Ceļojums uz Dubaiju
Foto: Shutterstock

Par Dubaju runāts un rakstīts daudz, tāpēc pēdējais laiks pašiem doties uz šo pilsētu un noskaidrot, par ko visi tā jūsmo, kā arī, lai saprastu, kas ir patiesība un kas ir tikai klišejas.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kad apmeklēt?

Iesācējiem jāsaprot, ka Dubaija nav Lasvegasa. Šeit neatradīsiet milzīgas, neona gaismās mirdzošas izkārtnes, parodistu šovus, dejotājas un kazino. Patiesībā, azartspēles šeit ir aizliegtas ar likumu, pat pasaules līmeņa zirgu skriešanās sacensībās Dubai World Cup likmes ir aizliegtas.

Dubaija vairāk līdzinās Šanhajai, jo šeit redzēsiet pārdrošu arhitektūru, debesskrāpjiem rotātu debesjumu, apsēstību ar modi un stilu, kā arī ainavai piederošu plaukstošu laikmetīgo mākslu. Pretēji baumām, Dubaijā nevalda bagātnieku kultūra, kaut gan jāsaka, ka lielākās bagātības nav taustāmas un sakņojas beduīnu mantojumā, proti, dzejas, dziesmu, deju tradīcijās, kā arī medībās ar piekūnu, un to visu Jūs varēsiet šeit piedzīvot.

Dubaijai ir arī savs futūristiskums un rietumu gaumēm atbilstošas izklaides - lielisks metro, kas zibenīgi pārvietojas pa debesu līniju tā, kā tas redzams Blade Runner, neskaitāmi tirdzniecības centri, iekštelpu slēpošanas parks, neskaitāmi bāri - tā ir tikai daļa no ierastajām "Austrumu" baudām. Šejienes tirgos varēsiet arī kaulēties par zeltu un vīraku, kā arī baudīt sauli, sēžot uz kamieļa muguras, uzpīpēt aromātisku ūdenspīpi sheesha, sēžot uz sena koka buru laivas klāja. Iespējams, ka tomēr dažas no klišejām ir patiesas...

Dubaija ir tveicīga lielāko gada daļu. Vislabāk apmeklēt laikā no novembra līdz martam, kad gaisa temperatūra ir mērena - kaut gan pēdējo gadu laikā janvāris, kas tiek uzskatīts par optimālāko apmeklēšanas mēnesi, bija apmācies un lietains.

Ja vēlaties baudīt sauli, jūru un smiltis, tad ideālais laiks būs pavasaris un rudens, jo tieši tad varēsiet iegūt lielisku iedegumu un pēc tumsas iestāšanās varēsiet atvēsināties kādā no kondicionētajiem restorāniem, bāriem vai iepirkšanās centros.

Vasara būs lētākais laiks, kad apmeklēt Dubaiju, tomēr no jūnija līdz septembrim vidējā temperatūra var pārsniegt +40C.

Nokļūšana

Ceļojums uz Dubaiju
Foto: AFP/Scanpix

Pārsēšanās: No Dubai International Airport (www.dubaiairport.com) vislabāk izvēlēties taksometru, izņemot, ja Jums tiek piedāvāta kāda cita veida bezmaksas pārsēšanās iespēja. Lauzieties cauri sagaidītāju pūlim ierašanās zonā, līdz nokļūsiet valstij piederošajam Dubai Taxi Corporation (http://dtc.dubai.ae) taksometru stendam; DTC ir vienīgā kompānija, kam oficiāli ir atļauts sniegt taksometru pakalpojumus no lidostas.

Šeit vienmēr būs kāds taksometrs, un tiem visiem būs skaitītāji: AED20 par nelielu transportlīdzekli vai AED25 par lielu transportlīdzekli (20 Arābu Emirātu dirhami - aptuveni 4 eiro) no lidostas un 1,60 par kilometru turpmāk. Brauciens līdz Deirai (Deira) varētu izmaksāt līdz AED35 (aptuveni 7 eiro), līdz Bur Dubai vai Sheikh Zayed Road maksās no AED 35 līdz AED 70 (no 7 līdz 14 eiro), savukārt uz Jumeirah - noAED45 līdz AED80 (no 9,60 līdz 7 eiro). Cenas būtiski atšķiras, jo viss atkarīgs no laika, kad dodaties ceļā un attāluma, piemēram, ja esat apmetušies Jumeirah, tad cena atkarīga no tā, kurā pludmales gala atrodas jūsu viesnīca.

Pastāv arī iespēja izmantot Dubaijas metro (Dubai Metro) un Dubaijas Lidostas autobusu (Dubai Airport Bus). Lai gan lēti, šie pakalpojumi nav īpaši ērti, ja jāpārvadā smaga bagāžā vai arī, ja esat apmetušies četru vai piecu zvaigžņu viesnīcā.

