Latvijas Futbola federācija (LFF) sagatavojusi un nosūtījusi Izglītības un zinātnes ministrijai (IZM) un Slimību profilakses un kontroles centram (SPKC) vēstuli par futbola plānu iziet no Covid-19 radītās krīzes. Četru soļu plāns paredz, ka Latvijas virslīgas čempionātā tikai pašā izskaņā spēlēs varētu atgriezties skatītāji, bet nekas nav minēts par pārējo LFF sacensību iespējamo atsākšanu, liecina portāla "Delfi" rīcībā esošā vēstule.

Latvijā izsludinātā ārkārtējā stāvokļa laikā DELFI publikācijas par jaunā koronavīrusa izraisīto slimību Covid-19 pieejamas bez maksas.

LFF otrdien, 20. maijā, izplatīja paziņojumu, ka "vērsusies IZM un SPKC ar savu redzējumu par ar futbolu saistīto izejas stratēģiju no "Covid-19" radītās krīzes situācijas". LFF savā risinājumā piedāvā četrus posmus:

1. Pilnvērtīgu treniņu atsākšana profesionālajā futbolā
2. Sacensību atsākšana profesionālajā futbolā
3. Starptautisko sacensību atsākšana bez skatītājiem
4. Masu pasākumu atsākšana

Pirmajā punktā LFF aicina ļaut kontaktreniņus visiem virslīgas klubiem no 1. jūnija, bet nekas nav teikts, kad to varētu sākt, piemēram, pirmās līgas vai sieviešu sacensību komandas. Savukārt otrajā posmā LFF aicina atļaut izņēmuma kārtā futbola virslīgas sacensībās maksimums 100 cilvēku dalību, lai gan valstī ir noteikts, ka nedrīkst rīkot pasākumus ar vairāk nekā 25 cilvēku dalību. Spēles būtu slēgtas līdzjutējiem līdz pat rudenim – LFF savā vēstulē norāda, ka vismaz līdz 1. oktobrim. Ja ņemtu vērā pašreizējo virslīgas spēļu kalendāru, tad skatītāji klātienē mačus varētu vērot tikai pēdējās piecās kārtās.

Lai gan kopš Covid-19 krīzes sākuma ir pagājuši vairāk nekā divi mēneši, valstī ir jau mīkstināti dažādi ierobežojumi, LFF vēl nav pilnībā izstrādājusi noteikumus, kas būtu jāievēro, atsākot sacensības. "Lai nodrošinātu maksimāli drošu sacensību norisi, LFF apņemas sadarbībā ar SPKC līdz š.g. 25. maijam izstrādāt sanitāro protokolu, kas paredzēs konkrētas prasības un normas, kuras būs izpildāmas obligātā kārtā jebkuram sacensību dalībniekam. Papildus tam LFF apņemtos nodrošināt šo normu ievērošanas uzraudzības procesu. Lai sniegtu ieskatu sanitārā protokola pamatprincipos, esam uzskaitījuši atsevišķus šī protokola elementus, kas, mūsuprāt, būtu tajā iekļaujami."

Būs vai nebūs Covid-19 testi?

LFF savā paziņojumā norāda, ka varētu "nodrošināt visu virslīgas čempionāta dalībnieku (spēlētāji, treneri, personāls, tiesneši u.c.) vienreizēju testēšanu pirms čempionāta sākuma", ja tas no pārraugošajiem dienestiem tiek atzīts kā nepieciešams solis. Tomēr oficiālajā vēstulē ministrijai un SPKC šāds punkts pagaidām nav iekļauts un nav teikts, kas uzņemsies apmaksāt testus. Vēstulē minēts, ka "treniņus un spēles drīkst apmeklēt tikai tie spēlētāji un personāls, kuriem Covid-19 pārbaude pirms čempionāta atsākšanas ir negatīva".

