Brīnišķīgās Floridas pludmales, apbrīnojamie izklaides parki, izcilās iepirkšanās iespējas un naktsdzīve, runājot vietējo valodā, "noraus jumtu" gan ģimenēm, gan pāriem, gan senioriem, gan tiem, kas ceļo vienatnē. Reiz pabijuši Floridā, cilvēki te atgriežas gadu no gada.


Orlando, kas tagad tiek dēvēta par izklaides parku galvaspilsētu, ik gadu piesaista 87 miljonus tūristu. Tā būs īstā vieta, kur atbrīvot fantāziju, tomēr tas ir tikai ceļojuma sākumpunkts, jo šeit pieejami arī dabas piedzīvojumi un savvaļas ekspedīcijas, gan dažādas aktīvās atpūtas iespējas, sākot ar laivošanu un beidzot ar braukšanu ar velosipēdiem, makšķerēšanu un golfu. Lai gan tūrisma bizness te galvenokārt orientēts uz plašām masām, pieejami arī dažādi luksusa klases pakalpojumi - viesnīcās, SPA un restorānos.

Florida patiešām spēj pārsteigt: te atrodas Amerikas vecākā pilsēta St Augustine, kur atrodams bagātīgs Amerikas pamatiedzīvotāju kultūras un vēstures mantojums, atgādinājumi par ekpansiju 20. gadsimta sākumā (Henrija Fledžera (Henry Flagler) dzelzceļš), kā arī kosmosa izpētes pirmssākumu mājvieta Kenedija Kosmosa centrā (Kennedy Space Center). Te radies  arī Ringling circus, kas sola "izcilāko šovu uz zemeslodes".

Cits iemesls, kādēļ cilvēki šeit atgriežas, – atpūtā ieguldītā nauda atmaksājas. Floridā iespējams gūt stabilu un uzticamu augstas kvalitātes atpūtu; daudzviet pasaulē šādas garantijas ceļojumam nesaņemsiet.

St.Augustine ir vecākā ASV pilsēta
Foto: Dougtone / CC

Kad doties?

Floridu ne velti dēvē par saulaino štatu (Sunshine State), no maija līdz septembrim te ir izteikti karsts un mitrs laiks, gaisa temperatūrai sasniedzot 35oC. Patīkamāki laika apstākļi ir no marta līdz oktobra vidum vai novembra beigām.

Štata dienvidos ziemā termometra stabiņš turas 20oC robežās, tālāk uz ziemeļiem temperatūra naktīs var būt zemāka. Orlando, ar tajā esošajiem atpūtas parkiem, ir ļaužu apmeklēta vieta arī laikā no marta līdz aprīļa sākumam un no jūnija līdz augusta vidum; ļoti daudz tūristu te ir Ziemassvētkos un Jaunajā gadā.

IETEIKUMS: Vasarā bieža parādība ir negaisi, kas nav ilgi, tomēr ieteicams paņemt līdzi vieglu lietusmēteli vai lietussargu – iegādājieties kādu lētu pončo, ko pārdod visos atpūtas parkos.

Kur apmesties?

Florida ir liela, tā ir sadalīta piecos apgabalos – ziemeļaustrumu, centrālā, dienvidaustrumu, Gulf Coast un Keys. Jebkura no pludmalēm būs lieliska, krasta līnija ir vairāk nekā 1900 kilometrus gara; Gulf Coast ir daudz rāmāka un nedaudz siltāka (piemērotāka ģimenēm), savukārt sērfošanai un ūdenssportam piemērotākas ir pludmales Atlantijas okeāna pusē.

Daudzi tūristi Orlando apmeklējumu apvieno ar nedēļu Gulf Coast vai ceļojumu uz Keys – skaistu salu rindu, kas izvietojusies 190 kilometru attālumā no Floridas dienvidu galapunkta Karību virzienā un beidzas 145 kilometrus no Kubas.

Ceļojums uz Floridu
Foto: sankarshan / CC

Ziemeļaustrumu daļa

Džeksonvila (Jacksonville) ir ziemeļu Floridas galvenā pilsēta: dzīvīga un moderni attīstīta vieta, kur pieejama acij tīkama upju ainava, naktsdzīve, iepirkšanās, pludmales un pasaulslavenais Tournament Players Club golfa kūrorts, kas atrodas Sawgrass.

