka par to jādot 11 metru soda sitiens.
88. min. Turki ļoti viltīgi izspēlēja standartsituāciju, bet Savaļnieks glāba savu komandu no vārtu zaudējuma. Turki turpināja dzīvoties ap soda laukumu.
86. min. Roberts Ozols! Viņš neticami atvaira Undera sitienu pēc Jilmaza piespēles tuvējā vārtu stūrī.
85. min.Savaļnieks guva kājas sasitumu, bet spēle turpinājās. Tas deva Dervišoglu labu sitiena iespēju, bet viņš bija ļoti neprecīzs.
84. min. Latvijas izlasei veidojās draudīgs uzbrukums. Kroļļa sitiens tika bloķēts, bet tad Ontužānam neizdevās apspēlēšanas mēģinājums.
82. min. Krollis neatrada iespēju piespēlēt Ontužānam, kurš bija skrējienā, tāpēc pats izdarīja optimistisku tālsitienu. Bumba lidoja pāri.
81. min. Gutkovska vietā laukumā iznāca Raimonds Krollis.
80. min. Turcijas izlase audzē savu pārsvaru laukumā. Čahanoglu soda laukuma ieguva bumbu, bet blieza to pāri vārtiem.
75. min. Latvijas - Turcija 1:1Turcijas izlasē uz maiņu nākušais Serdals Dursums savā debijā valstsvienībā gūst vārtus. Džengiss Unders teicami iecentrēja bumbu soda laukumā, kur Dursums ar galvu ievirzīja to vārtos. Roberts Ozols nebija glābējs šajā epizodē.
74. min. Turcijas izlases spēlētājs Akturkoglu tika nomainīts pret Halilu Dervišoglu.
73. min. Daniels Ontužāns devās laukumā Jaunzema vietā.
72. min. Jilmazs izdarīja spēcīgu sitienu no soda laukuma līnijas, bet Ozols bumbu atvairīja tieši tā, lai bumba aizripotu garām vārtiem gar pašu stabu.
69. min. Ķigurs pēc pārtvertas bumbas rāvās uz priekšu, bet viņš uzkāpa uz bumbas un paklupa. Tikmēr turki turpināja izpildīt ļoti neveiksmīgus centrējumus soda laukumā.
70. min. Latvija - Turcija 1:0Igors Tarasovs teicami piespēlēja uz priekšu Robertam Savaļniekam, kurš uzreiz centrēja bumbu gar vārtiem, adresējot bumbu Vladislavam Gutkovskim. Bumba trāpīja Meriham Demiralam un ielidoja Turcijas izlases vārtos.
66. min. Turki iespēlēja bumbu soda laukuma, bet tā lidoja tieši virsū Ozolam, kurš šajā epizodē droši nospēlēja. Brīdi vēlāk otrā laukuma pusē Gutkovskim neizdevās apspēlēt Demiralu.
65. min.Turcijas izlasē Erkins un Kokču pameta laukumu, bet Ridvans Jilmazs un Serdans Dursuns ieņēma viņu vietu.
61. min. Čalhanoglu raidīja bumbu pāri Latvijas izlases vārtiem.
60. min. Divas maiņas Latvijas izlasē. Zjuzina vietā laukumā devās Igors Tarasovs, bet Uldriķa vietā iznāca Mārtiņš Ķigurs.
56. min. Spriedze laukumā pieauga, un arvien biežāk tika fiksēti noteikumu pārkāpumi. Tad Jilmazs veica hokeja cienīgu spēka paņēmienu pret Černomordiju, un viņš tika brīdināts.
53. min. Latvijas izlases uzbrukumā Uldriķis piespēlēja bumbu Gutkovskim, kurš to palaida tālāk Cigaņikam. Saspēle turpinājās, bet Jaunzems noslēgumā centrēja bumbu soda laukumā, bet pie vārtiem Uldriķim neizdevās tikt pie bumbas.
51. min.Tiesnesis fiksēja strīdīgu sodu Černomordijam pret Jilmazu, kas turkiem deva labu pozīciju standartsituācijai. Cigaņiks bija ļoti neapmierināts, un tiesnesis viņu sodīja par izrunāšanos. Čalhanoglu ļoti bīstami sita bumbu ar tiešo brīvsitienu, raidot bumbu garām vārtiem gar pašu vārtu stabu.
50. min. Pēc tālas piespēles Gutkovskim bija iespēja izgājienā, bet Čakirs teicami nolasīja situāciju un izgāja no vārtiem, aizsitot bumbu prom.
48. min. Latvijas izlase arī otro puslaiku sāka aktīvi, kas pēc trim nospēlētām minūtēm deva vārtu gūšanas iespēju. Uldriķim pēc Savaļnieka centrējuma neizdevās spēcīgs sitiens, tāpēc Čakiram bumbu tvert nebija problēmu.
Sācies 2. puslaiks.
Pirmā puslaika statistika ("SofaScore"):
Latvija - Turcija 0:0. Noslēdzies 1. puslaiks.
41. min. Pret Gutkovski pie paša soda laukuma stūra tika pārkāpti noteikumi. Savaļnieks izpildīja standartsituāciju, bumba lidoja pie Gutkovska, taču viņam ievirzīt bumbu vārtos neizdevās. Latvija vēl stūra sitienu nerealizēja.
38. min. Uldriķim neizdevās savaldīt bumbu pēc Jaunzema piespēles, kas "norāva" pretuzbrukumu. Taču epizode turpinājās, un Gutkovskim bija iespēja gūt vārtus. Aizsargs pašā pēdējā brīdī aizsita bumbu prom. Video atkārtojuma tiesnesis vēl pārbaudīja, vai nebija pārkāpums soda laukumā pret Gutkovski.
