Foto: Shutterstock
Baltais krekls, blūzīte, zeķes un apakšveļa nepavisam vairs neatgādina par to, ka tie ir baltas krāsas apģērbu gabali? Neraizējies, jo tos atkal var mēģināt atsvaidzināt, padarot sniegbaltus. Piedāvājam iepazīties ar pieciem balināšanas veidiem, kas ir ierastas tautas metodes, kā bez lieliem tēriņiem to paveikt mājas apstākļos.

Svarīgākais priekšnoteikums – nekādā gadījumā nedrīkst kopā mazgāt kokvilnas un lina auduma apģērbus ar sintētiskajiem un vilnas izstrādājumu apģērba gabaliem, tādējādi tiek veicināta baltās krāsas pārvēršanās par pelēko. Ar apģērba balināšanas biežumu arī nevajadzētu aizrauties. To ieteicams darīt ne biežāk kā pēc 3-4 parastajām mazgāšanām, pretējā gadījumā apģērba audums sāks zaudēt savu izturību.

Padomi paredzēti pieaugušo drēbju balināšanai, galdautiem, aizkariem u.tml., un nevajadzētu to darīt ar zīdaiņu apģērbu.

1. Sen zināms, bet mūsdienās piemirsts paņēmiens – balināšana ar vārīšanu.

Ieliek veļu emaljētā (vai kāda cita materiāla traukā, ko var likt uz gāzes vai elektriskās plīts) bļodā vai traukā, aplej ar ūdeni, pievieno pulveri, kas paredzēts mazgāšanai ar rokām. Liek trauku uz plīts un karsē, ik pa brīdim ar koka lāpstiņu apmaisot apģērba gabalus. Jāseko, lai ūdens neiztvaiko pavisam. Šādi veļa jākarsē aptuveni pusstundu. Pēc tam izskalo un izžāvē.

Foto: Shutterstock

2. Sālsūdens sintētiska auduma apģērbiem.

Lai sintētiska auduma pelēku nokrāsu ieguvušos, baltos apģērba gabalus atkal atgūtu baltus, iemērc tos siltā sālsūdenī. Uz vienu litru ūdens jāpievieno viena līdz divas ēdamkarotes rupjā sāls. Pēc 20 minūtēm veļu ņem ārā un izskalo siltā ūdenī, pēc tam viegli izspiež un žāvē.

3. Saimniecības jeb veļas ziepes.

Visparastākās veļas ziepes ir labs līdzeklis, cīnoties par patiesi baltu veļu. Izvēloties ziepes, vērts aplūkot uz iepakojuma norādīto informāciju, jo veļas balināšanā vēlams izvēlēties pašas koncentrētākās. Tad veļu iemērc aukstā ūdenī, pievienojot saberztus veļas ziepju gabaliņus. Patur divas līdz trīs stundas, bet pēc tam pielej karstu ūdeni un visu kārtīgi saputo. Šajās putās apģērbu patur vēl kādu stundu, tad vienkārši izmazgā un izskalo.

Foto: Shutterstock

4. Ūdeņraža peroksīds.

Jā, arī šo ķīmisko vielu savienojumu var ļoti labi izmantot veļas balināšanas laikā. Uz astoņiem līdz desmit litriem ūdens pievieno aptuveni trīs ēdamkarotes minētās vielas, tad šajā šķidrumā liek balināmos apģērba gabalus un patur 30-40 minūtes. Pēc tam apģērbu izskalo un žāvē, vēlams tiešos saules staros, jo tie balināšanas procesu padara vēl efektīvāku. Ūdeņraža peroksīda vietā var izvēlēties ar visai pazīstamo hidroperītu, ko izmanto matu balināšanai. Šajā gadījumā uz desmit litriem ūdens jāņem deviņas tabletes šīs vielas.

5. Borskābe.

Zeķes, zeķubikses un T-kreklus atkal sniegbaltus var iegūt, ja tos divas stundas patur siltā ūdenī, kam pievienota borskābe. Uz trim līdz četriem litriem ūdens jāpievieno divas ēdamkarotes borskābes. Un starp citu – borksābe esot lielisks profilaktisks līdzeklis pret sēnīšu infekcijām, tādēļ zeķu balināšanai var būt pat dubults efekts.

Starp citu: profilaksei, lai baltie apģērbi nezaudētu savu patieso krāsu, mazgāšanas laikā var pievienot parasto pārtikas sodu, kas vienlaikus mīkstinās ūdeni un neļaus baltajam pārvērsties par pelēko.

Tāpat atceries, ka vislabāk balto veļu žāvēt ārā, saulītē, arī tas ietekmē sniegbaltā auduma saglabāšanos.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!