Koka karkasa siltumnīca ilglaicīgai kalpošanai: ar ko to apstrādāt
Foto: Shutterstock

Siltumnīcas pavasarī "aug" kā sēnes pēc lietus, un līdz ar to izveidi vai uzlabošanu dārzkopjiem ir kaudze ar jautājumiem – sākot ar to, kāda tipa siltumnīcu izvēlēties, beidzot ar piemērotāko plēvi, dezinficēšanu un augu stādīšanu. Šoreiz ar speciālistu palīdzību skaidrojam, kā apstrādāt koka karkasa siltumnīcu, lai tā kalpotu pēc iespējas ilgāk.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Tava Māja" Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūta Koksnes bionoārdīšanās un aizsardzības laboratorijas vadītājs Bruno Andersons skaidro, ka dārgā lineļļa nav tradicionāls, biocīdus saturošs koksnes aizsardzības līdzeklis, bet lineļļa uzlabo koksnes ilgizturību, samazinot koksnes samitrināšanos. Kā norāda speciālists – šādu efektu var sasniegt ar jebkuru citu koksnes pārklājumu.

"Siltumnīcas koka elementus var krāsot ar āra apstākļiem domātām krāsām uz šķīdinātāja vai ūdens (ekoloģiskāk!) bāzes, kā pirmo kārtu uznesot atbilstošu grunti, pēc nožūšanas to pārklājot ar 1 līdz 2 kārtām krāsas," iesaka Andersons, kurš mudina izvēlēties krāsas, kuras uz koksnes virsmas neveido plēvi. "Tomēr ne lineļļa, ne krāsa ilgstoši nepasargās koksni no koksnes sēnēm, īpaši siltos/mitros siltumnīcas apstākļos. Arī apstrāde ar veikalā nopērkamiem aizsardzības līdzekļiem radīs vilšanos, samērojot ieguldīto darbu ar sasniegto kalpošanas ilgumu, jo, uznesot ar otu, preparāta iesūkšanas dziļums būs tikai daži milimetri," norāda Andersons. Speciālists uzskata, ka labākā izvēle būtu kvalitatīvi rūpnieciski impregnēti atbilstošu izmēru koka elementi. "Impregnētu koksni var arī nokrāsot – tas samazinās mitruma iedarbību," tā Andersons.

Savukārt meistars Igors Dacjuks "Tava Māja" iesaka koka karkasa apakšējo daļu apsvilināt un tad pārklāt ar tīka eļļu. "Arī karkasu pārklāj ar tīru tīka eļļu, kurai noturība ir vēl augstāka pret atmosfēras iedarbību, sevišķi siltumnīcā, kur veidojas daudz tvaika," papildina Dacjuks, "bet jāatceras, ka dzelzs daļas, kas ir karkasā, tādos ekstrēmos apstākļos nekalpos ilgi, jo dzelzs daļām ir pavisam cita termālā izplešanās." Runājot par tīkeļļu vai lineļļas izmantošanu koka karkasa apstrādē, viņš norāda, ka tīkeļļa ir dārgāka, bet tajā pašā laikā patēriņš tai tomēr ir uz pusi mazāks, proti, 0,05 l uz kvadrātmetru (m2). Savukārt tīrai auksti spiestai lineļļai no 0,08 l un uz augšu. "Ar industrijas un vietējā tirgū piedāvāto lineļļu ir kā loto ar vīrusu ķīniešu autobusā," salīdzina Dacjuks.

Savukārt rakstos zemāk vari lasīt citus padomus par siltumnīcu būvēšanu, dezinficēšanu un stādāmo materiālu!

Tags

Siltumnīca
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form