Latvijas hokejisti vēsturiski iekļūst pusfinālā un brauc uz Tamperi
Foto: F64

Latvijas hokeja izlase ceturtdien pasaules čempionātā "Arēnā Rīga" sensacionāli iekļuva pusfinālā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Ceturtdaļfināla cīņā Latvijas hokejisti piepildītā arēnā ar 3:1 (1:0, 0:1, 2:0) uzvarēja Zviedriju. Tas pasaules čempionātos izdevies otro reizi vēsturē un pirmo reizi pamatlaikā. Līdz šim vienīgais panākums tika gūts 2009. gadā.

Latvijas izlase par pasaules čempionāta medaļām cīnīsies pirmo reizi vēsturē.

Vēsturiskajā uzvarā Latvijas labā vārtus iemeta izlases debitants Dans Ločmelis, Miks Indrašis un Jānis Jaks. Zviedriem vienīgo precīzo ripu iemeta Timotijs Liljegrens.

Kā jau to varēja gaidīt, ripas kontroli un iniciatīvu jau ar pirmajām minūtēm savās nūjās ņēma Zviedrija, kamēr Latvijai izdevās atbildēt ar bīstamiem pretuzbrukumiem. Jau otrajā minūtē Mika Indraša metiens lidoja tikai nedaudz garām zviedru vārtiem. Latvija aizsargājās labi un disciplinēti, par ko tika atalgota 13. minūtē - zviedri aizsardzībā nospēlēja nedaudz pasīvi un viduszonā zaudēja ripu. Aizvārtē pie ripas tika Rihards Bukarts, kurš to piespēlēja burzmā uz vārtu priekšu, un pirmais pie tās bija Ločmelis, no tuvas distances pārspējot vārtsargu.

Vēlāk pirmajā trešdaļā zviedri ieguva arī vairākumu, taču lielisks kārtējo reizi vārtos bija Artūrs Šilovs. Otrajā periodā pretiniekiem izdevās panākt izlīdzinājumu, kad 30. minūtē vairākumu izmantoja Liljegrens – saņēmis piespēli no Lūkasa Reimonda, viņš ieslidojās no zilās līnijas un spēcīgi trieca ripu vārtu devītniekā. Emociju līmenis pakāpeniski kāpa arvien augstāk un augstāk, un 37. minūtē pēc tiesneša svilpes nesavaldījās Mārtiņš Dzierkals, kurš ar nūju iestūmās pretiniekam kakla un plecu rajonā, par to saņemot 5+20 minūšu noraidījumu. Viņam mačs bija beidzies priekšlaicīgi.

Dzierkala pakļaušanās provokācijai gan nenesa tūlītējas sekas, jo Latvija piecu minūšu mazākumu izturēja. Noslēdzošās trešdaļas sākumā Zviedrija iemeta ripu Šilova vārtos, taču tas tika izdarīts ar augsti paceltu nūju, tāpēc tiesneši ļoti ātri pieņēma lēmumu guvumu neieskaitīt. Tuvojoties pamatlaika izskaņai, spēle bija kļuvusi mazliet piesardzīgāka, taču zviedriem joprojām piederēja kontrole. Droši vārtos joprojām spēlēja Šilovs, bet 46. minūtē mājiniekiem izdevās lielisks ātrais pretuzbrukums – Rihards Bukarts ieslidoja zviedru zonā, atspēlēja ripu Indrašim, kurš vispirms filigrāni apspēlēja pretinieku aizsargu un pēc tam acīgi raidīja ripu vārtu devītniekā. Latvija bija pārņēmusi vadību ar 2:1.

Tuvojoties pamatlaika izskaņai, zviedri sāka uzbrukt arvien nepacietīgāk, taču tā vietā saņēma vēl vienu naglu savā zārkā - pēc Jaka metiena no zilās līnijas vairākumā ripu nenokontrolēja vārtsargs Larss Jūhansons, kuram tā izkrita caur padusi, turklāt viņš pats pēc tam to ieslidināja vārtos. Dueļa izskaņā Zviedrija centās uzbrukt, taču Latvija lieliski aizsargājās, neļaujot pretiniekiem izveidot nopietnas metienu iespējas. Latvija varonīgi nosargāja vēsturisko uzvaru.

