Lietas, kas jāliek aiz auss, plānojot doties pārgājienā
Foto: Shutterstock

Vasara ir pat ļoti piemērota dažādiem pārgājieniem, iepazīstot Latvijas skaisto dabu. Ja došanās šādās ekspedīcijās nav ierasta lieta, ir pāris lietas, kas jāliek aiz auss plānošanas procesā, lai iecerētā atpūta būtu izdevusies.

Tiem, kas šajā vasarā plāno doties aizraujošā pārgājienā uz skaistākajiem Latvijas nostūriem, Edgars Žagariņš, kas Somijā apguvis pārgājiena organizāciju studijas un ir "Abi divi pārgājieni" idejas autors, iesaka, kas jāņem vērā pirms došanās pārgājienā.

Eksperts norāda, ka doties pārgājienā uz Latvijas mežiem un takām var ikviens aktīvās atpūtas cienītājs: "Daudzi uzskata, ka ir par vecu dažādiem pārgājieniem, bet patiesībā vecumam nav nozīmes. Ir iespējams doties gan 3 stundu, gan 3 dienu garā pārgājienā – viss ir atkarīgs no fiziskās sagatavotības un gribasspēka."

Smaga mugursoma kļūst daudz smagāka jau pēc pāris stundām. Jaunajiem aktīvās atpūtas entuziastiem būtu jāņem vērā, ka pat vieglākā mugursoma šķitīs daudz smagāka pēc pāris stundu pastaigas. "Mugursomas izmērs ir atkarīgs tikai no mūsu pašu šaubām un bailēm: ja ir bailes apaukstēties – ņemam siltākas drēbes, ja ir aizdomas, ka nāksies izmirkt – līdzi jāņem lietusmētelis un sauss maiņas apģērbs, izsalkumam – pārtikas krājumi, brūcēm – aptieciņa, un tā tālāk. Optimālākais mugursomas izmērs uz diviem cilvēkiem ir 20 litri, vēlams ar jostu, kas ļautu ērti to nofiksēt. Dodoties pārgājienā uz pāris stundām, es ieteiktu ņemt līdzi tikai pašu nepieciešamāko – siltu džemperi, maiņas apavus un ūdens pudeli – tādā gadījumā nešķitīs, ka mugursomas vietā līdzi esat paņēmuši drēbju skapi," skaidro Žagariņš, piebilstot, ka pirms došanās pārgājienā ir nepieciešams ļoti rūpīgi izpētīt plānoto maršrutu: nav nepieciešamības ņemt līdzi pārtiku visai dienai, ja plānots doties garām veikaliņam, kurā iespējams uzpildīt ēdiena krājumus. "Tas uzreiz par pāris kilogramiem atvieglos somas smagumu," stāsta Edgars.

Profesionālais ekipējums nav nepieciešams – svarīgs ir komforts. Skatoties piedzīvojumu filmas, mums ir radies iespaids, ka pārgājienam ir nepieciešami kalnu zābaki, speciālās jakas, dažāda veida ekipējums, bet eksperts ir pārliecināts, ka Latvijas apstākļiem tas nav aktuāli, jo pie mums nav ne kalnu, ne mežonīgu upju. "Mūsu meži un takas nav pārāk pauguraini, tādēļ viss, kas mums ir nepieciešams – ērti apavi, elpojošs krekliņš vai jaka. Gadījumā, ja pārgājiens ieplānots vējainā dienā, tad – vēja necaurlaidīga virsjaka," skaidro speciālists.

"Saģērbties pārgājienam ieteicams pēc ''sīpola'' principa: velciet sev virsū daudz drēbju, bet, ja kļūst karsti, novelciet vienu jaku, pēc nepieciešamības – arī otru. Tādā veidā jūs būsiet sagatavoti jebkādiem laikapstākļiem. Obligāti būtu jāpaņem līdzi kāda cepure – vēsākam laikam vai karstai dienai, kad saule karsē pieri. Kas attiecas uz apģērba lejasdaļu, labāk dodiet priekšroku biksēm, nevis šortiem: tās pasargās no skrāpējumiem un ērcēm."

Lietas, kas jāliek aiz auss, plānojot doties pārgājienā
Foto: Kārlis Dambrāns, DELFI

Lai pagatavotu pusdienas, pietiks ar ērtu ēdiena gatavošanas komplektu, kas darbojas ar gāzi, taču garšīgu maltīti iespējams pagatavot arī uz ugunskura. Dodoties vairāku dienu ilgā pārgājienā, arī šeit ir spēkā noteikums par laicīgu un rūpīgu maršruta izpēti: pārtiku iespējams nopirkt arī ceļā. Pusdienas ir viegli pagatavot, izmantojot nazi, dakšas, nelielu kastroli un plītiņu, kas sver ne vairāk par puskilogramu, kuru iespējams arī izīrēt vai arī maltīti pagatavot uz ugunskura (tam paredzētās, atļautās vietās).

Lejupielādējiet pāris aplikācijas drošībai un ieslēdziet "lidojuma režīmu". "Plānojot maršrutu, iesaku sākt ar Gaujas nacionālā parka izpēti – tā ir ļoti gleznaina vieta, kas neliks vilties. Lapā "Entergauja.com" iespējams apskatīt profesionāļu izstrādātus maršrutus, kas būtiski atvieglos iesācēja uzdevumu. Es pats izmantoju "Baltic maps" aplikāciju, kurā ir iespējams izplānot maršrutu un pievienot apstāšanās vietas. Šajā aplikācijā ir redzama arī pārgājiena kopējā distance.

Latvijā noteikti ir iespējams izplānot maršrutu patstāvīgi – pie mums ir grūti apmaldīties – vienmēr netālu atrodas kāda apdzīvotā vieta vai šoseja, turklāt, gandrīz visur ir mobilie sakari, kas nozīmē, ka izmisuma brīdī iespējams piezvanīt glābējiem. Vārdsakot – nebaidīties un uzdrošināties!" stāsta Žagariņš, "Un neaizmirstiet telefonā ieslēgt "lidojuma režīmu", citādi plānotā atpūta dabā izgāzīsies."

Minimāls komplekts – karte, plāksteris, nazis un ūdens. Lai arī liekas, ka kartes vienmēr pieejamas telefonā, labāk paņemt līdzi veco labo drukāto karti, nazi un noteikti arī ūdeni. Pilnvērtīga aptieciņa vienai dienai nav nepieciešama, nelielām brūcēm pilnībā pietiks ar plāksteri, skaidro speciālists. "Turklāt, ja sanāks gūt nopietnu traumu, tad labāk ir lieki nekustināt cietušo, lai nepasliktinātu viņa stāvokli, un steidzami doties pēc palīdzības. Cita lieta, ja cilvēks ir guvis saules dūrienu vai zaudējis samaņu. Tādā gadījumā viņu nepieciešams pārvietot ēnā un tikai tad doties pēc palīdzības."

Source

Tūrismagids

Tags

Padomi ceļotājiem Aktīvā atpūta
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Comment Form