Karsums un video treneris Groms palīdz Latvijai tikt pie smagas uzvaras

Latvijas hokeja izlase pirmdien trešajā spēlē šī gada pasaules čempionātā "Arēnā Rīga" ar rezultātu 3:0 (0:0, 1:0, 2:0) smagā cīņā pārspēja Itālijas valstsvienību.

Spēles 12. minūtē Artūrs Kulda izdarīja metienu no tālas distances, un ripa no Itālijas aizsarga nūjas ielidoja vārtos, taču šo vārtu guvumu neieskaitīja, jo Kaspars Daugaviņš brīdi pirms tam patraucēja vārtsargam. Otrajā trešdaļā Mārtiņš Karsums vairākumā trāpīja pa vārtu stabu, brīdi vēlāk Miks Indrašis "norībināja" vārtu pārliktni.

Latvija vadībā izvirzījās 33. minūtē, kad Mārtiņš Karsums pēc pārtvertas ripas devās uz vārtiem un ar otro metienu pārspēja vārtsargu. Četras minūtes vēlāk vēlreiz Latvijai neieskaitīja vārtus, kad Miks Indrašis pēc Ronalda Ķēniņa piespēles ar slidu ieraidīja ripu vārtos.

42. minūtē Itālija teju izlīdzināja rezultātu, kad Alekss Petans vairākumā skaisti meta vārtu augšējā stūrī. Tomēr Latvijas izlase pieprasīja video atkārtojumu, jo video trenerim Pēterim Gromam bija aizdomas, ka itāļi uzbrukuma zonā iegāja aizmugures stāvoklī. Šīs aizdomas apstiprinājās, un arī Itālijai vārti netika ieskaitīti.

Mačs noslēdzās ar Laura Dārziņa un Karsuma metieniem tukšos vārtos.

Trīs spēlēs Latvijas izlase izcīnījusi septiņus punktus, dod pagaidu līderpozīciju B grupas kopvērtējumā.

Portāls "Delfi" piedāvāja spēles teksta tiešraidi, kurā var lasīt detalizētu notikumu aprakstu.

Spēles statistika:
Slovākija – KOK 3:1 (0:0, 1:1, 2:0). Spēle noslēgusies Milzu priekiem slovākiem, kuri kādu Krieviju pārstāvošu komandu uzvarējuši pirmo reizi 17 gados.
Spēle noslēgusies
Latvija - Itālija 3:0Itālijas izlase turpināja cīnīties, vēlreiz mainīja vārtsargu pret laukuma spēlētāju, bet vēlreiz tas neatmaksājās. Karsums no savas aizsardzības zonas raidīja ripu tukšos vārtos.
Latvija - Itālija 2:0Itālija uzvarēja iemetienā un nogādāja ripu vārtu priekšā, taču to momentu neizmantoja. Tad ripu ieguva Latvija, un Dārziņš raidīja ripu tukšos vārtos.
58:59 min. Slovākija – KOK 3:1. Vārti! KOK vienība nomaina vārtsargu pret sesto laukuma spēlētāju un uzreiz saņem ripu savā cietoksnī. Slovāki skaisti izspēlē ātro uzbrukumu, punktu spēlei pieliekot kapteinim Djalogam. Tiesneši tomēr skatās video atkārtojumu. Situācija līdzīga "Arēnā Rīga" notikušajam, bet šeit tomēr aizmugures nebija.
Giljati uzmeta pa vārtiem no asa leņķa, bet Punnenovs bija gatavs. Pēc pusminūtes pārtraukuma itāļi spēlēs ar sešiem laukuma spēlētājiem.
Pamatlaikā trīs minūtes. Turklāt nav pārliecības, ka KOK hokejisti kaut ko izveidos. Tā vietā Kelemans gandrīz panāk 3:1.
Facio Mareņa metienu atvairīja ar savu aizsargķiveri. Līdz pamatlaika beigām vēl divas minūtes.
Latvijas hokejisti šajā mačā jau izdarījuši 40 metienus pa vārtiem, kamēr pretiniekiem ir tikai 11 metieni. Arī šīs spēles gaita ir līdzīga kā 2019. gadā.
Nedaudz pierimusies spēles gaita. Itāļi devās pretuzbrukumā, bet metiens lidoja pāri vārtiem. Līdz pamatlaika beigām vēl nedaudz vairāk nekā piecas minūtes.
