"Ja ir lauku māja ar malkas apkuri, un ir doma to aprīkot ar ierīci, uz kuras var gan gatavot ēst, gan kura sakarsētu ūdeni vannas istabai, tad kas ir labāk - mūrēt plīti, kurā ierīkot ūdens sildītāju, pirkt plīti ar iestrādātu ūdens sildītāju, pirkt plīti un klāt kombinēt ūdens sildītāju vai labāk plīts un ūdens sildīšanas jautājumus risināt atsevišķi?" jautā "Delfi" lasītājs.

Neredzot konkrēto māju, kā arī nezinot nekādu papildu informāciju, ir ļoti grūti sniegt padomus. Savs loģisks risinājums ir jebkuram no variantiem. Lai izvēlētos vispiemērotāko veidu būtu jāizvērtē vairāki aspekti:

  • Vai māja tiks apdzīvota pastāvīgi arī ziemas sezonā?
  • Vai plītij būs jāpilda arī apkures funkcijas?
  • Cik bieži un cik daudz ir nepieciešams siltā ūdens (vanna, duša, izlietne, aptuvenais patēriņš)?
  • Vai elektrības padeve ir stabila arī sliktos laika apstākļos?

Izvērtējot katru no šiem punktiem būs iespējams izvēlēties optimālu plīts un ūdens sildīšanas veidu, kurš būs visekonomiskākais ne tikai iegādes brīdī, bet arī ilgtermiņā.

Lai uzsildītu ūdeni nepieciešamākajām lietām, piemēram, ēdiena pagatavošanai, vienkāršākais un praktiskākais risinājums ir mūrēt plīti, tajā ierīkot ūdens sildītāju. "Tas ir līdzīgi tam, kā mūrēja senāk - plītī ierīkoja tvertni un, kurinot plīti, ūdens sasila, stāsta "Būve RB&B" būvniecības eksperts Harijs Tučs. "Ja ir nepieciešams vairāk ūdens, piemēram, vannai, labāk izmantot boileri. Agrāk praktisks risinājums bija malkas boilers, kurā uzsildīja ūdeni. Tagad parasti izmanto elektrisko boileri," viņš piebilst.

Ekspertam piekrīt arī SIA "FAN" apkures sistēmu tirdzniecības vadītāja Inguna Jaunzeme. "Pašlaik nav informācijas par to, ka ir kāds Eiropas ražotājs, kura sortimentā ir kvalitatīva malkas plīts ar iestrādātu ūdens sildīšanu bez boilera izmantošanas. Tātad visos variantos ir jāiegādājas malkas plīts un ūdens sildītājs jeb boileris. Ļoti kvalitatīvas un pārbaudītas ir "Kalvis" centrālapkures plītis. Tām ir plīts virsma, kur gatavot ēst, ir cepeškrāsns un ir iespēja pieslēgt kombinēto ūdens sildītāju (boileri) un radiatorus. Kombinētais ūdens sildītājs – tas nozīmē, ka ūdeni varēs sasildīt gan kurinot plīti, gan ar elektrību. Jāizvērtē optimālā plīts jauda, it sevišķi tad, ja neslēdz klāt radiatorus (neveido centrālapkures sistēmu), bet tikai ūdens sildītāju. Ir pieejamas arī malkas plītis, kur aizmugurē iestrādāta neliela "ūdens čūska" tikai ūdens sildītāja vai dažu nelielu radiatoru pieslēgšanai," skaidro eksperte, piebilstot, ka variants, kur plīts un ūdens sildīšanas jautājumus risina atsevišķi, būs lietošanā neērtāks un kurināmā izmaksās dārgāks.

"Viena no visizdevīgākām kombinācijām būtu siltumakumulējoša plīts (piemēram, plīts "Tulikivi LLL 1250") un kvalitatīvs ūdens boileris. Ar siltumu akumulējošu malkas krāsni varēs ne tikai pagatavot ēdienu, bet arī apkurināt mājokli, bet boileris nodrošinās mūsdienu komfortu mājoklī. Siltu ūdeni dušā no rīta, iespēju izmanto vannu arī vasarā patērējot salīdzinoši nedaudz elektrības. Diemžēl sildot ūdeni ar malkas krāsni šādu komfortu panākt būs sarežģītāk," portālam "Delfi" stāsta "Akmens krāsnis" kamīnkrāšņu eksperts Vladimirs Kļimins.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!