Basketbols kopš tā izgudrošanas Springfīldā, Masačūsetsā, 1891. gadā, ir attīstījies, lai kļūtu par patiesi starptautisku sporta veidu. Organizēta spēle līgās radās Jauno vīriešu kristīgajā apvienībā (YMCA); pirmās līgas tika veidotas augstskolās. Ar laiku basketbols kļuva par profesionālu sporta veidu. Lai gan tā bija amerikāņu sporta spēle, basketbols strauji izplatījās starptautiski un mūsdienās izcili spēlētāji un komandas ir visā pasaulē.

Basketbols savu debiju olimpiskajās spēlēs piedzīvoja 1936.gadā Berlīnē, bet sievietes spēlē kopš 1976.gada Monreālas olimpiskajām spēlēm. Līdz 1992.gadam olimpiskajās spēlēs nestartēja ASV profesionālie basketbolisti no NBA, tomēr Barselonā par celmlaužiem kļuva leģendārā ASV "Dream Team". Kopš tās reizes vienmēr olimpiskajās spēlēs un pasaules čempionātos spēlē visi pasaules spēcīgākie basketbolisti.

Rio olimpiskajās spēlēs basketbolā sadalīs divus medaļu komplektus – vīriešu un sieviešu komandām. Gan vīriešu, gan sieviešu sacensībās startēs pa 12 komandām katrā pa 12 spēlētājiem.

Basketbola sacensības risināsies 6.-21. augustam.