Portāls "Delfi" piedāvāja Latvijas un Zviedrijas mača teksta tiešraidi:

Pasaules čempionāta ceturtdaļfināls: Latvija – Zviedrija
Statistika
Latvijas valstsvienības sastāvā par labāko spēlētāju šajā mačā nosaukts Rihards Bukarts.
Latvija sestdien pusfinālā Tamperē tiksies ar Kanādas hokejistiem, kam čempionāta pirmajā spēlē nācās piekāpties ar 0:6.
Latvija cīnīsies par pasaules čempionāta medaļām! Latvija ir pusfinālā!!
UZVARA!!
Šilovs notver bīstamu ripu. Latvijai līdz vēsturiskam panākumam vēl 52 sekundes.
Zviedrija intensīvi sešatā uzbrūk. Nekas viņiem nesanāk, Latvija prasmīgi aizsargājas. Vēl minūte.
Krastenbergs divas reizes pēc kārtas nedaudz pasteidzas un met ripu pāri visam laukumam. Tas sarūpē divus iemetienus Latvijas zonā.
Vēl jāspēlē 2:28 minūtes. Zviedrija paņem pusminūtes pārtraukumu un spēlēs ar sešiem laukuma spēlētājiem.
Somija - Kanāda 1:4. Spēle noslēgusiesMājinieki paliek ārpus pusfināla...
Vēl pamatlaikā jāspēlē trīs minūtes. Balcers izpilda labu metienu.
Zviedri nomaina vārtsargu pret sesto laukuma spēlētāju. Zviedri intensīvi uzbrūk. Latvija teju iemet tukšos pretinieku vārtos.
Šajā spēlē visos vārtu guvumos piedalījušies Rihards Bukarts un Miks Indrašis. Visas spēles garumā retajos Latvijas izlases uzbrukumos viņi radījuši visvairāk draudus zviedru vārtiem. 
Vēl četras minūtes. Zviedri acīmredzami nervozē un nespēj neko prātīgu izveidot.
https://twitter.com/karlis_arajs/status/1661818041158586368
Latvijas hokejisti izskrien trijatā pret vienu Zviedrijas hokejistu. Renārs Krastenbergs piespēlē Robertam Bukartam, kura metiens lido garām vārtiem. Pirms tam zviedriem neveiksmīgs mēģinājums ar spēku iegrūst ripu vārtos ar visu Šilovu.
Somija - Kanāda 1:4Somi noņēma vārtsargu un saņem ceturtos vārtus
Vēl 5 minūtes.
56:52 min. Somija - Kanāda 1:3Somi ar grūtībām "iestumj" ripu vārtos
53:46 min. Latvija - Zviedrija 3:1Zviedru vārtsargs Jūhansons pieļauj rupju kļūdu. Pēc Jaka metiena viņam izslīd ripa izkrīt caur ekipējumu aiz muguras, pēcāk vārtsargam pašam iestumjot to vārtos. Liela loma šajos vārtos Oskaram Batņam, kurš uzstājīgi traucēja vārtsargam redzamību.https://twitter.com/IIHFHockey/status/1661817506213007360
Tamperē atlikušas tikai četras minūtes. Somiem praktiski nav cerību...
51:56 min. Noraidījums Zviedrijas izlasē.Zviedru vienīgo vārtu autors Liljegrens ar rokām "samīļo" Balceru, par ko saņem divas minūtes.
Līdz pamatlaika beigām vēl astoņas minūtes. Latvijai vairākums!
Zviedrija vairākumā sarīko pamatīgu karuseli pie Latvijas vārtiem, taču nekādi viņiem neizdodas iekarot Šilova sargātos vārtus.
"Arēna Rīga" uz šo spēli ir izpārdota - 9200 klātienes skatītāju. 
48:39 min. Noraidījums Latvijas izlasē.Par spēles laika vilcināšanu uz sodīto soliņa dodas Jānis Jaks.