Covid-19 pandēmijas sākumposmā pēc Jūrmalas "Spartaks" vēstules LFF valde izskatīja jautājumu par iespējamo testu veikšanu visiem virslīgas spēlētājiem un dalībniekiem, tomēr LFF valde šo ierosinājumu noraidīja.

Veselības ministrija (VM) gan uzskata, ka vienreizējai testēšanai sporta sacensību gadījumā nav lielas nozīmes. To sarunā ar "Latvijas Radio" atzina VM pārstāvis Oskars Šneiders. "Vienā dienā veikts tests ar negatīvu rezultātu negarantē to, ka pēc pāris dienām šis cilvēks nesaslims. Speciālistu skatījumā tas nebūtu mērķtiecīgi. Kā vienreizējam pasākumam jēga tam būtu maza," uzskata Šneiders.

Ja Latvijā vēl nav zināms, kad varētu atsākties pilnvērtīgi treniņi un provizoriski tikai virslīgas čempionāts, Igaunijā atsācies ne tikai premjerlīgas čempionāts, bet maijā spēlēt sāks arī zemāko līgu komandas. Tāpat Igaunijā maijā spēles aizvadīs sieviešu komandas un U-19 čempionāta vienības.
Tikmēr Igaunijā....

Interesanti, ka LFF uzskaitītie "sanitārā protokola atsevišķie elementi" ir tādi paši, kādus pirms dažām dienām portāls "Delfi" ieguva no Igaunijas Futbola asociācijas. Arī visu uzrādīto noteikumu secība daudz neatšķiras, kā arī nav neviena punkta, kas būtu nācis no LFF un būtu piemērots Latvijas apstākļiem.

LFF ģenerālsekretārs Edgars Pukinsks 19. maijā sarunā ar LTV neslēpa, ka par pamatu ņemts Igaunijas piemērs. "Mēs esam ar igauņiem diezgan daudz diskutējuši, esam daudz skatījušies viņu pieņemtos principus... Nav noslēpums, ka šie principi attiecībā uz sanitārām prasībām, ko ieviest, ir līdzīgi. Igaunijas principus ņemam par pamatu."

Ja Latvijā vēl nav zināms, kad varētu atsākties pilnvērtīgi treniņi un provizoriski tikai virslīgas čempionāts, Igaunijā atsācies ne tikai premjerlīgas čempionāts, bet maijā spēlēt sāks arī zemāko līgu komandas. Tāpat Igaunijā maijā spēles aizvadīs sieviešu komandas un U-19 čempionāta vienības. To otrdien, 19. maijā, interneta raidījumā "Pa pāris kausiem" apliecināja Igaunijas Futbola asociācijas sabiedrisko attiecību departamenta vadītājs Mihkels Uibolehts.

Igaunijā martā bija izstrādāti trīs premjerlīgas atsākšanas plāni un attiecīgi arī veiktas provizoriskas izmaiņas kalendārā. Igaunijā prasības futbolā ir daudz augstākas par valdības noteiktajām, jo kāda dalībnieka saslimšana ar Covid-19 var novest pie sacensību apturēšanas.

"Aprīlī izstrādājām plānu par treniņu atsākšanos. Veicām Covid-19 testus visiem spēlētājiem, treneriem, maijā arī tiesnešiem. Valdība treniņus (premjerlīgas komandām) atļāva maija sākumā, tad pēc nedēļas, kad viss bija labi, atļāva kontakttreniņus un kopš vakardienas (pirmdienas, 18. maija) trenēties var visi, ne tikai premjerlīgas klubi. Šonedēļ mums sāksies arī zemāko līgu un jauniešu līgu sacensības. Lēnām visi sāks spēlēt," sacīja Uiobolehts.