53:19 min. Slovākija – KOK 2:1. Vārti!Lūk kā! Slovākijas izlase izmanto pēkšņo vairākumu! Vienība ilgi saspēlējās bez īsta apdraudējuma vārtiem līdz Martins Gernats izpildīja metienu no zilās līnijas. Ripa skāra aizsargu un rikošets pārsteidza Samonovu.
Septiņas minūtes pirms pamatlaika beigām Slovākijas izlase tiek pie vairākuma. Pēdējās minūtes spēle bijusi praktiski bez metieniem. Ļoti daudz cīņas pie apmalēm.
Spornbergers ar neērtu metienu vārtsargam apdraudēja Punnenova vārtus. Aizvadītajās epizodēs itāļi spējuši izveidot pāris momentus.
Indrašis skaisti atspēlēja Dzierkalam, kuram neizdevās mest brīvajā vārtu pusē.
Latvijas izlase turpināja dominēt laukumā. Vēl viena iespēja gūt vārtus bija Karsumam.
Pamatlaikā vēl 12 minūtes. Var teikt, ka KOK tiecas pēc uzvaras, kamēr Slovākijas izlase vairāk domā par aizstāvēšanos. Tomēr slovākiem tas padodas. Krievijas hokejisti spiedienu pārvērtuši vien trijos metienos.
Latvijas izlase vairākumā izdarīja milzīgu spiedienu uz Itālijas izlases vārtiem, veidojot vienu vārtu gūšanas momentu pēc otra. Tomēr vēlreiz pārspēt Facio neizdevās. Tad mazākumā Petans pēc apgrieziena uzmeta par Punnenova vārtiem.
KOK komanda iespiež pretiniekus savā zonā, turklāt Artjoma Zuba metienu bloķē Marians Studeničs, kurš nespēj pēc tam piecelties kājās. Slovākiem labu brīdi atliek aizstāvēties četratā līdz tiesneši beidzot aptur spēli.
44:34 min. Noraidījums Itālijas izlasē.Meija izlauzās līdz vārtu priekšai, bet metiens nesekoja. Tad Rubīns uzmeta no distances, cīņa vārtu priekšā turpinājās, līdz Krastenbergu vārtu priekšā nogāza.
Mazākumu Latvijas izlase izturēja. Uzreiz tika izveidoti ļoti bīstami uzbrukumi Itālijas zonā.
2019. gadā Pēteris Groms portālam "Delfi" stāstīja par procesu, kā notiek lēmuma pieņemšana par video atkārtojumiem. https://www.delfi.lv/sports/news/hokeja-chempionats/zinas/acu-nekad-nav-par-daudz-ka-latvijas-izlase-lemj-par-video-atkartojumu-pieprasisanu.d?id=51090577
Slovākija – KOK 1:1 (0:0, 1:1). Sākusies trešā trešdaļa!
41:14 min. Itālijas izlasei neieskaita vārtus. Itālijas hokejisti vairākumā ātri saspēlējās, un nostādīja Aleksu Petanu, kurš precīzi meta tālajā vārtu augšējā stūrī. Tomēr Latvijas izlases video treneris Pēteris Groms saskatīja, ka itāļi neprecīzi iegāja zonā. Video atkārtojumā apstiprinājās, ka bija aizmugure
Sācies 3. periods. Latvijas hokejisti turpinās spēlēt mazākumā.
Mārtiņš Karsums intervijā LTV pēc pirmā perioda: "Pietrūkst iešanas uz vārtiem. Viegli attiecamies pret momentiem. It kā uzmetam, bet neviena nav vārtu priekšā. Arī kad aizsargi met, neviena nav vārtu priekšā. Mēs tikai braukājam apkārt. Spēlējam labi, momenti ir, bet nav nobeiguma. "
Slovākija – KOK 1:1 (0:0, 1:1). Noslēgusies otrā trešdaļa!Arīdzan OSC novērojami asumi. Pašā perioda izskaņā grūstīšanos uzsāk bijušais "dinamietis" Mareks Djaloga.
Latvija - Itālija 1:0. Noslēdzies 2. periods.
19:27 min.Mazākums Latvijas izlasei. Ķēniņš steidza pēc ripas uzbrukuma zonā un iegrūda pretinieku apmalē. Par to viņam 2+10 minūšu sods. Tad Indrašis saķērās ar Hoholferu, un arī abi tika noraidīti.  Latvijas izlase spēlē mazākumā.
Rihards Bukarts izgāja pret vārtsargu un izdarīja metienu tālajā vārtu stūrī, tomēr atkal Facio spēlēja precīzi un atvairīja.