45:55 min. Latvija - Zviedrija 2:1Latvijai izdodas lielisks ātrais uzbrukums - Rihards Bukarts ieslido zviedru zonā, atspēlē ripu Indrašim, kurš apspēlē pretinieku un ar skaistu metienu iemet vārtu devītniekā.https://twitter.com/IIHFHockey/status/1661813681414635520
https://twitter.com/missHarujimai/status/1661812580279615507
Šobrīd arēnā līdzvērtīga cīņa, kurā vairāk dominē piesardzīgs hokejs. Abas komandas apzinās šī dueļa likmi.
42: 54 min. Somija - Kanāda 0:3Izskatās, ka pasaules čempioni somi titulu nenosargās. Līdz ar to pusfināls bez mājinieces. Vēl gan jāspēlē 17 minūtes.https://twitter.com/IIHFHockey/status/1661812476898578433
https://twitter.com/unfreelabour/status/1661811136830865408
Zviedriem neieskaita vārtus, jo to guvumā nospēlēts ar augsti paceltu nūju.Tiesneši vēl lūko video atkārtojumu, kurā gūst apstiprinājumu šim lēmumam.
Latvijas izlase piecu minūšu mazākumu ir izturējusi!
Latvija - Zviedrija 1:1. Sākusies trešā trešdaļa.
Latvijas izlases līdzjutēji neapmierināti ar tiesnešu darbu. Kad viņi izslidoja uz ledus, atskanēja skaļa ūjināšana. 
Somija - Kanāda 0:2. Sākas 3. periods
Mirklis, kad pēc Riharda Bukarta pauzes Indrašis netrāpīja pa ripu. Foto: LETA
Komandas kapteinis Kaspars Daugaviņš pavisam īsā sarunā ar Latvijas Televīziju pēc otrā perioda, Viņš piekrita, ka tiesneši dod Latvijas izlasei daudz noraidījumus: Jāiztur mazākumi, jāiet atpakaļ un jāturpina "šancēt". Mums jāspēlē labāk, lai nedotu pamatu tiesnešiem dot noraidījumus. Rezultāts ir 1:1. Viss kārtībā.
Latvija - Zviedrija 1:1. Noslēdzies otrais periods.Trešā trešdaļa būs jāsāk ar mazākumu nedaudz vairāk kā minūtes garumā.
Priekšpēdējā otrā perioda minūtē Zviedrija pie Latvijas vārtiem sarīko pamatīgu karuseli. Šilovs atvaira metienu no tuvas distances, ripa izkrīt aiz latvieša muguras, vārtsargs uzguļas tai virsū.https://twitter.com/IIHFHockey/status/1661805716611498011
Somija - Kanāda 0:2. Noslēdzies 2. periods
Dzierkala noraidījuma epizodē Zviedrijas hokejisti sev raksturīgi panāca pretinieka noraidījumu. Latvijas izlase šajā mačā provokāciju ziņā labi turējuši līdzi pretiniekiem, bet Dzierkala rīcība šajā reizē bija muļķīga. Pat, ja Liljebergam pārāk spēcīgi nūjas gals netrāpīja, tā tāpat bija absolūti nevajadzīga darbība. 
https://twitter.com/Gromuls/status/1661804478113218579
36:12 min. Dzierkals nopelna 5+20 minūšu sodu.Par pārkāpumu pēc svilpes Dzierkals nopelna lielo sodu. Tiesa, atkārtojumā gan izskatījās, ka uzbrucējs pretiniekam sejā ar roku vai nūju nemaz netrāpīja.
Pamazām laukumā kāpj emocijas. Spēlētāji biežāk viens ar otru saķeras. Pēc svilpes šādu noraidījumu par grūdienu sejā nopelna Mārtiņš Dzierkals.Tiesneši gan ilgi pēta video atkārtojumu.
Vēl vienu karuseli pie Zviedrijas izlases vārtiem sagrieza virknējums Indrašis - Ločmelis - Rihards Bukarts. Tieši viņi izspēlēja pirmo vārtu guvumu šajā spēlē. Diemžēl šoreiz Indrašis vārtsarga laukuma neievirzīja ripu vārtos. 
Cīņas 34. minūtē Latvijai izdodas lieliska izspēle teju līdz tukšiem vārtiem. Rihards Bukarts lieliski iepauzē un izvelk vārtsargu no vārtiem, bet pēc tam piespēle Indrašim tieši uz vārtu priekšu savējo nūjas neatrod...Brīdi vēlāk Zviedrija pretuzbrukumā trāpa pa vārtu pārliktni.
