Latvijas sporta vēsture: Daudzpusīgajam Raimondam Neimanim – 105
Foto: R. Neimaņa mazmeitas Lienes Neimanes kolekcija

Pirms 105 gadiem, 1913. gada 31. augustā, Rīgā dzimis sportists Raimonds Neimanis (attēlā pa kreisi -lēcienā otrais no kreisās; Rīgas "VEF" un Liepājas "Olimpijas" futbola spēle 1940. g. 19. maijā). 20. gs. 30.-40. gados viņš kļuva par ievērojamu "VEF" futbola komandas spēlētāju, bija viens no labākajiem bendija vārtsargiem, sargāja "LSB" hokeja vienības vārtus un bija Latvijas hokeja izlases kandidāts, spēlēja arī basketbolu, handbolu, volejbolu, galda tenisu.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Raimonds vai, kā rakstīts dzimšanu apliecinošos dokumentos, Raimunds Neimanis sportam pievērsās, vēl būdams skolnieks. Pēc tam sportoja līdztekus studijām Latvijas Universitātes Tautsaimniecības nodaļā un darbam "Valsts Elektrotehniskās Fabrikas" ("VEF") kantorī. 20. gs. 30. -40. gados daudzi sportisti, īpaši komandu sporta veidos, startēja dažādos virzienos. Viena no ierastākajām kombinācijām bija – hokejs ziemā un futbols vasarā. Dažkārt pietika laika vēl kādam sporta veidam. Taču Raimonds Neimanis pamanījās startēt arī basketbolā, handbolā, volejbolā. Turklāt to darīja ar aizrautību un panākumiem. Šķiet, veiksmīgākais starts viņam izdevās bendijā (hokejs ar bumbiņu) un futbolā.

Jau 20. gs. 30. gadu sākumā R. Neimanis ar panākumiem startēja Latvijas bendija meistarsacīkstēs. 1930./1931. g. sezonā sporta žurnālisti slavēja viņu kā "RFK" ("Rīgas Futbola Klubs") bendija komandas jauno vārtsargu. Drīz pēc tam "LSB" ("Latvijas Sporta Biedrība") komandas sastāvā viņš kļuva par Latvijas bendija čempionu un spēlēja Rīgas izlases sastāvā.

Pateicoties "Kanādas hokeja" popularitātes pieaugumam, pakāpeniski arī Latvijā bendijs tika "pastumts malā", un Raimonds Neimanis kļuva par "LSB" hokeja vārtsargu. Itin veiksmīga viņam kļuva 1933./1934. g. sezona, kad viņa sniegumu atzinīgi novērtēja gan sporta prese, gan arī hokeja vadība, iekļaujot Latvijas hokeja izlases kandidātu sarakstā. R. Neimanis kā viens no četriem labākajiem hokeja vārtsargiem tika iekļauts valstsvienības kandidātu sarakstā arī 1935. gada rudenī, gatavojoties izlases dalībai olimpiskajās spēlēs. Taču Raimonds Neimanis nolēma "specializēties", dalību hokeja turnīros pameta, vairāk uzmanības pievēršot citiem sporta veidiem.

Par viņa sporta veidu "numur 1" kļuva futbols. Jāpiebilst, ka Raimonds Neimanis daudzpusīgs bija arī futbolā – spēlēja dažādos ampluā, biežāk kā centra uzbrucējs un vārtsargs (!). Viņš startēja gan "LSB" futbola komandā, gan arī studentu turnīros korporācijas "Beveronija" vienībā un ierēdņu turnīros "VEF" darbinieku komandā. Sākumā "VEF" futbola vienība tika pulcināta epizodiski uz konkrētiem turnīriem, un komandas sastāvā tika iekļauti dažādos klubos spēlējoši fabrikas darbinieki. Taču 20. gs. 30. gadu vidū tika organizēta pastāvīga "VEF" futbola komanda. 1936. gada beigās Neimanis pārreģistrējās no "LSB" uz "VEF" un kļuva par vienu no "vefiešu" balstiem. Viņš arī sniedza būtisku ieguldījumu, lai "VEF" 1939. gadā kļūtu par Latvijas 1. līgas čempionvienību un izcīnītu tiesības spēlēt Latvijas futbola Virslīgā!

Sportu R. Neimanis nepameta arī "pārmaiņu laikos". Padomju okupācijas gadā (1940/1941) viņš pat atgriezās uz ledus, startējot "VEF" bendija komandas sastāvā. Neimanis turpināja spēlēt futbolu un 1944. gadā saņēma apbalvojumu kā viens no ilggadējākiem un nopelniem bagātākajiem "VEF" futbolistiem. Kad fronte Latvijai "gāja pāri" atkal, sportošanu nācās pārtraukt. 1944. gadā Raimonds Neimanis tika iesaukts Latviešu leģionā, Vidzemes frontē ievainots un pārvests uz hospitāli Vācijā, bet 1945. gada sākumā atgriezās dienestā. Gadu pēc kara pavadīja karagūstekņu nometnēs Dānijā, Rietumvācijā, Beļģijā. Pēc tam atradās bēgļu nometnēs Rietumvācijā un 40. gadu otrajā pusē izceļoja uz Lielbritāniju. Savukārt 50. gados pārcēlās uz Kanādu, kur aizgāja mūžībā 1992. gada 24. novembrī Saskatūnā.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form