Toms Skujiņš: divos 'Tour de France' posmos varēju cīnīties par uzvaru
Foto: Kaspars Suškevičs

Lai pilnvērtīgi startētu prestižajās daudzdienu sacensībās "Tour de France" gan sportisti, gan komandas gatavojoties jau vairākus gadus iepriekš, teica vadošais Latvijas riteņbraucējs Toms Skujiņš, kurš ceturtdien bija ieradies Arkādijas parkā uz 29. Vienības velobrauciena atklāšanas pasākumu.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Latvijā ierados jau pēc "Tour de France", bet pirms tūres atbraukt uz Latviju ir visai sarežģīti, tāpēc bija pagājis ilgāks laiks kopš pabiju mājās," stāstīja Skujiņš. "Jūnijs ir tas mēnesis, kad izdodas atbraukt uz Latviju, jo pirms tam viss visur vēl ir sniegs, kas nav paši labākie apstākļi treniņiem. Savukārt maiju nākas pavadīt Kalifornijā, kur arī ir sacensības. Līdz nākamajiem mačiem palikušas divas nedēļas, tāpēc cenšos izbaudīt brīvo laiku, cik vien varu."

Riteņbraucējs gan neslēpa, ka tā sauktā atpūta, viņam neesot gluži laiskošanās neko nedarot, jo tāpat nākas kāpt uz velosipēda, lai noturētu sevi formā.

"Divas dienas neuzkāpu uz riteņa, tomēr pasaules čempionāts vairs nav aiz kalniem, līdz ar to jau jāsāk gatavoties," stāstīja latvietis, piebilstot, ka īsajā treniņā viņš veicot aptuveni 60 kilometru garas distances. "Šodien jau aizvadīju vienu treniņu, kurā nominos aptuveni 100 kilometrus, bet drīzumā jau mērošu arī 150 kilometru distances."

Skujiņš jūlijā piedalījās jau savās otrajās "Tour de France" sacensībās, kurās aizvadīja vairākus labus posmus, tostarp 200 kilometrus garajā 17. etapā, kurā izdevās izcīnīt devīto vietu. Tomēr neraugoties uz atzīstamo sniegumu šajā un citos posmos, Skujiņš neslēpa, ka daži lēmumi viņu līdz galam neapmierināja.

"Personīgi uzskatu, ka biji divi posmi, kuros varēju cīnīties par uzvaru, tomēr līdz galam nebija pārliecības par savām spējām tajā dienā. Līdz ar to es pat nemēģināju iesaistīties dienas atrāvienā, lai arī vajadzēja, jo tas bija diezgan labs posms, kurā varēja pacīnīties par rezultātu," sacensībās pieņemto lēmumu nožēloja sportists. "Arī 17 .posmā, kurā biju devītais – taktiski un citādi viss bija labi, tomēr tas karstums man bija nepanesams."

Gatavošanās tik prestižām sacensībām kā "Tour de France", prasot vairāk nekā gadu no fiziskā aspekta, bet mentāli šādam pārbaudījumam, Skujiņš briestot jau no gada sākuma.

"Gatavošanās process jau sākās gadus iepriekš, pavadot lielu laiku treniņos, kuros līdz ar tevi pieaug arī izturība, bet no mentālā aspekta – šīm sacensībām gatavojos aptuveni no gada sākuma," par pārbaudījumiem, kuriem jāiet cauri visiem profesionālajiem riteņbraucējiem, stāstīja Skujiņš. "Būtībā divus mēnešus pirms "Tour de France" jau sāc vairāk sekot līdzi mazajām detaļām, piemēram, ievērojot pareizāku uzturu."

Sportists gan nenoliedza, ka prestižajās sacensībās var piedalīties arī bez intensīviem treniņiem, tomēr, lai sacensībās rādītais sniegums nestu prieku pašam, sagatavošanās procesam jāpieiet krietni nopietnāk.

Aizvadītajā nedēļā Skujiņa pārstāvētajai komandai "Trek - Segafredo" pievienojās itālis Vinčenzo Nibali, kurš šī gada "Tour de France" izcīnīja uzvaru pirmspēdējā, 20. posmā. Latvijas sportists gan vēl nevarēja dalīties iespaidos par itāli, kurš pirmos startus jaunajā komandā aizvadīs tikai nākamgad.

