Ceļojums uz Kipru
Foto: AFP/Scanpix

Kipra ir vislielākā sala Vidusjūras austrumdaļā, un tā atrodas uz dienvidiem no Turcijas. Limasola (Limassol) un Larnaka (Larnaca) ir divas Kipras dienvidu daļas ostas pilsētas, kas atrodas nepārtrauktā kustībā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Limasola (Lemessos grieķu valodā), kas vēsturiski bija galvenā Kipras dienvidu osta un industriālais centrs, mūsdienās, pateicoties 20. gadsimta sākuma krievu un citu ārvalstnieku pieplūdumam, neapšaubāmi ir kļuvusi par multikulturālu pilsētu. Limasola vienmēr bijusi pazīstama kā sala, kur dzīve rit pilnā sparā.

Elegantajā vecpilsētā ir mazs tirgus laukums, kam apkārt ir tavernas un bāri, kā arī maza viduslaiku pils ar izcilu viduslaiku muzeju, ko ieskauj vecās ceratoniju dzirnavas, kas tagad pārveidotas par vietu ēšanai un Lanitis Foundation organizētajām izstādēm.

Daudz mierīgāka, levantiešu atmosfēras ieskauta, ir Larnaka, kurā atradīsiet sālsezeru un palmas. Pateicoties paplašinātai jahtu ostai un nākotnē plānotajai pasažieru termināla izbūvei, pilsēta pakāpeniski kļūst par vadošo tūristu piesaistes vietu, tomēr to nevar (pagaidām) pielīdzināt Limasolai.

Pafosa (Paphos, oficiāli - Páfos) ir sala dienvidrietumos, ko īpaši iecienījuši britu tūristi; emigrantu skaits šajā vietā ir rakstāms skaitlī ar pieciem cipariem. Pilsēta, kas dalās divās daļās - Ktíma stāvā nogāze un Káto Páfos krasts, kur atrodas lielākā daļa kūrortu. Pafosa ir daudz mierīgāka nekā austrumu kaimiņpilsētas, arī gaisa temperatūra piekrastes vēju dēļ var būt pāris grādus zemāka.

Un patiešām - siltajos mēnešos Kipra ir kā Vidējie Austrumi, tomēr šeit ir vēl labāk, jo ir iespējams relaksēties atpūtas bāzē pie pludmales, no visām trīs pilsētām iznirstošo Trodos (Troödos) kalnu pakājē. Skaidri pamanāms, ka, iestājoties jaunajam gadu tūkstotim, Kipra ir pacentusies uzlabot savu piedāvājumu, sākot no apmešanās vietām un beidzot ar ēdināšanas pakalpojumiem, kaut gan patiesībā restorānu skaits nav mainījies vai pat krities, jo šos pakalpojumus piedāvā arī visaptveroši viesnīcu kompleksi. Sekas atstāja arī ekonomiskā krīze, kuras laikā Eiropas Savienībai 2013.gada martā nācās Kiprai sniegt palīdzību.

Kad apmeklēt?

Ceļojums uz Kipru
Foto: RIA Novosti/Scanpix

Kipras dienvidu krasts liksies pievilcīgs pavasara beigās (līdz jūnija vidum) vai arī rudenī, jo lielākajai daļai tūristu vienīgais glābiņš no vasaras tveices šķiet veldze jūras ūdenī vai augstu kalnos. Arī ziemas nogale ar savu zaļumu ir patīkama (savvaļas augi plaukst tieši martā) un pēcpusdienā iespējams izbaudīt patīkamu peldi. Jāpiebilst, ka daudzi kūrorti pie pludmalēm laikā no Jaunā gada līdz aprīlim ir slēgti.

Nokļūšana

Lidojumi: Kopš 2009. gada novembra Larnakā ir plašs lidostas termināls, jau vairākus gadus tur var nokļūt arī no Rīgas. Arī Pafosas lidosta, ko visbiežāk izmanto lēto lidojumu lidsabiedrības, kopš 2008. gada ir kapitāli izremontēta. Turp iespējams aizlidot, piemēram no Viļņas.

Pārsēšanās: No Larnakas lidostas (www.cyprusairports.com.cy): taksometri uz pilsētas centru maksā aptuveni €12; pilsētas autobuss Nr. 22 ir daudz lētāks, tomēr kursē tikai no pirmdienas līdz sestdienai, no 8.00-17.00, ar nelielu pārtraukumu trešdienās un sestdienās.

Lai nokļūtu Limasolā vai Nikosijā (Nicosia), izmantojiet uz šīm pilsētām kursējošus starppilsētu autobusus, (www.airportshuttlebus.eu; €9, uz Limasolu; www.kapnosairportshuttle.com; €8, uz Niosiju). No Pafosas lidostas kursē lēts (€1) pilsētas autobuss Nr. 612; katru dienu gandrīz katru stundu no 7.00 līdz pusnaktij. No maija līdz oktobrim šis autobuss kursē cauri Pafosas augšpilsētām un apakšpilsētām uz galveno krastmalas pieturu. Pafosu ar Limasolu savieno Limassol Airport Express (www.airportshuttlebus.eu).