Arī šo maču klātienē vēro Latvijas basketbola superzvaigzne Kristaps Porziņģis.
https://twitter.com/SandisRiekstins/status/1661801479533998080
30:45 min. Somija - Kanāda 0:2Somi aizrāvās uzbrukumā, tad kļūda viduszonā un izgājiens divatā pret vienu aizsargu. Ziemeļamerikāņi šādas iespējas garām nelaiž - Semjuels Blaiss panāk 2:0https://twitter.com/IIHFHockey/status/1661806947803463680
Zviedrija pēcāk tiek pie iespējas nepilnu minūti spēlēt vairākumā, Latvija to iztur. Pēc gūtajiem vārtiem zviedri, šķiet, pārņēmuši iniciatīvu un tēmē gūt otros vārtus.
Latvijas izlases hokejisti pielietoja tos pašus provocēšanas paņēmienus, kurus izmanto zviedri. Pirmajā trešdaļā Daugaviņš vārtu priekšā pabakstīja Reimondu, bet pirms brīža Dzierkals paprovocēja vārtu guvēju Liljegrenu
29:41 min. Latvija - Zviedrija 1:1Zviedri formātā četri pret četri panāk neizšķirtu. No zilās līnijas ieslidojas Timotijs Liljegrens, kurš ar ļoti spēcīgu metienu vārtu devītniekā pārspēj Šilovu.https://twitter.com/IIHFHockey/status/1661800836316696577
29:29 min. Noraidījums Latvijas izlasē.Noraidījumu nopelna Jānis Jaks, kurš aiz saviem vārtiem zaudē ripu un pēc tam nogāž sāncensi.
https://twitter.com/Kristap_s/status/1661799358759665676
28:34 min. Noraidījums Zviedrijas izlasē.Zviedriem pirmās divas soda minūtes par klupināšanu nopelna Markuss Sērensens.
Zviedrija savu vairākumu nerealizē, Latvija aizsardzībā cīnās ļoti disciplinēti.
Vairākuma laikā Zviedrija atkal labi nostājas, taču vietā ir Šilovs, pašaizliedzīgi vienā no zviedru metieniem nospēlē arī Kārlis Čukste, metoties ripas lidojuma ceļā.
25:36 min. Noraidījums Latvijas izlasē.Pret vienu no zviedru līderiem Lūkasu Reimondu ar augstu paceltu nūju nospēlē Ralfs Freibergs.
Zviedrija aizskrien ātrā uzbrukumā, izlidojot divatā pret vienu aizsargu, taču Šilovs kārtējo reizi nospēlē ļoti droši.
Otrā trešdaļa sākusies līdzvērtīgā cīņā. Apdraudējums spēj radīt gan viena, gan otra komanda.
Somija - Kanāda 0:1. Sākas 2. periods
Latvija - Zviedrija 1:0. Sācies otrais periods!
Pagaidām vienīgo vārtu autors Dans Ločmelis LTV tiešraidē pēc 1. perioda: Bukijam (Rihardam Bukartam) bija ripa aiz vārtiem, viņš pameta uz vārtiem un cerēju, ka izleks ripa, un raidīju vārtos. Pirmo reizi tādas sajūtas. Grūti emocijas raksturot. Zinājām, ka viņi iznāks uz spēli kā pirmais numurs, pacietīgi gaidām savus momentus un tie ir jāizmanto. Nekas nav jāizgudro, tā jāturpina spēlēt.
Somija - Kanāda 0:1. Noslēdzies 1. periodsAbām komandām pa 10 metieniem, bet vienīgais precīzais - kanādiešiem
https://twitter.com/Kilkuts/status/1661791823822561280
Latvija - Zviedrija 1:0. Pirmā trešdaļa noslēgusies!
Zviedrija neizmanto vairākumu. Tā laikā zviedriem izdodas vairāki bīstami metieni un labas izspēles, bet Šilovs ir nepārspējams.
Latvijas izlasei ir labākais mazākums šajā turnīrā - no 20 mazākumiem izturēts nav tikai viens.
