Jo aukstāk ārā, jo siltāk iekšā!

Risinājumi ir dažādi. Piemēram, var paplašināt siltumsūkņa zemes kontūru, vai arī - izveidot jaunu, citā - vēl neizsīkušā vietā. Tomēr tas viss ir saistīts ar zemes darbiem, kas bieži vien nav iespējami, neizpostot jau iekopto dārzu, mauriņu, vai arī nenojaucot gadu gaitā virsū uzbūvēto siltumnīcu.

Millersons ir pārliecināts, ka daudz interesantāks risinājums šajā ziņā ir siltumsūkņa reģenerācijas sistēma. To uzstāda, pievienojot siltumsūknim saules kolektorus, kuru iegūtais siltums atjauno izsīkušo. Tādā veidā saules kolektori - savācot un novadot zemes kontūrā saules izstaroto siltumu, jūtami samazina izmaksas siltumenerģijas iegūšanai. Rezultātā siltumsūknis ir jādarbina retāk, tas strādā mazāk un kalpo ilgāk, vienlaikus ekonomējot arī elektroenerģiju.

Eksperts norāda, ka šādās reģenerācijas sistēmās drīkst izmantot tikai tādus saules kolektorus, kuros nevar rasties kondensāts. Ja parastos saules kolektorus darbina zemes sildīšanas režīmā, uzkrājas mitrums, kas tos sabojā. Tāpēc zemes kontūru reģenerācijas sistēmās ir izmantojami vienīgi plakanie vakuuma saules kolektori, no kuriem pēc montāžas tiek izsūknēts gaiss un tāpēc bīstamais kondensāts nevar rasties. Kopumā siltumsūkņu reģenerācijas sistēmas darbība ir pilnīgi automātiska, un tās lietotājam pašam nekas nav jādara. Vienīgais, kas esot jāatceras pēc uzstādīšanas - ik pēc sešiem gadiem ir jānomaina sistēmas šķidrums jeb siltumnesējs, gluži kā eļļa automašīnā. Arī izmaksu ziņā tas šķiet vilinoši, jo paši ražotāji apgalvo, ka iekārta var atmaksāties jau 5-10 gadu laikā, lai gan nokalpos tā, ticamākais, ilgāk par pašu siltumsūkni - vismaz 35 gadus, katru gadu ietaupot ap 60-70% no ūdens sildīšanas izmaksām un ap 30% no apkures izmaksām.

Protams, neviena sistēma nav ideāla un arī šis ir tikai viens no energoefektivitātes risinājumiem, atzīst eksperts, tomēr šādai siltumsūkņu zemes kontūru reģenerācijas sistēmai par labu būtu jāmin vēl viens interesants fakts. Proti, jo zemāka temperatūra
ir gaisā, jo mazāks ir arī mākoņu daudzums un vairāk ir saules. Tāpēc labāk strādā saules kolektors, attiecīgi sildot arī zemes kontūrus, no kuriem savukārt "barojas" siltumsūknis. "Praksē tas nozīmē, ka, jo zemāka gaisa temperatūra ir ārā, jo siltāka tā var būt iekšā, kas var izrādīties izšķiroši tādā ilgā un aukstā ziemā kā šī, kad piedzīvojām ne tikai visaukstāko, bet arī vissaulaināko martu pēdējo 50 gadu laikā," uzsver saules kolektoru eksperts Dainis Millersons.

Tags

Apkure Zemes siltumsūknis
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form