Lāzeris nodrošina precizitāti un atvieglo darbu
Foto: Publicitātes foto

"Remontējot savu mitekli vai būvējot savrupmāju, daudzi vēl turpina lietot tādas pašas mērierīces kā sentēvu laikos. Bet ir jau 21. gadsimts, kad ar jaunākās paaudzes tehnoloģiju palīdzību tiek ražoti lāzera un digitālie mērinstrumenti, kas ļauj strādāt daudz ātrāk, efektīvāk, drošāk un ekonomiskāk," uzsver SIA Robert Bosch produktu menedžeris Modris Mažis.

Mājamatniecībā, izmantojot modernus lāzera mērinstrumentus, iespējams precīzi noteikt augstumu, attālumu, laukumu, tilpumu, leņķi vai precīzu līmeni. Lai ar šīm ierīcēm strādātu - mērītu, līmeņotu un pirms urbšanas noteiktu, vai zem būvkonstrukcijas neatrodas elektrības vadi, ūdens caurules vai kas cits, ko nedrīkst traumēt, nav nepieciešamas speciālas priekšzināšanas. Ir tikai rūpīgi jāiepazīstas ar mērinstrumenta aprakstu un, ja ir tāda izdevība, jāpakonsultējas ar meistariem, kas ar tiem strādā ikdienā.

"Privātmājas, tāpat kā jebkuras ēkas celtniecībā, ir ļoti svarīgi, lai pamati būtu ielieti vienā līmenī un tiem būtu taisna konfigurācija, lai sienas būtu taisnas, lai nesanāktu šķības, greizas logu un durvju ailes un lai, veicot iekšējo apdari, flīzes būtu uzklātas precīzi. Bez mērinstrumentiem, to būs grūti nodrošināt."

Rotējošais lāzera līmeņrādis

"Tie pārsvarā ir profesionāli lāzera mērinstrumenti ar pašizlīdzināšanās funkciju (līmenis iestādās automātiski, pateicoties svārstam), ko izmanto ceļu, daudzstāvu namu un industriālu celtņu un žogu būvē, pārsvarā ārpus telpām (darbības diametrs, izmantojot speciālu stara uztveršanas ierīci, pat 450 m). Šos instrumentus var arī kvalitatīvi izmantot iekšējās apdares un citiem darbiem. Ņemot vērā šo ierīču cenu (ap 500 latiem vai vairāk), mēs tos izīrējam, kad klientam rodas šāda nepieciešamība," norāda speciālists. "Taču ir pieejami arī ekonomiskāki risinājumi - rotācijas lāzeri bez pašizlīdzināšanās funkcijas (nulles līmenis tiek iestatīts manuāli). To darbības diapazons ir līdz 60 metriem diametrā, bet cena - ap 80 latiem. Tāds, piemēram, ir firmas SKIL  rotējošā lāzera līmeņrāža modelis 0560, kam komplektā ir statīvs un speciālās brilles."

Strādājot ar lāzera līmēnrāžiem, iesakām lietot speciālās brilles, kas domātas labāka stara redzamībai gaišās telpās.

Krustlīniju lāzera līmeņrādis

"Tas ir piemērots dažādu iekšdarbu veikšanai, kad rit telpu remonts, sākot ar kāpņu izbūvi, ģipškartona profilu un iekaramo griestu uzstādīšanu, kamīna mūrēšanu un beidzot plauktu piestiprināšanu, tapešu līmēšanu, flīžu likšanu un pat gleznu novietošanu pie sienas vienā līmenī," uzskaita speciālists. Tāpat kā rotācijas lāzeris, arī šis līmeņrādis ir manuāli iestādāms.

Kad instrumentu, izmantojot statīvu, uzstāda nepieciešamajā augstumā, to ieslēdz un iegūst nolīmeņotu un krustenisku, taisnu vertikālu vai horizontālu lāzera līniju, pēc kuras vadoties, precīzi var veikt ieplānoto darbu. „Tie, kas ir kaut vai reizi izmantojuši krustleņķa lāzera līmeņrādi, jūtas ļoti apmierināti un turpmāko darbošanos celtniecībā nevar iedomāties bez šī mērinstrumenta."

Mājamatniecībai firma SKIL piedāvā lāzera mērierīces, kuras var atpazīt pēc korpusa melnās krāsas ar sarkaniem elementiem, savukārt firmas BOSCH instrumenti mājamatniecībai ir zaļā krāsā. "Bez statīva krustlīniju lāzera līmeņrāža cena īpašajos piedāvājumos var būt, sākot no četrdesmit latiem, bet ar statīvu - sākot no 65 latiem līdz 100 latiem. Ja mājās ir foto vai videokameras statīvs, to var izmantot arī krustlīniju lāzeram, un otrādi, - mērinstrumenta statīvu varat droši lietot fotografējot vai uzņemot video. Vēl ir ļoti svarīgi ņemt vērā, ka, beidzot darbu ar lāzera līmeņrādi, ir jābloķē īpašais pašlīmeņošanas svārsts, kas citādi var tikt traumēts transportēšanas laikā," brīdina M. Mažis.