KOK hokejistu spiediens neapsīkst. Nevar teikt, ka slovāki tiktu pamatīgi "nospiesti", bet krieviem noteikti piederējis pārsvars.
16:32 min. Latvijas izlasei otro reizi mačā neieskaita vārtus Ronalds Ķēniņš apslidoja vārtus un piespēlēja gar vārtiem Mikam Indrašim, kurš ar pirmo metienu trāpīja pa vārtu stabu. Viņš turpināja cīņu un iedabūja ripu vārtos. Video atkārtojumā izskatījās, ka vārtu gūti ar slidu, un tiesneši devās skatīties video atkārtojumu.
Daugaviņš uzmeta ar nūjas neērto pusi. Lai arī viņu kavēja uz noteikumu pārkāpumu robežas, metiens bija diezgan bīstams.
31:06 min. Slovākija – KOK 1:1. Vārti!Krievi ātri vien realizē tūlīt pat izcīnītu vairākumu. Antons Slepiševs izpildīja gudru piespēli no aizvārtes, bet metienu bez ripas apturēšanas veica Sergejs Tolčinskis. Hudāčeks gan asi protestē. Šķiet, ka viņam ir taisnība. Neilgi pirms vārtu guvuma KOK komanda izpildīja neatļautu piespēli ar roku. Vārti tiek ieskaitīti Aleksandram Barabonovam, kura slidu skāra ripa.
30:00 min. Slovākija – KOK 1:0. Vārti!Krievijas hokejisti jau paguva "izvilkt" ripu no tukšiem vārtiem, apstādinot to tieši pirms līnijas. Taču slovāki turpina uzbrukumu. Čempionātu debitants Milošs Kelemans ar spēcīgu plaukstas metienu panāk vadību slovākiem.
32:08 min. Latvija - Itālija 1:0Renārs Krastenbergs aktīvi nospēlēja Itālijas zonā un izprovocēja pretinieka kļūdainu piespēli. Ripu ieguva Mārtinš Karsums, kurš ar otro metienu beidzot izvirzīja vadībā Latvijas izlasi.
Sotnieks teicami pieslēdzās uzbrukumam un uzņēma lielisku Indraša piespēli, tomēr viņa metiens lidoja garām vārtiem.
Andris Džeriņš uzvarēja iemetienā, Roberts Bukarts uzreiz izdarīja metienu, bet Facio ripu spēja tvert. Brīdi vēlāk Itālijas izlase ļoti draudīgu uzbrukumu izveidoja, un Punnenovs divas reizes ar kājsargu ripu atvairīja.
KOK vienība otrā perioda pirmajā pusē ripu līdz Hudāčeka sargātajiem vārtiem nogādājusi vien divas reizes. Taču statistika neataino laukumā notiekošo. Krievi ar aktivitāti pie laukuma apmalēm brīžiem likuši Slovākijas izlasei pamatīgi nopūlēties, lai tiktu ārā no savas zonas.
Itālijas izlase otrajā periodā metienu vēl nav izdarījusi.
Pēc nerealizētā vairākuma Itālijai brīdi izdevās spēli aizvest prom no savas zonas, bet tad Džeriņš no aizvārtes piespēlēja Rihardam Bukartam, kura metienu atvairīt spēja Facio.
Indrašis uzņēma ripu, paslidoja tuvāk un izdarīja metienu, bet ripa trāpīja pa vārtu pārliktni.
Bukarts izdarīja labu metienu pa vārtiem, bet brīdi vēlāk pēc Daugaviņa piespēles vārtu priekšā Ābolam bija vēl viens moments. Ripu joprojām neizdodas dabūt vārtos.
25:54 min. Noraidījums Itālijas izlasē. Karsums ar savu aktivitāti uzbrukuma zonā aiz vārtiem izprovocēja noteikumu pārkāpumu. Karsums arī aizturētā soda laikā apdraudēja vārtus, taču metiens neizdevās precīzs.
Punnenovs ar tālu piespēli Rihardam Bukartam iesāka uzbrukumu, taču metiens uzbrucēja izpildījumā bija diezgan viegls Itālijas vārstargam Facio. Vēlāk Ķēniņš no uzbrukuma zonas vidus apdraudēja vārtus.
Arīdzan KOK komandai īsti nesanāk vairākums. OSC joprojām rezultāts 0:0.
Pēc Karsuma metiena ripa trāpīja pa vārtu stabu, bet arī Dārziņš vārtu priekšā bija tuvu vārtu guvumam. Tad Indraša divi metieni no teicamas pozīcijas tika bloķēti.
Sācies 2. periods.