Kruīzi: Šobrīd visi kruīza kuģi piestāj Limasolas angāra tipa jaunajā ostā, aptuveni 4 kilometrus uz dienvidrietumiem no apakšpilsētas; līdz ar katra kuģa ierašanos atveras Kipras Tūrisms organizācijas stends (Cyprus Tourism Organisation) (00 357 2557 1868). Katru dienu uz pilsētu kursē autobuss Nr. 30, pa ceļam ļaujot izbaudīt 15 minūšu braucienu gar galvenajiem apskates objektiem. Taksometru piestātne atrodas ārpus drūmās piestātnes, kas noteikti nav patīkamākā vieta, kur uzkavēties.

2011. gadā tika pabeigts liela mēroga projekts, kā rezultātā paredzēts Larnakas novecojušo konteineru glabātuvi pārvērst par salas lielāko pasažieru termināli, tādējādi aizēnojot Limasolas termināli, tomēr tuvākos gadus šis terminālis netiks nodots ekspluatācijā.

Pārvietošanās

Ceļojums uz Kipru
Foto: puritani35 / CC

Sabiedriskais transports: Limasolā, Nikosijā un Larnakā (nedaudz mazāk) ir pilsētas autobusu tīkli (www.limassolbuses.com, www.osel.com.cy un www.zinonasbuses.com, cenas attiecīgi sākot no €1 par braucienu), tomēr vairāki autobusi pakalpojumu sniedzēji, iestājoties tumsai samazina reisu skaitu. Pafosas OSYPA autobusu pakalpojumu kompānijai ir stilīga izskata zili autobusi un plaša mēroga tīkls, kas apkalpo priekšpilsētas ciematus, tomēr tikai populārākie maršruti (pamata cena biļetei ir €1) turpina kursēt līdz vēlai pēcpusdienai. Tālo distanču autobusi nereti kursē tālu no iekšpilsētas maršrutiem un taksometru pakalpojumi šādos gadījumos būs pārāk dārgi, tāpēc, lai efektīgāk risinātu situāciju, iznomājiet automašīnu.

Automašīnu noma: Šis pakalpojums ir īpaši izdevīgs tūrisma sezonas laikā. Noorganizējiet aizvešanu Larnakas vai Pafosas lidostās šajās mājas lapās: www.comparecarrentals.co.uk; www.skycars.co.uk vai www.auto-europe.co.uk. No vietējiem iedzīvotājiem labas atsauksmes saņem arī šis vietējais uzņēmums www.elephantrentacar.com.

PADOMS

Vienmēr nodrošinieties ar eiro centiem, kas noderēs automašīnu stāvvietu iekārtām, vai arī izmantojiet publiskās stāvvietas (kas acīmredzami ir jebkurš piemērota izskata zemes gabals); privātās stāvvietas ir pārspīlēti dārgas. Par dažām no automašīnu stāvvietām var samaksāt, sūtot SMS uz attiecīgu numuru, norādot automašīnas numura zīmi un vēlamo laiku. Daudzas publiskās stāvvietas bieži vien pēc pusnakts ir izmantojamas bez maksas.

Fakti, kas jāzina

Ceļojums uz Kipru
Foto: Vida Press

Svarīgi kontakti

Neatliekamās palīdzības numurs: 199

Limasolas Tūrisma birojs: (00 357 2536 2756), Agíou Andréou 142

Larnakas Tūrisma birojs: (00 357 2465 4322), Platía Vassiléos Pávlou

Larnakas Lidostas tūrisma stends: (00 357 2400 8368)

Pafosas Lidostas tūrisma stends: (00 357 2642 2833).

Pamatfakti

Valūta: Eiro

Telefona kods: 00 357

Vietējie noteikumi un etiķete

(CC) Glen Bowman
Foto: (CC) Glen Bowman

Lielākajā daļā baznīcu un klosteru ir stingri aizliegts fotografēt (lai gan šis noteikums ļoti bieži tiek ignorēts laulību un iesvētību laikā).

Apmeklējot baznīcas, jāievēro ģērbšanās stils - vīrieši nedrīkst valkāt šortus un bezročus, bet sievietes nedrīkst valkāt bikses un svārkus ar šķēlumiem.

Bez visiem pašsaprotamā noteikuma nebraukt dzērumā, braukšanas laikā piesprādzēties un nerunāt pa telefonu (kaut gan brīvroku ierīces ir atļautas), aizliegta arī braukšana smēķēšanas laikā.

Tags

Kipra Kipra Eiropa
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form