Golfa cienītājiem patiks World Golf Hall of Fame netālu esošajā St Augustine pilsētā, kur 1565.gadā spāņi izveidoja savu pirmo koloniju. Pilsētā atrodas ari Castillo de San Marcos – Amerikas senākais forts un viens no ievērojamākajiem vēstures pieminekļiem Floridā. Šeit atradīsiet koloniālā laika celtnes, kā arī brīnišķīgas liecības no Flegera laikiem (no 19. gadsimta 80. gadiem līdz 1913. gadam), piemēram, Lightner Museum (kādreiz te atradās dzelzceļa baronam piederošs Alcazar Hotel), Flagler College (izveidota 1888. gadā) un Memoriālās Prezbiterāņu baznīcas (Memorial Presbyterian Church) torņi.

Centrālā daļa

Orlando ir štata sirds - gan pārnestā nozīmē, gan burtiski (pilsēta atrodas štata vidū). Daudzi tūristi ierodas un pavada te vismaz nedēļu, atpūšoties visdažādākajos izklaides un ūdensparkos, baudot šovus, naktsdzīvi un daudzveidīgas tūrisma aktivitātes, ieskaitot golfu, iepirkšanos un 4000 restorānus.

Šī ir Disney, Universal un SeaWorld mājvieta; dienvidos, Winter Haven pilsētā, atrodas jaunais Legoland Florida. Lielceļi I-4 un Florida Turnpike ļauj viegli piekļūt abām piekrastēm un štata dienvidu daļai. Orlando ir labs ceļojuma sākumpunkts, kā arī ērta vieta, no kuras nokļūt Kenedija kosmosa centrā, Dayton pludmalē un Tampā, kur atrodas Busch Gardens dzīvnieku parks, Lowry Park Zoo un Florida Aquarium, kā arī aizraujošais Ybor City apgabals, kas agrāk bija cigāru izgatavošanas pasaules galvaspilsēta.

Tā kā Orlando atrodamas galvenās tūrisma vietas, daudzi izvēlas apmesties pilsētas dienvidu daļā, Kissimmee rajonā, kur ir lielāka brīvdienu villu izvēle par pieņemamām cenām. Kissimmee un tās apkārtnē izvietojušies vairāki ievērības cienīgi apskates objekti un aktivitāšu vietas, piemēram, dienvidu rančo ierīkots Florida Eco-Safaris centrs, šajā apkaimē var doties lidojumā ar gaisa balonu, atpūtas un makšķerēšanas izbraucienos ar kuģīšiem vai laivām.

Uz rietumiem un dienvidiem no Orlando stiepjas 338 kilometrus gara piekrastes līnija ar izcilām balto smilšu pludmalēm: no Tarpon Springs līdz pat Marco salas dienvidu galapunktam uz Everglades robežas.

Tampas rietumos atrodas slavenās Clearwater un St Pete's pludmales kopienas, kur apmetas ģimenes. Virzoties uz dienvidiem, šķērsojot Bradenton, Sarasota, Venice, Port Charlotte, Cape Coral, Captiva, Sanibel un Naples, piejūras pilsētas un kūrorti kļūst ekskluzīvāki un "nobriedušāki" – te jūtama izteikta slēgtu kopienu atmosfēra. Šī ir iecienīta vieta kāzu rīkošanai un medusmēneša pavadīšanai. 

Šejienes pludmales smiltīs ir apbrīnojami daudz gliemežvāku, tāpēc šo vietu iecienījuši gliemežvāku vācēji, savukārt oficiālās "haizivs zobu galvaspilsētas" Venice pludmales smiltīs var atrast tūkstošiem izskalotu haizivju zobu; ik gadu aprīlī te notiek kolekcionāru festivāls.

Dienvidaustrumu daļa 

20. gadsimta sākumā rietumu Palm Beach bija Henrija Flegera pludmales kūrorts, vieta bagātajiem un slavenajiem, kas vēlējās ziemu pavadīt bez šim gadalaikam raksturīgajiem laikapstākļiem. Kopš tā laika Palmbīča ir vieta, kur apmetas dažāda mēroga zvaigznes, piekrastē kilometriem tālu stiepjas šiem atpūtniekiem paredzētas mājas un viesnīcas.