Visu terminālu ārpusē atrodas Dubaijas Lidostas autobusu pieturas, kondicionēti autobusi aizvedīs uz tādām tuvējām teritorijām kā Al Mankhool, kur atrodas daudzas vidēja līmeņa viesnīcas un apartamenti. Autobusi Nr. 4, 11, 15, 33 un 44 kursē turp un atpakaļ no Terminal 1, savukārt Nr. 2 apkalpo Terminal 2.

Ja esat apmetušies Deiras budžeta viesnīcu rajonā, tad izmantojiet autobusa Nr 401 pakalpojumus, kas dodas uz Vienības laukumu (Union Square), Baniyas Road, Al Sabkha autoostu un Deiras autoostu, savukārt Nr. 402, šķērsojot Deiras pilsētas centru aizvedīs uz Karama, Al Mankhool un Bur Dubai. Dubaijas metro ir lielisks veids, kā pārvietoties pa pilsētu, tomēr šie pakalpojumi ir derīgi, ja esat apmetušies iepirkšanās centrā (un tas nav joks, jo Kempinski Hotel atrodas Mall of the Emirates). Situācija noteikti uzlabosies līdz ar jaunu metro staciju izveidi.

Dubai Metro's Red Line aizvedīs turp un atpakaļ lidostā. Pēc tam, kad šķērsosiet Dubai Creek cauri tunelim, dosieties pa Sheikh Zayed Road, kur atrodas daudzas viesnīcas. Cenas tiek aprēķinātas saskaņā ar zonām un biļetes ir klasificētas kā "regulārās" (Regular) vai "zelta" (Gold). Parastas metro biļetes nosaukums ir Nol Red Ticket, un tā maksā AED4 - tai ir AED2 kredīts. Cena braucienam no lidostas Terminal 3 uz Burj Khalifa/Dubai Mall pieturu, piemēram, izmaksās AED4,50.

PADOMS

Lidostas ierašanās zonā nekādā gadījumā (pat, ja nākas gaidīt garā taksometru rindā) nepieņemiet piedāvājumus no aizdomīgiem tipiem, kas čukstēs "Taksi? Taksi?". Labāk izdariet pakalpojumu un informējiet par nelegālajiem taksometru pakalpojumu sniedzējiem Dubaijas Lidostas darbiniekus.

Pārvietošanās

Ceļojums uz Dubaiju
Foto: Reuters/Scanpix

Sabiedriskais transports: Valsts ceļa un transporta organizācija (Government's Road and Transport Authority) (24 stundu palīdzības līnija [AP1] 800 9090, www.rta.ae) pārvalda visu Dubaijas sabiedrisko transportu. Maršrutus, sarakstus un cenas iespējams lejupielādēt attiecīgajā mājas lapā. Salīdzinoši jaunais, tīrais un ērtais Dubaijas metro ir piemērots, lai dotos iepirkšanās tūrēs, aizvedot pircējus uz daudziem no labākajiem tirdzniecības centriem, ieskaitot Mall of the Emirates, Dubai Mall, Bur Juman un City Centre. Biļešu cenas variē, sākot no AED1,80 līdz 5,80 (no 0,36 līdz 1,20 eiro) par braucienu, atkarībā no attāluma; varat braukāt pa Dubaiju visu dienu par AED14 (3 eiro).

Moderni un kondicionēti autobusi apkalpo pasažierus aptuveni 79 maršrutos visā Dubaijā, tomēr tūristi tos reti izmanto. Visizdevīgākais ir maršruts pa Jumeirah Beach Road; maršruta karte un laiki ir pieejami tiešsaistē (http://bus.rtaprojects.me/rta_bus_eng/plan.php). Iekāpiet pa autobusa priekšdurvīm un samaksājiet pie autobusa vadītāja (cenas, sākot no AED2; aptuveni 0,42 eiro). Sievietēm jāsēž sieviešu zonā autobusa priekšpusē.

Ceļojums uz Dubaiju
Foto: Shutterstock

Interesanti, vaļēji koka kuģīši ar nosaukumu abras krustu šķērsu pārvietojas pa Dubai Creek (ik pēc 5 līdz 7 minūtēm), savienojot Deiru un Bur Dubai, sākot no plkst. 5.00 līdz pusnaktij, katru dienu. Par braucienu jāmaksā pie kuģa kapteiņa (AED1). Transporta līdzeklis dodas ceļā, kad tas ir pilns ar pasažieriem. Abra stacijas ērti izveidotas netālajos Bur Dubai Souq, Deira Old Souq (Spice Souq), Al Sabkha, un Dubai Old Souq. Visefektīgākie braucieni būs vakaros.

