Foto: Shutterstock
Šķiet, ikviens kvēlais šokolādes desertu cienītājs kaut reizi mūžā ir baudījis vai kaut dzirdējis par šo bagātīgā biskvīta un šokolādes šedevru. Zahera torte, kas radīta visai interesantos apstākļos, joprojām ir viens no gardēžu meklētākajiem saldajiem ēdieniem Vīnē, Austrijā. Īpaši marķētu, šokolādes torti joprojām pasniedz Zahera viesnīcā.

Kāda tad īsti ir slavenās kūkas "Sachertorte" vēsture un kā tā nonākusi līdz tam, ka par to jūsmo gardēži no visas pasaules? Kā arī – no kā tā pagatavota? To uzzini tālāk!

Jauna konditora eksperiments

Foto: Shutterstock

Zahera tortes radīšana, ja tā var teikt, bijusi pavisam vienkārša. 16 gadīgais Francs Zahers, būdams jauns konditors galma virtuvē, saldo desertu radīja pēc Austrijas impērijas ārlietu ministra Klēmensa fon Meterniha pieprasījuma – kādā 1832. gada dienā, politiķis pieprasījis savam privātajam šefpavāram radīt tādu desertu, kas neliktu Meterniham kaunēties svarīgu ārzemju viesu priekšā.

Taču galvenais šefpavārs saslimis un viņa pienākumus pārņēmis jaunais konditors Zahers. Tā nu viņš pagatavojis izteiktas garšas šokolādes biskvītu, kuru apziedis ar aprikožu ievārījumu, bet apaļo kūku pārlējis ar izkausētu tumšo šokolādi. Viesi, protams, kāri notiesājuši torti, bet ar to vis tās popularitāte nav sākusies.

Francs Zahers pabeidzis savu praksi Meterniha virtuvē, bet pēc tam strādājis Bratislavā (Slovākija) un Budapeštā (Ungārija). Pēc vairākiem gadiem konditors atgriezies Vīnē un atvēris savu delikatešu un vīna veikaliņu.

Zahera juniora lolojums un tortes popularitāte

Foto: Shutterstock

Zahera tortes recepti pēc tam izkopis viņa dēls, Eduards Zahers, kurš arī kļuvis par labi skolotu konditoru. Vairākus desmitus gadu pēc tam, kad Eduarda tēvs radījis slaveno kūkas recepti, viņš atvēra Zahera viesnīcu Vīnē, kurā turpmāk pasniedza viesiem šokolādes torti.

Tomēr vairāku gadu gaitā nemitējušies strīdi starp Zahera viesnīcu un "Demel" konditoreju, kurā recepti pilnveidojis Eduards Zahers, kamēr tur izkopis konditora arodu. Tiesas prāvas par tiesībām uz oriģinālo Zahera torti sākušās 20. gadsimta 30. gados, bet noslēgušās vien 1954. gadā, abām pusēm panākot abpusēju vienošanos – Zahera viesnīcām pieder oriģinālā Zahera tortes recepte, bet "Demel" konditoreja tiesīga pasniegt Eduarda Zahera torti.

Zahera viesnīcā pasniegtais variants ir vienīgais, kuru oficiāli drīkst marķēt ar vārdu "Sacher", kas ar šokolādes burtiem izrakstīts uz katra kūkas gabaliņa. To gan Zahera viesnīcās, gan "Demel" konditorejā var nobaudīt vēl šodien.

Zahera tortes recepte

Foto: Shutterstock

Lai gan īsto recepti Zahera mantinieki joprojām tur lielā noslēpumā, gadu gaitā uzradusies ne viena vien recepte, kas mēģinājusi atdarināt slaveno kūku. Oficiāli pieejamā recepte, kuru piedāvā austrieši, it nemaz nav sarežģīta.

Kūkai:

 • 7 olu dzeltenumi
 • 150g mīksts sviests
 • 125g pūdercukurs
 • 200g tumšā šokolāde
 • 8g vaniļas cukurs
 • 7 olu baltumi
 • 125g cukurs
 • Šķipsna sāls
 • 150g milti
 • 150-200g aprikožu ievārījums
 • Mazliet rums
 • Putukrējums (bez cukura) pasniegšanai

Kūkas formas ietaukošanai:

 • Mazliet milti (1-2 ĒK)
 • Sviests

Glazūrai:

 • 200g tumšā šokolāde
 • 250g cukurs
 • 150-170ml ūdens

Vispirms gatavo biskvītu. Karstā ūdens peldē izkausē šokolādi. Bļodā sakuļ sviestu ar pūdercukuru un vaniļas cukuru, līdz iegūta krēmīga masa. Tad pakāpeniski iemaisa olu dzeltenumus.

Cepeškrāsni uzkarsē līdz 180 grādiem. Apaļo kūkas formu ietauko ar sviestu un izbārsta tajā miltus, lai tie pieliptu pie formas sieniņām. Atsevišķi sakuļ stingrās putās olu baltumus ar sāli, tad pievieno cukuru. Pēc tam mīklas daļā ar olu dzeltenumiem iemaisa izkausēto šokolādi, bet tad iecilā sakultos olu baltumus un miltus. Gatavo mīklu salej kūkas formā un liek cepeškrāsnī cepties uz stundu.

Kad biskvīts gatavs, to atdzesē. Pēc tam uzmanīgi izņem no formas. Kūkas biskvītu, kad tas atdzisis, pārgriež horizontāli uz pusēm. Mazliet uzsilda aprikožu ievārījumu un iemaisa tajā mēriņu ruma. Vienu biskvīta pusi apsmērē ar ievārījumu. Tai virsū liek otru biskvīta pusi un arī to apsmērē ar aprikožu ievārījumu.

Gatavo glazūru – šokolādi izkausē ūdens peldē. Atsevišķā traukā lej siltu ūdeni un pieber tam cukuru, izmaisa, lai masa būtu vienmērīgā sīrupā. Pēc tam cukura sīrupā ielej izkausēto šokolādi, veikli apmaisa un ļauj pavisam neilgu brīdi padzist, ja šokolāde ir pārāk karsta. Pēc tam uzreiz vienā piegājienā pārlej šokolādes biskvītu ar šokolādes glazūru un izlīdzina ar paletes nazi pa virsu kūku. Glazūrai ļauj sastingt istabas temperatūrā.

Kūku nekādā gadījumā nevajadzētu likt aukstā ledusskapī, jo tad šokolāde aprasos. Pasniedz kūkas gabaliņus uz šķīvīšiem ar sakultu putukrējumu, kuram nav pievienots cukurs.

Raksta veidošanā izmantota informācija no Wien.info, Sacher.com, Austria.info un Michael Kondi grāmatas "Sweet Invention: A History of Dessert".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!