Arī pasaulslavenais golferis Taigers Vudss (Tiger Woods) šobrīd būvē sev māju Jupiter teritorijā, kur tālāk uz dienvidiem izveidojusies kūrortu un pilsētu rinda, piemēram, Deerfield pludmale, Pompano pludmale, Boca Raton un Fort Lauderdale, kas, pateicoties bagātīgai ūdensceļu infrastruktūrai, tiek dēvēta par Amerikas Venēciju. Te atrodas arī Floridas štata iespaidīgākais lielveikals – milzīgais Sawgrass Mills. Arī Floridas dienvidaustrumu daļā ir lieliskas ēdināšanas, naktsdzīves iespējas un, protams, pludmales, pludmales, pludmales...

Uz rietumiem no Fort Lauderdale, pie lielceļa I-75, atrodas Big CypressSeminole indiāņu cilts mājvieta ar Ah-Tah-Thi-Ki muzeju, kas stāsta par cilts vēsturi un kultūru. Tāpat te atrodams Billie Swamp Safari – brīnišķīga ieplaka, kas ved uz Everglades

Keys

Uz dienvidiem no Maiami, virzoties pa Highway 1, tūristi ātri nonāks līdz salu grupai Keys. Savulaik tā bija izaicinājums Flegera dzelzceļa būvēšanas impērijai, dažus gadus te uz dzīvi bija apmeties arī Ernests Hemingvejs.

Salu grupa sākas Key Largo – pilsētā, kuru slavenu padarīja Hemfrija Bogarta (Humphrey Bogart) tāda pašā nosaukuma filma. Te atrodas John Pennekamp Coral Reef State Park, kas ir sava veida ūdenslīdēju meka.

Divas citas ievērības cienīgas Keys pilsētas ir Islamorada un Marathon, savukārt Key West ir ASV galējais dienvidu punkts; te laikā no 1928. līdz 1939. gadam uzturējās Hemingvejs. Viena no galvenajām nodarbēm, ko vajadzētu izmēģināt Key West, ir dziļjūras zveja.

IETEIKUMS

Apmeklējiet Everglades, lai iepazītu savvaļas dabu un mitrājus, kā arī vērotu ap 350 putnu sugām. Everglades rietumu daļā nonāk, šķērsojot Naples, savukārt austrumu teritorijā nonāk no Fort Lauderdale.

Daudzās izklaides vietās, it īpaši Orlando teritorijā, biļetes labāk iegādāties laicīgi, lai izvairītos no stāvēšanas garās un nogurdinošās rindās pie kasēm. Labu servisu un garantēti labākās cenas piedāvā Attractions Tickets Direct.

Nokļūšana un pārvietošanās

Autonoma ir teju obligāta, jo sabiedriskā transporta pakalpojumi ir ierobežoti, pilsētu un starppilsētu transporta sistēma, pat izmantojot Greyhound autobusus, var būt problemātiska. Lielākās autonomas ir Alamo un Dollar, vērts izmēģināt arī US Rent-A-Car.

Kas jāzina, pirms doties

Valūta: ASV dolārs
Neatliekamā palīdzība: 911 policija, ugunsdzēsības dienests vai ātrā medicīniskā palīdzība (9-911, zvanot no gandrīz visām viesnīcām); 511: satiksmes uzziņas.

Vietējie likumi un etiķete

Vienmēr nēsājiet līdzi vadītāja apliecību un turiet pa rokai autonomas kontaktus gadījumam, ja auto aptur policija.

Ja luksoforā deg sarkanā gaisma, autovadītājiem ir atļauts labā pagrieziena manevrs, pirms tam pārliecinoties, ka no kreisās puses netuvojas citas automašīnas, kā arī krustojumā nav ceļazīme, kas norāda, ka pagrieziena manevrs pie sarkanās gaismas nav atļauts.

Baucot lietus laikā, jābūt ieslēgtām auto gaismām. Braucot pa lielceļu, ja tuvojas neatliekamās palīdzības auto, vadītājam jādod ceļš, pārkārtojoties uz blakus joslu un samazinot braukšanas ātrumu. Braucot pa mazāk svarīgu ceļu, autovadītājam jāpalaiž garām mediķu auto, apstājoties ceļa malā. Aizliegts apbraukt skolas autobusu, kad tas ir apstājies ielas vai ceļa malā, un no tā izkāpj pasažieri.

Viesnīcu un restorānu personālam pieņemts atstāt dzeramnaudu. Bagāžas nesēji sagaida $1 par vienu somu, bet taksometru vadītājiem pierasts atstāt dzeramnaudu 15% no kopējās brauciena maksas.

Floridieši, sakot "Lai jums jauka diena!", patiešām tā arī domā. Šis ir viens no draudzīgākajiem ASV štatiem.

Comment Form