Tautas metodes cīņai ar nevēlamajām viešņām – pelēm
Foto: Shutterstock

Līdz ar siltāku laiku pamodušās arī peles. Ikviens, kuram nācies naktīs virtuvē dzirdēt mazo grauzēju skrapstināšanu, zinās, ka visai patīkami tas nav – zināt, ka peles staigā un zog ēdienu. Ja indes un slazdi nelīdz, nākas klausīt cilvēku pieredzei un izmēģināt tautas metodes.

Portāla''Cālis'' forums ir īstena padomu krātuve, kur netrūkst dažādu metožu arī peļu ķerstīšanas jautājumos. Viens no veidiem, kā izdabūt peles no mājokļa – aizmūrēt to aliņas un likvidēt peļu ceļus. Tas gan ir laikietilpīgs un resursus prasošs līdzeklis, jo peļu alas nepieciešams aiztaisīt ar cementa un šķembu sajaukumu. Toties – kad visas alas aizmūrētas, varēsi būt drošs, ka pelēm nebūs ceļa ienākšanai mājoklī, jo, ja alas vaļā, peles ik pa laikam uzradīsies no jauna.

Vēl viens līdzeklis, kas palīdz pret sīkajiem grauzējiem – sausi pupiņu laksti. Tos vajagot izlikt telpas stūros, tad peles nenākšot, jo tām nepatīk pupiņu lakstu smaka.

Forumu diskusijās viens no visbiežāk ieteiktajiem padomiem ir mumificējošās indes – tādā veidā nebūs jāuztraucas, ka pele nomirs kaut kur starpsienā un tās līķis smirdēs. Lietojot peļu indes, jāuzmanās, lai tām netiktu klāt mājdzīvnieki. Tāpēc, ja vien neesi pilnībā pārliecināts, ka suns vai kaķis netiks indei klāt, labāk to nelietot, ja bez pelēm telpās uzturas citi dzīvnieki. Ja izmanto indi un liec to peļu slazdā, vairums iesaka slazdu kaut kur piesiet, jo nereti gadās, ka pele aizlien ar visu slazdu.

No pelēm un žurkām atbrīvoties palīdzot arī piparmētras. Grauzējiem dikti nepatīkot to smarža. Piparmētru pušķīšus jāizliek vietās, kur grauzēji uzturas. Var arī apslacīt peļu taciņas ar piparmētru tinktūru. Līdzīga iedarbība ir arī deviņvīra spēka ziediem un viršiem.

Ja esi lēmis par labu slazdiem, liekot kādu kārumu, krietni efektīvāks produkts par sieru, kā to ierasts redzēt dažādās ilustrācijās, ir žāvēta desa, šokolāde, bet, ja izvēlies sieru, tad liec tādus cietākus gabaliņus.

Informāciju par citiem veidiem, kā noķert peles, piemēram, skaņu biediem un lipīgiem slazdiem, meklē šeit.

Latviešu tautas ticējumi par pelēm:

  • Ja pavasarī stipri vairojas peles un kukaiņi, tad būs bada gads.
  • Ja peles nāk mājā, tad sagaidāms auksts laiks.
  • Ja pele dienā pārskrien pār istabu, tad mājā kāds mirs.
  • Kad peles nāk mājā, tad auksti laiki gaidāmi. /L. Reiteris, Lubāna./
  • Ja peles istabā grauž, tad no tā dzīvokļa jāiziet. /H. Augstkalne, Rīga./

Vairāk ticējumus var atrast Valoda.ailab.lv.

Tags

Mājas darbi

Comment Form