IFA pārstāvis norāda, jau martā bija izstrādāti trīs premjerlīgas atsākšanas plāni (maija sākums, maija vidus vai jūnijs), un attiecīgi arī veiktas provizoriskas izmaiņas kalendārā. Uiobolehts uzsver, ka Igaunijas labākie futbola klubi bija gatavi visam, kad valdība dos "zaļo gaismu". Viņš bilst, ka prasības futbolā bijušas daudz augstākas par valdības noteiktajām, jo kāda dalībnieka saslimšana ar Covid-19 varētu novest pie visu sacensību apturēšanas. "Valdība neteica, ka mums vajag veikt Covid-19 testus. Valdība neteica, ka mums visiem dalībniekiem regulāri ir jāizmēra temperatūra. Bet to mēs ieviesām paši."

Starptautiskās spēles

LFF četru soļu plāns nedaudz paver priekškaru par starptautiskām sacensībām. Šobrīd Latvijas izlasei teorētiski 11. jūnijā būtu jāaizvada Baltijas kausa spēle ar Igauniju (spēle vēl atrodama LFF kalendārā), tomēr diez vai šis mačs notiks. Pēc tam Latvijas izlasei pēc jaunā kalendāra 3. septembrī jāaizvada Nāciju līgas spēle mājās pret Andoru un trīs dienas vēlāk viesos pret Maltu.

"Ar lielu varbūtību ir prognozējams, ka šīs sacensības vietēji un starptautiski notiks bez skatītājiem. Pašreizējais starptautiskais plānojums paredz, ka septembrī atsāksies nacionālo izlašu spēles Latvijā un Eiropā, bet pirms tam vasaras beigās ir iespējama starptautisko klubu sacensību spēļu norise Latvijā un Eiropā. Nepieciešamais valstiski atļautais darbības spēkā stāšanās laiks, atbalstot starptautisko pārlidojumu pieejamību – augusta mēnesis. Apzinoties, ka šis jautājums ir cieši saistīts ar Eiropas un pasaules mērogā ieviestajiem ierobežojumiem, aicinām uzturēt regulāru komunikāciju šajā jautājumā," savā vēstulē uzsver LFF.

LFF savā vēstulē akcentē, ka, ņemot vērā pašreizējo situāciju valstī, šogad neplāno nekādus masu pasākumus. "Lai plānotu pasākumu tālāku norisi, futbola un sporta sabiedrībai ir nepieciešams pēc iespējas drīzāks valstisks signāls, kādā periodā plānot masu pasākumu atsākšanos bez tādiem dalībnieku un skatītāju ierobežojumiem, kas liegtu šādu pasākumu norisi."

Vēstules beigās LFF vēl aicina mainīt pašreizējos sporta nodarbību nosacījumus, kas neļauj sportot bērniem jaunākiem par septiņiem gadiem. "Ņemot vērā, ka jauniešiem piecu līdz sešu gadu vecumā ir atļauta iesaiste pirmsskolas izglītības iestāžu darbā, lūdzam valstiskā līmenī ļaut organizētās sporta nodarbībās piedalīties arī šīs vecuma grupas jauniešiem, nosakot sekojošu traktējumu: "Treniņā neiesaistās bērni, kas jaunāki par pieciem gadiem". Pamatojoties uz LFF rīcībā esošo informāciju, šāds lēmums būtu gan sporta organizāciju, gan pašu bērnu un viņu ģimeņu interesēs."

Tev jau ir aktīvs "DELFI plus" abonements!

Šis ir maksas raksts.

Lai turpinātu to lasīt, lūdzu, lejupielādē jaunāko DELFI aplikāciju vai turpini lasīt rakstu, izmantojot pārlūkprogrammu.

Lasīt rakstu.
  • Ik mēnesi vairāk nekā 80 rakstu un video materiālu
  • Analītisko rakstu sērijas un stāstniecības projekti
  • DELFI bez komercreklāmas
  • Videolekcijas un apjomīgs rakstu arhīvs
Abonē DELFI plus
par 2,99 eiro uz 4 nedēļām:
Kāpēc abonēt DELFI plus?
Esi DELFI plus abonents?

Tags

Koronavīruss Covid-19 DELFI plus Futbols Izglītības un zinātnes ministrija Latvijas Futbola federācija Slimību profilakses un kontroles centrs
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form