Abras iespējams iznomāt (AED100 stundā) visās stacijās un doties romantiskā mēnesgaismas vakara izbraucienā pa Creek.

Nol karti, ko iespējams iegādāties metro biļešu kasēs, biļešu automātos un RTA klientu centros, var izmantot visos sabiedriskā transporta veidos; Silver Nol karti (AED20, ieskaitot AED14 vērto e-karti) ir vispiemērotākā pilsētas viesiem.

Taksometri: Dubai Taxi Corporation (04 2080808, http://dtc.dubai.ae) ir profesionālākais taksometru operators Dubaijā. Visiem taksometriem ir skaitītāji. Taksometru pieturas atrodas arī pie tirdzniecības centriem; varat ar rokas mājienu apstādināt tos arī uz ielas (ja apstādināsiet taksometru uz ielas, tad būs jāmaksā AED3, bet, ja rezervēsiet taksometru laikā no plkst. 6.00 līdz 22.00 telefoniski, tad AED6. No plkst. 22.00 līdz 6.00 jāmaksā AED3,50 un pēc tam par katru kilometru papildu AED1,60; AED10 būs minimālā summa, ko iztērēsiet). Ja radušās problēmas ar taksometriem (var rasties problēmas sastrēgumstundās un nedēļas nogaļu vakara stundās), tad dodieties uz tuvāko viesnīcu, pie kurām ierasti vienmēr stāv taksometri; varat palūgt arī šveicaram, lai izsauc Jums taksometru. Īss brauciens ar taksometru pa pilsētu izmaksās nieka AED20 (aptuveni 4 eiro) vai arī pat AED80 (nedaudz mazāk par 16 eiro), ja dosieties no viena pilsētas gala līdz otram. Ja dosieties uz Sharjah vai arī uz Northern Emirates, tad būs jāšķiras no papildu AED20.

Automašīnu noma: Biznesa klases ceļotāji un tie, kas vēlas Apvienotajos Arābu Emirātos redzēt ko vairāk par Dubaiju, parasti nomā automašīnas, kas pieejamas lidostā. Ierašanās zonā pieejams dučiem nomas iespēju, ieskaitot Europcar, Thrifty, Budget un Avis; labākās cenas varat iegūt, ja rezervēsiet tiešsaistē jau iepriekš. Nepieciešams uzrādīt starptautiskas braukšanas tiesības.

Tiem, kas nav pieraduši braukt haotiskajā (šai teritorijai raksturīgajā) satiksmē, labāk izvēlēties taksometru pakalpojumus un noorganizēt aizvešanu no viesnīcas jebkurā brīdī, kad vēlaties apskatīt pilsētu. Vadošajām autonomas kompānijām ir savas filiāles daudzās piecu zvaigžņu viesnīcās un birojos daudzviet pilsētā; daudzas no tām piedāvā arī aizvešanās un atvešanas pakalpojumus.

Paturiet prātā, ka Apvienotajos Arābu Emirātos ir visaugstākais rādītājs nāves gadījumiem uz ceļa; vadītāji ir neapdomīgi un bieži vien pārkāpj ceļa satiksmes noteikumus, un tāpēc arī negadījumu iespējamība ir ļoti liela. Satiksme Dubaijā var būt ļoti blīva, it īpaši, ja brauksiet laikā no plkst. 8.00 līdz 9.30 (kad daudzi dodas uz darbu), no plkst. 12 pēcpusdienā līdz 14.00 (kad šie ļaudis dodas pusdienās vai no pusdienām), no plkst. 16.00 līdz 18.30 (kad tie dodas mājās), kā arī no plkst. 20.00 līdz 21.00 ceturtdienu un piektdienu vakaros (kad visi dodas atpūsties).

PADOMS

Ja plānojat nomāt automašīnu, izvairieties braukt smilšu vētru laikā, kad redzamība ir ļoti slikta, kā arī lietus laikā, kad ceļi ir bīstami sliktās drenāžas sistēmas dēļ. Uz lielceļiem uzmanieties arī no kamieļiem. Ja neskaita kamieļus un smilšu vētras, brauciens no Dubaijas uz tuksnesi un oāžu pilsētu Al Ain sagādās patiesu baudu.

Kas jāzina, pirms doties

Ceļojums uz Dubaiju
Foto: Reuters/Scanpix

Svarīgi kontakti:

Neatliekamās palīdzības pakalpojumi: ievadiet 999 (policija), 998/999 (ambulance) vai 997 (ugunsdzēsības dienests).
Dubai Tourism (www.dubaitourism.ae) ir kioski visos lielajos iepirkšanās centros.