Lāzera tālmērs

Joprojām ikdienā un celtniecībā attālumus mēram, izmantojot mērlentu. Tagad ir pieejams digitālās mērlentas, kas ne tikai ekrānā uzrāda mērījumus, bet tām ir arī atmiņas funkcija, kas mērījumus uzskaita. Tomēr ir tendence vairāk lietot tālmērus. Mūsdienās tālmēri, kas veic mērījumus ar ultraskaņas palīdzību, arī jau ir vakardiena. Tāpēc šoreiz apskatīsim lāzera tehnoloģiju tālmērus, kas jau ir stājušies mehāniskās mērlentas vietā.

Ar BOSCH un SKIL mājamatniecības instrumentiem iespējams izmērīt attālumu no 0,2 līdz 50 vai vairāk metriem (atkarībā no piedāvātā modeļa) ar 2 mm precizitāti gan iekštelpās, gan ārpusē. Ar lāzera palīdzību instruments ātri un precīzi nosaka garumu, laukumu un tilpumu, kā arī veic citas funkcijas, piemēram, var saskaitīt un atņemt mērījumu rezultātus vai arī tos uzkrāt atmiņā. Lāzera tālmērs veic mērījumus virzienā, kurp vien tas pavērsts un notēmēts stars un nofiksēts mērījums. Īpaši lāzera tālmēra priekšrocības lietotājs novērtēs gadījumos, kad jānosaka attālumi vertikālā plaknē vai darbs ar mērlenti ir apgrūtināts. „Izmantojot firmas BOSCH lāzera tālmēru (piemēram, modeli PLR 25), telpās iespējams mērīt attālumu līdz 25 metriem, kā arī summēt dažādus mērījumus," stāsta M. Mažis. „Ja, lietojot mērlentu, garāku nogriežņu mērīšanai nepieciešams otrs cilvēks, lai pieturētu mērlentas otru galu, tad, rīkojoties ar lāzera tālmēru, šādas vajadzības nav, ar visu var tikt galā pats. Turklāt mērījumi būs precīzi. Piemēram, mēs šo tālmēru likām lietā, kad birojā vajadzēja plānot iekārtojumu un pārvietot mēbeles."

BOSCH un SKIL mājamatniecības lāzera tālmēru cena ir, sākot no 60 latiem līdz pat 100 latiem. Akciju laikā tos iespējams nopirkt lētāk.

Digitālās meklēšanas ierīces

Vēl viena ierīce, kas ir ļoti noderīga, var teikt, pat nepieciešama mājsaimniecībā, ir digitālais meklētājs. "Tie, kas kaut vai reizi ir ņēmuši rokās urbjmašīnu, lai sienā izurbtu caurumu, kur iestiprināt dībeli, uz kura pakārt gleznu, spoguli vai plauktiņu, zina, ka pastāv risks uzdurties elektrības vadiem, ūdens caurulēm vai metāla konstrukcijām. Atzīšos, ka pats esmu to piedzīvojis, kad vajadzēja urbt starp stāviem, lai izvilktu elektrības vadu. Tā kā nebiju piefiksējis, kur atrodas ūdens pievades caurules radiatoriem, pieredzēju lielas problēmas. Pēc negadījuma, vajadzēja griezt ģipškartonu griestos, lai piekļūtu bojājuma vietai, nemaz nerunājot par plūstošā ūdens radītiem bojājumiem," atceras M. Mažis. „Ja man būtu bijis digitālais meklētājs jeb detektors, es būtu izvairījies no šī negadījuma. Ar detektora palīdzību es noteiktu ūdens cauruļu, sprieguma nesošu vadu (līdz 5 cm), kā arī dzelzs konstrukciju atrašanos (līdz 8 cm), vai par koka konstrukcija līdz 3 cm, ko spēj advancētākais mājsaimniecības grupas digitālā meklētāja modelis PDO Multi."

BOSCH vai SKIL ražoto digitālu meklētāju jeb detektoru iespējams iegādāties par cenu, sākot ar trīsdesmit sešiem latiem. Profesionāliem lietotājiem kompānija BOSCH piedāvā profesionālos BOSCH mērinstrumentus, kurus atpazīsiet pēc zilās krāsas, kā arī mērinstrumentus ar preču zīmi CST BERGER (tie ir dzeltenā krāsā).

Vācijas firma Robert Bosch ražo instrumentus profesionāļiem, amatieriem un instrumentus darbam dārzā ar BOSCH, SKIL, DREMEL un CST BERGER preču zīmēm. Tie ir iekarojuši augstu lietotāju novērtējumu, minēto zīmolu elektroinstrumenti un lāzera mērinstrumenti ir vieni no pārdotākajiem pasaulē savā segmentā. Šo panākumu pamatā ir spēja radīt jaunus, specializētus ierīces, izmantojot uzkrāto pieredzi un to radoši savienojot ar augstu ražošanas kultūru un vismodernāko tehnoloģiju.

Informatīvais raksts tapis sadarbībā ar SIA Robert Bosch.

Comment Form