"Pagaidām neko nezinu, bet redzēšu viņu komandas 2020. gada nometnē, kas notiks oktobrī. Šī nometne ir vairāk neformāla, lai saliedētu komandu, tomēr Nibali pievienošanās mums ir liels taktiskais solis uz priekšu," atzinīgus vārdus savam nākamā gada komandas biedram veltīja Skujiņš. "Varbūt viņš nav pats jaunākais braucējs, bet viņam ir pieredze, ko varēja redzēt pēc trim nedēļām, kad bija beigušās "Tour de France" sacensības, Nibali izgriežot pogas visiem konkurentiem."

Savu līgumu Skujiņš gan nevarēja komentēt, piebilstot, ka situācija ir laba, un viņš jūtas gana droši.

"Es zinu, ka komanda ir apmierināta, tāpat arī es jūtos apmierināts, tāpēc es labprāt paliktu šajā vienībā," savu nākotnes situāciju "Trek - Segafredo" komandā īsi raksturoja Latvijas riteņbraucējs.

Savukārt Eiropas čempionātā izcīnītā 15. vieta bijusi labs sasniegums, jo trases reljefs neesot bijis tas ērtākais, kā arī vējainais laiks ieviesis savas korekcijas sacensībās.

"Trase nebija īsti manam braukšanas stilam, līdz ar to rezultāts bija labs – varbūt varēju mēģināt ielīst desmitniekā. Tā diena bija diezgan smaga, jo pēdējos 100 kilometros es biju viens latvietis, bet pārējās valstis brauca četru vai piecu sportistu komandā, tāpēc bija ļoti grūti. Nedaudz trūka atbalsts, līdz ar to iztērēju ļoti daudz enerģiju jau pirms pēdējiem diviem apļiem," Eiropas čempionāta startu atcerējās Skujiņš, piebilstot, ka liela daļa distances pavadīta braucot pretvējā. "Tajā dienā nebija tik traks vējš, bet iepriekšējā tas bija ļoti liels. Pretvējā braucām ar ātrumu 14 kilometri stundā un ātrāk īsti nemaz nevarējām."

"Patiesībā vējš nedaudz palīdzēja, jo sacensības kļuva nedaudz drošākas, lai arī pirmajos četros kilometros jau bija divi kritieni. Ja mēs visi, braukdami bezvējā, pēdējos pilsētas apļos iebrauktu grupā, domāju, ka kritienu skaitu varētu pareizināt ar desmit, un tas nevienam nenāktu par labu," piebilda Skujiņš.

Skujiņam pirms sezonas beigām vēl plānots piedalīties vairākās viendienas sacensībās, kurās sportistam, visticamāk, vadošā braucēja loma netiks piešķirta, tomēr viņš būtu apmierināts arī ar otrā vai trešā numura lomu.

"Līdz sacensībām vēl ir neliels periods. Dažreiz liekas, ka nu tik gatavošos, un viss būs labi, bet viendienu sacensības ir gana specifiskas, kurās daudz kas var arī nenostrādāt," teica Skujiņš. "Šogad komandā es noteikti nebūšu plāns A, bet būšu apmierināts arī plāna B vai C lomu."

Skujiņam šīs sezonas sākums padevās gana labs, jo komanda gada sākumā riteņbraucējām deva lielāku vaļu, viņam sasniedzot devīto vietu pasaules tūres velobraucienā "Strade Bianche", tāpat arī citās sacensībās izdevās sasniegt atzīstamus rezultātus.

Patlaban Skujiņš lielāko uzmanību velta pasaules čempionātam, kas no 22. līdz 28. septembrim notiks Lielbritānijā, tajā piedaloties arī Latvijas izlasei, bet īsi pirms tam, viņš vēl aizvadīs divas viendienas sacensības Kanādā. Savukārt sezonu Skujiņš noslēgs, piedaloties Lombardijā notiekošajās viendienas sacensībās, kurās viņš startēja arī pērn.

Tags

Toms Skujiņš Riteņbraukšana Tour de France
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form