17:41 min. Noraidījums Latvijas izlasē.Pirmo noraidījumu šajā mačā nopelna Oskars Batņa, kurš paklupina pretinieku.
Fanu zona pilna arī šovakar!
13:34 min. Somijai vairākumsKanādiešu vārtsargs Montembo izmet ripu ārpus laukuma, sodu izcieš vārtu autors Kvins.
Piecas minūtes līdz pirmā perioda beigām Latvija vēlreiz saasina situāciju pie zviedru vārtiiem - met Rihards Bukarts, bet pie atkārtota metiena burzmā netiek Miks Indrašis.
12:56 min. Latvija - Zviedrija 1:0Zviedri aizsardzībā nospēlē nedaudz pasīvi un viduszonā zaudē ripu. Aizvārtē pie ripas tiek Rihards Bukarts, kurš to piespēlē uz vārtu priekšu, un pirmais pie ripas ir izlases debitants Dans Ločmelis, kurš iemet savus pirmos vārtus valstsvienībā.https://twitter.com/IIHFHockey/status/1661789429630140416
https://twitter.com/karlis_arajs/status/1661788245179478031
Mača 10. minūtē Šilovs glābj no droša vārtu zaudējuma. Zviedrijas rezultatīvākais spēlētājs, aizsargs Henriks Tēmerness no zilās līnijas izpilda asprātīgu piespēli Oskaram Lindberjam, kura priekšā praktiski tukši vārti, tomēr Latvijas izlases vārtsargs ir vietā.
7:12 min. Somija - Kanāda 0:1Somiem nesanāca realizēt skaistu uzbrukumu un seko kanādiešu atbilde - Džeks Kvins pēc teicamas darbības ar negaidītu metienu gūst vārtus.https://twitter.com/IIHFHockey/status/1661788107602288640
Kaut arī Zviedrija daudz kontrolē ripu, Latvija disciplinēti spēlē aizsardzībā un ļoti labi sedz pretiniekus, neļaujot viņiem tikt brīvās pozīcijās, lai radītu apdraudējumus vārtiem.
Zviedrijas izlases vārtsargs Larss Johansons nejūtas ērti , kad viņam vārtu priekšā uzbrucējs traucē redzēt metiena brīdi. Pagaidām Latvijas izlases hokejisti spiesti spēlēt uz pretuzbrukumiem, tāpēc šo pretinieka vārtsarga vājo vietu izmantot nevar.   
Zviedrijas izdodas pārņemt iniciatīvu un ripas kontroli, taču pretuzbrukumā Latvija "parāda zobus" - aizskrien Balcers un Rodrigo Ābols, taču draudīgu metienu raidīt neizdodas.
3:34 min. Somijai vairākums
Otrajā minūtē Latvijai teicama iespēja izvirzīties vadībā, taču Mika Indraša metiens no labās puses lido garām vārtiem.
Tikmēr Tamperē sākusies spēle starp mājinieci Somiju un Kanādu. Šīs komandas iepriekšējos trijos pasaules čempionātos tikās finālā. Tagad - jau ceturtdaļfinālā. Līdz ar to kāda no šīm komandām šogad paliks bez medaļām, kas jebkurai no šīm izlasēm ir neveiksme.
Jau pirmajās sekundēs uzmetienu uz vārtiem veic Rūdolfs Balcers. To viegli atvaira zviedru vārtsargs Larss Jūhansons.
Latvija - Zviedrija 0:0. Mačs ir sācies!
https://twitter.com/juris_8/status/1661783373319221262
Spēli klātienē vēros arī slavenais Latvijas futbola apskatnieks Jurijs Žigajevs.https://twitter.com/jzigajev/status/1661782047218597888
https://twitter.com/atihomirovs/status/1661780210147110925
https://twitter.com/IIHFHockey/status/1661779163080974336
Zviedrijas izlasei "Arēna Rīga" varētu nebūt ar pašām labākajām atmiņām, jo 2021. gadā Rīgā notikušajā turnīrā tā pirmo reizi nesasniedza ceturtdaļfinālu.  