Slovākija – KOK 0:0. Sākusies otrā trešdaļa!
Ronalds Ķēniņš intervijā LTV pēc pirmā perioda: "Mums vajag vairāk metienus pa vārtiem un lai kāds ir vārtu priekšā. Brīvdiena noteikti nāca par labu. Otrā spēle bija pagrūta, tagad esam savākušies, ir pārsvars un jāgūst vārti. Taču jābūt arī uzmanīgiem."
19:28 min. Noraidījums Itālijas izlasē. Divu 17. numuru sadursmē Kaseti klupināja Dzierkalu.
Latvija - Itālija 0:0 Noslēdzies 1. periods.
Slovākija – KOK 0:0. Noslēdzies pirmais periodsSlovāki perioda otrajā pusē neizmantoja vairākumu, taču bīstami momenti viņiem bijuši vairāk. KOK hokejisti gan izpildījuši vairāk metienu (12 pret 11), un otro periodu uzsāks vairākumā, kuram atlikusi vēl minūte un 46 sekundes.
Mazākuma izskaņā Džeriņš izgāja pret Facio, tomēr viņa vienkāršais metiens vārtsargam lielas grūtības nesagādāja.
Itālija arī kādu laiku spēja noturēties uzbrukuma zonā. Tika izdarīts metiens, bet ripa pēc rikošeta pārlidoja pāri vārtiem.
17:01 min. Noraidījums Latvijas izlasē.Lauris Dārziņš aiz vārtiem pārcentās, atņemot ripu, trāpīja ar nūju pretiniekam pa seju un tika noraidīts.
Latvijas hokejisti turpināja veidot uzbrukumus, bet metienus pārsvarā no distances izdarīja aizsargi. Tad Ķēniņa viltīgo piespēli gar vārtiem nolasīja aizsardzības spēlētāji.
Dzierkals un Rubīns kārtējā Latvijas izlases uzbrukumā apdraudēja Facio sargātos vārtus, tomēr pie atlēkušajām ripām nevienam neizdevās tikt. Itālijas hokejisti atbildēja ar savu pretuzbrukumu un neļāva Punnenovam garlaikoties.
Aleksandram Samonovam jau ļoti aktīvi jāiesaistās spēlē. Mihals Krištofs no tuvas distances centās pielabot lidojošas ripas lidojumu.
11:48 min. Latvijai neieskaita vārtus.Latvijas hokejisti laukumā dominēja un izdarīja lielu spiedienu uz vārtiem. Tad Artūrs Kulda izdarīja tālu metienu, ripa no Itālijas aizsarga nūjas mainīja virzienu un ieslīdēja vārtos. Tiesa, tiesneši vēro video atkārtojumu, jo pirms tam Kaspars Daugaviņš vārtsarga laukumā patraucēja Facio. Pēc video atkārtojuma izskatīšanas vārtu guvums netika ieskaitīts.
Slovākijas izlase izpilda četrus metienus kādu piecu sekunžu laikā! Šķiet, ka ripa vismaz skāra stabu pēc viena no tiem. KOK hokejistiem brīžiem pat neiet tik viegli.
Balinskis atspēlēja ripu Ābolam, taču viņa metienu atvairīja Facio.
IIHF apkopotā statistika liecina, ka Latvijas izlase ripu kontrolē 72% no nospēlētā spēles laika.
Pāris uzbrukumus izpildījuši arī slovāki. Pietiekami līdzīga spēle mača ievadā.
Roberts Bukarts diriģēja Latvijas izlases uzbrukumu, un tajā tika izdarīti vairāki metieni pa vārtiem. Cibuļskim ar spēcīgu metienu no distances izdevās apdraudēt vārtus.
Dārziņš aiz vārtiem neuztvēra ripu un itālis izdarīja augstu metienu pa Punnenova vārtiem, bet vārtsargs droši ripu aizvirzīja uz laukuma stūri. Tad izgājiens pret vārtsargu izdevās Rodrigo Ābolam, taču viņa metienu atvairīja ar kājsargu.
Krievijas hokejisti spēli sāk aktīvāk. Slovāki pirmās četras minūtes palikuši bez metieniem.
Latvijas hokejisti spēles pirmajās piecās minūtēs daudz vairāk darbojusies ar ripu, un ik pa laikam izdodas izveidot vārtu gūšanas iespējas.
Latvijas hokejistu pirmie metieni līdz vārtiem netika, bet tad vēl viens metiens izdevās Itālijas izlasei. Tam sekoja teicama iespēja Latvijas izlasei, bet Ķēniņš no vārtu priekšas nepārcēla ripu pāri vārtsargam Facio.
