Dimmeris, pārslēdzis vai dizaina elements – gaismas slēdžu variācijas

Dimmeris, pārslēdzis vai dizaina elements – gaismas slēdžu variācijas
Foto: Shutterstock

Bieži vien gaismas slēdžiem nepievēršam īpašu uzmanību un ļaujam, lai tie pilda savu gaismas ieslēgšanas un izslēgšanas funkciju, tomēr nevar noliegt, ka pēdējā laikā gaismas slēdži piedzīvojuši teju vai renesansi. Par to, kādas ir gaismas slēdžu variācijas un iespēja tos pielāgot interjeram, stāsta tehnoloģiju un dizaina centra "Lucidus'' produktu attīstības vadītājs Māris Endziņš.

Plašajā piedāvājuma klāstā ikviens atradīs sev piemērotāko gaismas slēdzi, turklāt pielāgojot tā krāsu un dizainu savam mājokļa interjeram. Svarīgi vien saprast – kāda veida gaismas slēdzis nepieciešams konkrētai telpai.

"Kad būvējam māju vai remontējam dzīvokli, vēlamies, lai visas lietas, kas mums kalpo ikdienā, ir kvalitatīvas, un tāpat mums ir īpašas prasības arī pret dizainu,'' uzsver Endziņš.

Retro, modernie, ar striķīti, ar lampiņām vai bez tām. Šeit apkopoti tikai daži populārākie gaismas slēdžu veidi.

Standarta gaismas slēdzis

Bieži vien saukts arī par vienpola slēdzi, ar kuru var ieslēgt vienu apgaismes ķermeni, turklāt to iespējams izdarīt tikai vienā vietā. Jāatzīst gan, ka šis slēdža veids ir viens no populārākajiem un ir sastopams teju ikkatrā mājsaimniecībā.

"Standarta gaismas slēdzim ir vairāki varianti – pārmaiņas slēdžu piedāvājumā aizsāka Albrehts Jungs, kurš 1912. gadā patentēja savu izgudroto elektrības slēdzi ar 45 grādu pagrieziena iespēju un nodibināja uzņēmumu, kurā sākotnēji tika ražots ne tikai viens slēdža veids, bet arī dažādas elektriskās komponentes. Unikālais slēdzis no iepriekšējiem atšķīrās ar ļoti ātru tā signāla reakcijas laiku, un pēc šīs konstrukcijas pamatprincipa līdz pat mūsdienām tiek ražoti visi elektrības slēdži," stāsta Endziņš.

Dimmeris, pārslēdzis vai dizaina elements – gaismas slēdžu variācijas
Foto: Publicitātes attēli

Par zināma veida moderno klasiku kļuvis arī uz 7x7 centimetru taustiņa balstītais pogas slēdzis, kas 20. gadsimta sešdesmitajos gados ātri vien iemantoja popularitāti un ir saglabājis stabilu vietu tirgū arī mūsdienās.

Pārslēdzis un dubultslēdzis

Pārslēdzis būs piemērotāks, ja vienu gaismas objektu nepieciešams ieslēgt no vairākām vietām telpā. Šis slēdža veids bieži vien tiek uzstādīts kāpnēs, gaiteņos un lielās istabās, un tam ir nepieciešami ne mazāk kā divi pārslēdži. Slēdzis ir ideāli piemērots, ja nepieciešams atjaunot vai pilnveidot mājokļa elektroinstalāciju.

  • Šeit atradīsi noderīgus padomus, kā izvēlēties gaismas slēdzi.
Dimmeris, pārslēdzis vai dizaina elements – gaismas slēdžu variācijas
Foto: Publicitātes attēli


Savukārt dubultslēdzis būs piemērots, ja ar vienu slēdzi nepieciešams ieslēgt divu gaismekļu apgaismojumu.

Dimmeris

Lai gan šis slēdža veids kādam varētu šķist moderns jaunums, patiesībā lielākajai daļai tas ir labi pazīstams. Dimmeri īpaši populāri bija 20. gadsimta 70. un 80. gados un tiek atzinīgi novērtēti arī mūsdienās. Ar dimmeri iespējams regulēt apgaismojuma intensitāti, radot telpā īpašu noskaņojumu, turklāt tas saudzē arī elektriskās spuldzes un taupa elektroenerģiju.

Gudrais slēdzis, kas vadāms ar balsi, kustību, viedierīci

Bez mehāniskajiem slēdžiem, kuri ieslēdzami ar roku, iespējams uzstādīt arī tā saucamos gudros slēdžus, kas vadāmi arī ar viedierīcēm vai balsi, vai arī slēdžus ar kustību sensoru, kas reaģē uz jebkuru kustību noteiktā zonā un automātiski ieslēdz apgaismojumu. Kustības sensori ne tikai taupa elektroenerģiju, bet ir arī praktiski. Tā, piemēram, radioviļņu kustību sensoru iespējams uzstādīt jebkur, piemēram, zem kāpnēm vai citās tumšās vietās mājās – tam nav nepieciešami elektrības vadi.

Slēdžus var izmantot arī kā interjera dizaina elementu

Lai atspoguļotu to, ka slēdži ir ne tikai funkcionāls, bet arī svarīgs interjera dizaina elements mājoklī, kas ļauj izcelties starp dažādiem standarta risinājumiem un padara mājokļa interjeru unikālu, projekta "Ieslēdz krāsas ar JUNG" īstenošanas laikā tika radīta gaismas slēdžu kolekcija ar mākslinieču Elitas Patmalnieces, Kristīnes Luīzes Avotiņas, kā arī blogeres Almazas Pirhas mākslas darbiem.

Dimmeris, pārslēdzis vai dizaina elements – gaismas slēdžu variācijas
Foto: Publicitātes attēli

"Uzaicinot piedalīties projektā tautā pazīstamas un mīlētas mākslinieces, lai viņas, vienkāršiem vārdiem sakot, uzgleznotu slēdžus, vēlējamies atspoguļot to, kā tehnoloģijas un dizains mūsdienās iet kopsolī. Patiesībā slēdzis var būt arī kā gaumīgs un interesants akcents mājokļa interjerā,'' teic Endziņš.

  • Meklē šeit iedvesmu – dažādi gaismas slēdži kā "odziņa" interjerā.

Gaismas slēdži radīti, izmantojot automatizēto ēku vadības sistēmu ražotāja "JUNG" tiešsaistes dizaina izstrādes instrumentu "Graphic tool'', kas tagad pieejams arī Latvijā, – tas ļauj variēt starp dažādiem krāsu toņiem, materiāliem, slēdžu modeļiem un piedāvā iespēju augšupielādēt mīļākās fotogrāfijas, uzrakstīt savu vārdu, kā arī attēlot jebko citu, ko vien sirds kāro. Kad radošais process pabeigts, slēdžus iespējams pasūtīt un uzstādīt savās mājās.

Source info

DELFI Tava Māja


Copyrights

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Lasi vēl


Tava Māja iesaka