Šodien raidījumā "Aizmugure" viesojās divi bijušie Latvijas izlases aizsargi - Kristaps Sotnieks un Jēkabs Rēdlihs. Abi bija viensiprātis, ka Latvijai šogad ir ļoti labs brīdis, lai tiktu pusfinālā.https://www.delfi.lv/video/raidijumi/aizmugure/redlihs-hokeja-izlases-panakumi-ir-ilgtosa-procesa-rezultats.d?id=55566252
Zviedrijas izlase uzbrukumā vēlas spēlēt pa “tīri” – ieiet zonā un izspēlēt, taču viņiem patīk provocēt – iesist pretiniekam un vienkārši aiziet prom, gaidot pretinieku atbildi, pretinieku stilu pirms mača sarunā ar medijiem raksturoja treneris Raimonds Vilkoits. Latvijas izlase varētu būt zviedriem neērts pretinieks. Līderiem varētu nepatikt, ka viņus cieši sedz. Treneris pieļāva, ka pilnās tribīnes “Arēna Rīga” izdarīs spiedienu.Latvijas izlase spēlēs vienkārši, iemetīs ripu zonā un dosies cīnīties, savukārt aizsardzībā latviešiem svarīgi būt kompaktiem.Runājot par to, vai hokejistiem pietiks emocijas pēc panākuma pār Šveici, Vilkoits norādīja, ka katrā mačā atstātas emocijas. Latvijas komanda katru spēli sāk no sākuma, pielāgojas spēles laikā, strādā no maiņas uz maiņu, lai cik klišejiski tas izklausās. Svarīgi, lai visas četras maiņas ir spēlē, lai būtu dinamika, norādīja treneris.
Tikmēr kāds līdz sirdij uzticams Latvijas izlases fans jau pa dienu nevarēja sagaidīt šī vakara maču.
Latvijas valstsvienībā uz šo maču nekādas izmaiņas sastāvā nav veiktas, ja salīdzina ar iepriekšējo maču. 
Šveices izlasei mačā pret Latviju nevarēs palīdzēt traumētie Rasmus Sandīns un Andrē Petešons. Abu traumēto vietā Zviedrija izlase čempionātam pieteikusi aizsargu Kristianu Folinu, kuram aiz muguras septiņas NHL sezonas, un Šveices klubā "Davos" spēlējošo uzbrucēju Denisu Rasmusenu.
Latvijas hokeja izlases galvenais treneris Harijs Vītoliņš: "Zinām, ka zviedri ir tehniskāki, tāpēc mums ir jāspēlē savu spēli. Jāliek akcents uz pretuzbrukumiem un jāizmanto savas vārtu gūšanas iespējas. Viņi ir labi visās līnijās. Galvenais ir pieturēties pie sava spēles stila, aizsardzībā spēlēt cieši un neļaut zviedriem radīt haosu pie saviem vārtiem." https://www.delfi.lv/sports/news/hokeja-chempionats/zinas/vitolins-nedrikstam-laut-zviedriem-radit-haosu-pie-musu-vartiem.d?id=55564608
Kaut arī savstarpējos mačos ievērojams pārsvars pieder Zviedrijai, pēdējo gadu mači ar šo pretinieku ir izlīdzinājušies – pasaules čempionātos iepriekšējās trīs reizes Latvija zaudējusi tikai ar vienu vārtu starpību. https://www.delfi.lv/sports/news/hokeja-chempionats/zinas/zviedrija-pret-latvijas-izlasi-lidz-sim-ciets-bet-uzvarams-rieksts.d?id=55560146
Latvijas hokeja izlase pirmo reizi kopš 2018. gada spēlēs pasaules čempionāta ceturtdaļfinālā. Šoreiz pretiniekos būs Zviedrijas izlase. Zviedrija ir Latvijas izlases visbiežākā pretiniece pasaules čempionātos - abas komandas tikušās 17 reizes, taču nevienā no tām latviešiem nav izdevies uzvarēt pamatlaikā. 1997.gada čempionāta mačā tika fiksēts neizšķirts 1:1, bet vienīgā uzvara izcīnīta 2009.gadā, kad tika gūta virsroka ar 3:2 pēcspēles metienos. https://www.delfi.lv/sports/news/hokeja-chempionats/zinas/neapstaties-pie-sasniegta-latvija-centisies-sarugtinat-neparocigo-zviedriju.d?id=55562774

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.