Jau desmitajā sekundē no tuvas distances Itālijas izlases uzbrucējs Petans izdarīja metienu pa Punnenova vārtiem, bet vārtsargs ripu atvairīja.
Latvija - Itālija 0:0. Spēle sākusies!
Slovākija – KOK 0:0. Spēle sākusiesSpēles galvenais tiesnesis ir latvietis Andris Ansons.
Portāls "Delfi" sekos arī līdzi paralēli notiekošajam mačam Olimpiskajā sporta centrā. Tur tiksies divas līdz šim nepārspētas komandas – Krievijas Olimpiskās komitejas (KOK) hokejisti un Slovākijas izlase.
26 gadus vecajam Ivaram Punnenovam tā būs otrā spēle izlases rindās pasaules čempionātos. Punnenovs meistarsacīkstēs debitēja 2017. gadā, kad izlase ar rezultātu 0:5 piekāpās Krievijas hokejistiem. Pēc četriem ielaistiem vārtiem Punnenovu nomainīja Jānis Kalniņš, abiem vārtsargiem togad pildot Elvja Merzļikina dublieru funkcijas.
Par Latvijas un Itālijas maču pirmdien raidījumā "Spried ar Delfi" runāja sporta redaktors Uldis Strautmanis, bijušais Latvijas izlases kapteinis Harijs Vītoliņs un hokeja eksperts Mārtiņš Lācis.
Itālijas izlases sastāvs spēlei:
Latvijas izlases sastāvā šajā mačā pilnībā nomainīta vārtsargu līnija, un iepriekšējo divu spēļu pamatvārtsargs Matīss Kivlenieks nav pieteikts mačam. Vārtus sargās Ivars Punnenovs, bet rezervē būs Jānis Kalniņš. Sastāvā nav iekļuvuši Miķelis Rēdlihs, Jānis Jaks un Māris Bičevskis, kuri spēlēja iepriekšējā mačā, Gunārds Skvorcovs un Oskars Batņa. Savu pirmo spēli turnīrā aizvadīs Artūrs Kulda un Gints MeijaLatvijas izlases sastāvs: Vārtos: Ivars Punnenovs, rezervē: Jānis Kalniņš;1. maiņa: Kaspars Daugaviņš – Rodrigo Ābols – Lauris Dārziņš, Kristiāns Rubīns – Uvis Balinskis;2. maiņa: Roberts Bukarts – Andris Džeriņš – Rihards Bukarts, Oskars Cibuļskis – Kristaps Sotnieks;3. maiņa: Ronalds Ķēniņš – Miks Indrašis – Mārtiņš Dzierkals, Artūrs Kulda – Ralfs Freibergs; 4. maiņa: Gints Meija – Rihards Marenis – Renārs Krastenbergs, Mārtiņs Karsums, Kristaps Zīle.
Latvijas hokejistu savstarpējie dueļi pasaules čempionātos pret Itāliju: 1939. gada 9. februāris, Bāzele – 1:21997. gada 28. aprīlis, Turku – 4:5 (1:0;3:2;0:3)1998. gada 8. maijs, Cīrihe – 1:1 (0:0;0:1;1:0)2002. gada 30. aprīlis, Karlstāde – 4:1 (2:0;2:1;0:0)2007. gada 2. maijs, Maskava – 3:4 (1:0;0:1;2:2;0:1)2010. gada 12. maijs, Manheima – 5:2 (1:1; 1:0; 3:1)2012. gada 8. maijs, Stokholma – 5:0 (1:0; 2:0; 2:0)2017. gada 9. maijs, Ķelne – 2:1 (1:1, 0:1, 1:0)2019. gada 14. maijs, Bratislava – 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)
Itālija turnīra ievadā piedzīvojusi divus zaudējumus. Sākumā ar rezultātu 4:9 piedzīvots graujošs zaudējums pret Vāciju, bet pēc dienas atpūtas svētdien ar 1:4 atzīts Norvēģijas pārākums.
Latvijas hokejisti pret Itāliju lūkos gūt otro uzvaru pasaules čempionātā. Pirms diviem gadiem Latvijas valstsvienībai pret Itāliju klājās ļoti grūti, kad ar 65 izdarītiem metieniem izdevās gūt trīs vārtus. https://www.delfi.lv/sports/news/hokeja-chempionats/zinas/latvija-izdara-65-metienus-un-sausa-pieveic-siksto-italiju.d?id=51086721