Pamatfakti:

Valūta: dirhams, ko rakstiski apzīmē ar Dh vai "Ārābu Emirātu dirhams" (AED).
Telefona kods: zvanot no ārvalstīm, ievadiet 00 971 (Apvienotie Arābu Emirāti), tam seko 4 (Dubaija), pēc tam septiņu ciparu numurs.
Vīzas: Pie imigrācijas galda iespējams iegūt bez maksas 30 dienu vīzas, kuras iespējams pagarināt par 30 dienām imigrācijas birojā. Pasēm jābūt derīgām uz sešiem turpmākajiem mēnešiem no ierašanās brīža.

Vietējie likumi un etiķete:

Ceļojums uz Dubaiju
Foto: RIA Novosti/Scanpix

Ja apmetīsieties piecu zvaigžņu pludmales kūrortos, tad ātri vien aizmirsīsiet, ka Dubaija ir islāma valsts, kas dzīvo saskaņā ar Šariata tiesību sistēmu. Tomēr šeit darbojas gan Šariata tiesību sistēma, gan civillikums. Tas, kuras tiesas priekšā Jūs nonāksiet, būs atkarīgs no jūsu pārkāpuma.

Islāms ir svarīga Apvienoto Arābu Emirātu ikdienas dzīves sastāvdaļa, pat rietumnieciskajā Dubaijā. Emirātu iedzīvotāji ievēro islāma likumus, sekojot Pieciem Islāma Pīlāriem (piemēram, tie paziņo, ka Dievs neeksistē, bet ir Allāhs, jālūdzas piecas reizes dienā, jāziedo labdarībai, jāgavē un jāveic svētceļojums uz Meku vismaz vienu reizi dzīves laikā).

Ja vēlaties, lai vietējā sabiedrība Jūs pieņem savā lokā, tad ģērbieties vienkārši un neuzkrītoši: sievietēm jāvalkā svārki, kas apsedz ceļus vai garāki, topi ar garām piedurknēm, un apģērbs nedrīkst būt pārāk apspīlēts un atkailinošs; vīriešiem jāvalkā biksēs/džinsi un topi ar garām piedurknēm. Tomēr daudzi ārzemnieki to neievēro, un tas aizvaino vietējos iedzīvotājus, tādējādi jūsu iespējas iepazīt tos tuvāk būtiski samazinās.

Neizrādiet simpātijas pret pretējo dzimumu publiski, it īpaši Ramadāna laikā, kad tas īpaši aizliegts (tāpat kā ēšana un dzeršana publiskās vietās dienas laikā); tāpat nedzīvojiet vienā viesnīcas numuriņā ar pretējā dzimuma pārstāvi, ja neesat ar to precējušies, izņemot, ja tie ir vecāki vai bērni. Pretējā gadījumā varat pat nonākt cietumā.

Neizmantojiet aizvainojošus žestus, nelamājieties publiskā vietā, neskatoties uz to, cik aizkaitināts esat! Šāda rīcība var radīt nopietnas nepatikšanas.

Ar likumu aizliegts dzert vai atrasties alkohola reibumā publiskā vietā; vienmēr izmantojiet taksometra pakalpojumus, kas aizvedīs no kluba vai bāra tieši uz viesnīcu. Alkohols ir pieejams viesnīcā un kluba restorānos un bāros; ārpus viesnīcām nav atļauts pasniegt alkoholiskos dzērienus.

Nesniedzieties pēc Emirātos dzīvojošas sievietes rokasspiediena, izņemot, ja viņa sniedzas pēc tā pirmā; nefotografējiet sievieti bez viņas atļaujas.

Ja viesojaties kāda mājās, novelciet apavus pie nama durvīm un nerādiet savu kāju pēdas, kad esat apsēdušies; tāpat izvairieties ēst ar kreiso roku.

Nedēļas nogale Dubaijā /AĀE ir piektdiena un sestdiena. Lielākajai daļai ļaužu piektdiena ir brīva (lūgšanu diena), tomēr daži šajā dienā strādā pusi dienas, vai arī pilnu sestdienu. Atvēršanas laiki vienmēr tiek saskaņoti ar darba stundām. Tādi lielveikali kā Carrefour un Spinneys strādā no plkst. 8.00 līdz 22.00, katru dienu, bet lielākā daļa tirdzniecības centru ir atvērti no plkst. 10.00 līdz 22.00. Nelieli piepilsētas tirdzniecības centri, neatkarīgi veikali un tirdzniecības beidz darbu laikā no plkst. 13.00 līdz 16.00/17.00 un piektdienās (lūgšanu dienās) neatveras ātrāk par plkst. 16.00/17.00.

Nefotografējiet šeihu pilis, policijas iecirkņus, militārās ēkas, ostas un lidostas.

Tags

Apvienotie Arābu Emirāti Dubaija Apvienotie Arābu Emirāti Āfrika
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form

Luminor biznesam