Apinis: Sidnejas paralimpiskajās spēlēs medaļu izcīnīju pēc protesta un atkārtotas medicīniskās pārbaudes
Foto: Romualds Vambuts

Tieši pirms 20 gadiem par startu F52 grupā diska mešanā Aigaram Apinim Sidnejā kāra kaklā pirmo Latvijas sporta vēsturē izcīnīto medaļu paralimpiskajās spēlēs, kas tika apstiprināta vien pēc protesta izskatīšanas un atkārtotas medicīniskās pārbaudes.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Sidnejas paralimpiskajās spēlēs 2000.gadā Latvija izcīnīja pirmās trīs medaļas šajā forumā - trīs bronzas godalgas. Divas no tām bija Aigara Apiņa kontā F52 grupā - lodes grūšanā un diska mešanā, bet vienu izcīnīja Armands Ližbovskis F13 grupā tāllēkšanā.

Par pirmo Latvijas medaļnieku kļuva Apinis diska mešanā, 23.oktobrī rīku raidot 15 metru un 12 centimetru tālumā.

"Ļoti labi atceros Sidnejas spēles," par piedzīvoto pirms 20 gadiem saka Apinis. "Pēc diska mešanas sacensībām tika iesniegts protests, ka es neatbilstu F52 medicīnas grupai. Nākamajā dienā ar dakteri Pāvelu Metafinu izgājām pārbaudi."

Viņš atceras, ka apbalvošana pēc sacensībām diska mešanā bija paredzēta tajā pašā vakarā vai nākamajā rītā, taču nākamajā dienā no rīta sportistam bija jādodas uz pārbaudi pie ārstiem.

Teorētiski varēja būt tā, ka Latvijas sportistu nemaz nelaistu paralimpiskajās arēnās, jo tolaik veselības grupu noteica (apstiprināja) uz vietas. Varēja sanākt, ka sportists aizlido uz sacensībām, pie kurām viņu nepielaiž, jo viņš neatbilst veselības grupai.

"Pirmo reizi biju paralimpiskajās spēlēs, pirmo reizi biju tik lielā tusiņā," smaida Apinis. "Kad notika diska mešanas sacensības, varēja būt aizpildīta puse stadiona, bet spēļu atklāšanās un noslēgumā bija pilns stadions. Toreiz daudz skatītāju mūsu sacensībās ietvēra pensionārus, cilvēkus ar invaliditāti un bērnus."

Apinis saka, ka sajūtas pēc medaļas izcīnīšanas viņš joprojām neņemas aprakstīt. Tās ir neatkārtojamas. Viņš saka, ka starts un sasniegtais rezultāts Sidnejā nebija grūtākais medaļas izcīnīšanā.

"Grūtākais bija "piecelties" pēc gūtās traumas, sākt darboties, tikt līdz braukšanai," stāsta Apinis. Vajadzēja saprast, kā sportot, - inventāra nebija, zināšanu nebija. Paldies trenerim Aldim Šūpolniekam, kurš mani iedvesmoja sportošanai. Esmu viens no nedaudziem sportistiem, kuri visu karjeru iztikuši ar vienu treneri."

Lidojot uz Sidneju, nebija nekādas saprašanas par to, ko var izdarīt citi sportisti, jo informatīva telpa internetā vēl nebija tik attīstīta, kā tas ir mūsdienās. Turklāt uzreiz jālido tik tālu. "Tumša bilde," pirms došanās uz Austrāliju sportists bija neziņā.

Apinis nezināja konkurentu rezultātus, bet cerēja uz vietu pirmajā sešiniekā - gan diskā, gan lodē, kur viņš vēlāk arī tika pie bronzas medaļas.

Apinis paralimpiskajās spēlēs izcīnījis četras zelta, pa divām sudraba un bronzas medaļām.

Tags

Aigars Apinis (sportists)
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form