34. min. Turcija ieguva tiešo brīvsitienu no teicamas pozīcijas. To izpildīja Jilmazs, kurš raidīja bumbu pāri vārtiem.
33. min. Latvijas futbolisti ar aktivitāti panāca sesto stūra sitienu, tomēr vēl vienu iespēju gūt vārtus neizdevās. Brīdi pēc tam jau turki bija uzbrukumā, un Dubra bloķēja spēcīgu Čalhanoglu sitienu.
30. min. Turcijas futbolisti izpildīja vairākus stūra sitienus, un soda laukumā Gutkovskis un Jurkovskis darbojās veiksmīgi, sitot bumbu prom.
29. min. Turcijas izlases centrējumi bija neveiksmīgi, tāpēc Unders nolēma uzņemties iniciatīvu. Viņš izdarīja spēcīgu tālsitienu, bet vārtsargs Ozols to droši atvairīja.
25. min. Ozols atvairīja tālu Turcijas izlases spēlētāja Akturkoglu sitienu, bet viņš uzreiz spēja to fiksēt, neļaujot Underam izdarīt atkārtotu sitienu no tuvas distances.
23. min. Unders piespēlēja gar vārtiem Jilmazam, kurš netrāpīja pa bumbu. Turki mēģināja turpināt izdarīt spiedienu, taču aizsargiem izdevās bumbu dabūt prom no soda laukuma.
21. min. Latvijas izlases vēl vienā pretuzbrukumā nopelnītā stūra sitiena izspēle neizdevās. Latvijas futbolisti turpināja pretinieku laukuma pusē spēlēt aktīvi un agresīvi, kas pretiniekiem radīja diezgan lielas grūtības.
19. min. Erkins izdarīja sitienu no soda laukuma stūra. Ozols to droši tvēra, bet Jilmazs, steidzoties pēc bumbas, uztriecās vārtsargam virsū. Tiesnesis Turcijas futbola zvaigzni pažēloja un nebrīdināja.
18. min. Unders lielā ātrumā iegāja soda laukumā, taču viņa sitienu bloķēja Černomordijs. Jilmazam izdevās panākt stūra sitienu, kura izspēlē Demiralam neizdevās sitiens, atrodoties pie tālā vārtu staba.
16. min. Pēc Savaļņieka izpildītā stūra sitiena Dubram pietrūka pavisam nedaudz, lai izdarītu sitienu no tuvas distances.
15. min. Turcijas izlase  sāka pārņemt bumbas kontroli un aizvadītajās minūtēs sāka meklēt veidus, kā iespēlēt bumbu soda laukumā. Latvijai Gutkovska un Uldriķa pretuzbrukumā izdevās panākt vēl vienu stūra sitienu.
10. min. Turcijas izlases uzbrukumā Jilmazs nesavaldīja bumbu soda laukumā, kam sekoja Latvijas izlases pretuzbrukums. Uldriķim pēc tālas piespēles neizdevās divcīņā ar Demiralu iegūt bumbu. Taču Latvija panāca jau trešo stūra sitienu.
7. min. Pēc stūra sitiena izspēles Černomordijs izdarīja sitienu, bet bumbu uz vārtu līnijas bloķēja Turcijas izlases aizsargs.
6. min. Dubra laukuma vidusdaļā nospēlēja acīgi un pārtvēra bumbu. Viņš pēc tam izdarīja tālu zemo piespēli Savaļniekam, taču tā bija neprecīza. Mirkli vēlāk Zjuzins saņēma piespēli Cigaņika, veica māņkustību un izdarīja tālsitienu, kas tika bloķēts.
3. min. Jaunzems laukuma vidusdaļā nokavēja izklupienu un notrieca pretinieku Erkinu. Tiesnesis nevilcinājās un parādīja brīdinājumu latvietim.
1. min. Latvijas izlase uzreiz devās uzbrukumā pa labo malu, liekot Turcijas vārtsargam Čakiram iesaistīties spēlē un neļaut izdarīt sitienu vai piespēli.
Turcijas izlases sastāvā šajā mačā laukumā dosies spožākās zvaigznes Buraks Jilmazs, Hakans Čalhanolgu, Merihs Demirals, Džengizs Inders, Jusufs Jazidži. https://twitter.com/MilliTakimlar/status/1447611921826516997
Latvijas izlases sastāvā pēc diskvalifikācijas izciešanas atgriezies Vladislavs Gutkovskis, bet šoreiz rezervē atstāts Mārtiņš Ķigurs.  https://twitter.com/kajbumba/status/1447611959977914384/photo/1
Turcijas izlasei šī spēle ir diezgan svarīga, jo pēc lieliskā kvalifikācijas turnīra sākuma, uzvarot Nīderlandi un Norvēģiju, tai ar trīs punktus izcīnīt izdevās vēl tikai vienu reizi piecās spēlēs. Šobrīd tā kopvērtējumā ierindojas trešajā vietā, taču cerības kāpt augstāk ir labas.
Latvijas futbola izlasei spēcīgā Turcijas izlase līdz šim bijusi ļoti pateicīgs pretinieks, taču katra nākamā spēle var nezaudēto spēļu sēriju pārtraukt. Abas izlases savā starpā tikušās septiņas reizes un turki uzvarējuši tikai vienā no šīm spēlēm, tālajā 1924. gadā gūstot virsroku ar 3:1. 2003. gadā tieši uzvara "play-off" kārtā pār tobrīd Gineša vadīto Turciju pavēra Latvijas izlasei ceļu uz 2004.gada Eiropas čempionāta finālturnīru. Šajā kvalifikācijas ciklā pirmajā aplī spēle Stambulā Latvija un Turcija cīnījās neizšķirti 3:3, turklāt latviešiem bija iespēja izraut uzvaru.