Maljorka ir lielākā no Baleāru salām. Pieminot šo salu, prātā nāk doma par pludmales kūrortiem, tomēr ir pieejami arī citi veidi, kā izbaudīt šīs vietas burvību jebkurā gadalaikā.

Viens no veidiem, kā atpūsties, ir pavadīt nedēļu Serra de Tramuntana un izpētīt tās apkārtni kājām vai ar velosipēdu. Šī kalnu grēda, kas sākas Maljorkas rietumos, pateicoties gadsimtiem ilgi kalna nogāzēs izmantotajām, neparastajām lauksaimniecības metodēm, ir kļuvusi par UNSCO Pasaules mantojuma objektu. Šeit varat arī iepazīt senas vīna darīšanas tradīcijas, apmeklējot kādu no vīna darītavām salas vidienē.

Pat, ja jau esat kādreiz viesojušies šajā salā, vienmēr atklāsiet ko jaunu. Lielisks veids, kā iepazīt šo vietu, ir apmesties kādā no  lauku viesnīcām, kas piedāvā luksusa iespēju uz nedēļu vai divām iepazīt salas lauku teritorijas un piekrasti.

Kad apmeklēt?

Lai gan pludmales brīvdienu sezona sākas maijā un noslēdzas oktobrī, salas ir skaistas arī pavasarī, kad sāk ziedēt mandeļkoki. Arī ārpus karstākajiem jūlija un augusta mēnešiem Baleāru salās ir iespējams iesaistīties aktivitātēs, kas ir piemērotas dažādām gaumēm un interesēm, bet tie, kam interesē augi un putni, var doties iepazīt apkārtējo dabu. Tomēr vasaras pilnbriedā salas skaistums izpaužas īpaši krāšņi.

No janvāra beigām un visu februāri ir iespējams novērot miljoniem mandeļkoku ziedēšanu ielejās un līdzenumos. Tradicionāli šis nav tūrisma sezonas laiks uz salas, tāpēc arī apmešanās vietu cenas ir lētas. Lai gan šajā laikā nav tik silts, lai gulētu pludmalē, temperatūra ir pietiekami augsta, lai izbaudītu saulesstarus, pastaigājoties pa lauku teritorijām.

Serra de Tramuntana kalnu grēda ir iecienīts profesionālu vlobraucēju treniņu maršruts, kas atrodas salas rietumos un tagad ir UNESCO Pasaules mantojuma objekts. Ja tas šķitīs pārāk liels izaicinājums, tad apmetieties kalnu pakājē Es Raigeur rajonā, kur pieejamas vairākas gaumīgas viesnīcas. Varat apmesties arī daudz līdzenākajā Es Pla salas vidienē, kur ir diezgan labi attīstīts lauku tūrisms.

Pludmaļu Meka - Maljorka. Ko apskatīt un izbaudīt īsu brīvdienu laikā?
Foto: RIA Novosti/Scanpix

Lai gan ne tik ļoti pārņemtas ar tūrismu, arī no ārienes mazāk pievilcīgās pilsētas un ciemati ir sākuši dalīties ar savām tradīcijām un piedāvājumu. Šeit diena ar velosipēdu vai pārgājienā varētu iekļaut arī kādas vīna darītavas vai eļļas spiestuves apmeklējumu; ja dosieties uz fermu, tad, iespējams, iemācīsieties pagatavot sobrasada - maljorkiešu cūkgaļas desu.

Maljorkiešu šefpavāri atdzīvina tradicionālās receptes un pielāgo tās modernajām gaumēm. Uz salas ir seši Michelin zvaigznes ieguvuši restorāni, kur pasniedz tādus ēdienus, kādus diez vai atradīsiet citur pasaulē. Aizraušanās ar vietējo virtuvi ir raksturīga arī vienkāršajos restorānos kalnu ciematos, kā arī Palma atvērtajos šikajos gastrobāros un deli.

Ja nevarat ierasties mandeļkoku ziedēšanas laikā, tad varbūt varat paspēt uz ķiršu ziedēšanas laiku, kas sākas vēlu pavasarī. Ja ieradīsieties rudenī, tad varēsiet novērot, vai arī pat piedalīties vīnogu un olīvu ražas novākšanā. Pēc tam varat doties uz tuvāko līci un ienirt tirkīzzilajā jūrā.

Lai gan lielākā daļa kūrortu ziemas mēnešos ir slēgti, Palma ir lieliska vieta nedēļas nogales atpūtai visu gadu, jo dzīve ciematos nekad neapstājas. Ja vēlaties ko vairāk par vienkāršu gulēšanu pludmalē, izmantojiet zemās cenas ziemā un izbaudiet Baleāru salu dzīves garšu tieši šajā laikā.

Nokļūšana

Son Sant Joan lidosta ( www.aena.es) atrodas piecu jūdžu attālumā no Palma.

Pārvietošanās

EMT Palma (www.emtpalma.es)  nodrošina autobusu pakalpojumus Palma teritorijā un tās tuvumā. No lidostas pieturas maršruts Nr.1 dodas uz Palma un maršruts Nr. 2 uz S'Arenal kūrortu. Abos maršrutos brauciens izmaksās 2,50 eiro.

Taksometrs no lidostas uz Palma pilsētas centru maksās aptuveni 22 eiro

Kruīza kuģi piestāj Palma ostā, kas atrodas 4 kilometrus uz rietumiem no pilsētas. Autobuss Nr. 1 kursē uz centru un maksā divi eiro. Taksometra pakalpojumi līdz centram, piemēram, Passeig d'es Born, maksās aptuveni deviņi eiro. Varat doties arī pastaigā gar promenādi - tās būs 30 minūšu gājiens līdz katedrālei.

Salas pilsētas savieno labi autobusu pakalpojumi. Galvenā autostacija atrodas Palma ar nosaukumu Plaça de Espanya. Vairāk informācijas par sabiedrisko transportu šeit: www.tib.org.

Vilciena pakalpojumi ir pieejami tikai no Palma uz Inca, Manacor un Sa Robla. Pieejama arī šaursliežu dzelzceļa līnija no Palma uz Sóller.

Autotransports atvieglos salas iepazīšanu un ietaupīs laiku. Automašīnu nomas kompānijas ar lidostas filiālēm - National-Atesawww.atesa.es), Aviswww.avis.es) un Record Rentacar (www.recordrentacar.com).

Fakti, kas jāzina

Spānijā jāizmanto vietējie zvanu kodi. Baleāru salu kods 971 jāievada jebkurā vietā uz salas.

Palma Tūrisma birojs: Casal Solleric, Passeig des Born 27 (971 729634); Parc de las Estacions (902 102 365) un Plaça de la Reina 2 (00 34 971 712216).

Ar tūrismu saistītas mājaslapas: www.balearsculturaltour.es, www.illesbalears.es, www.infomallorca.net.

Neatliekamā palīdzība: 112

Valūta: eiro

Telefona kods: 0034

Vietējie likumi un etiķete

Sagatavojiet vairākas Eiropas veselības apdrošināšanas kartes un pases kopijas - tās būs nepieciešamas, saņemot jebkādu veidu medicīnisko palīdzību.

Saskaņā ar likumu līdzi vienmēr jābūt pasei.

Pasi bieži būs jāuzrāda, norēķinoties ar debetkarti vai kredītkarti.

Pārvietojoties ar automašīnu, līdzi jābūt brīdinājuma trijstūriem, divām atstarojošām vestēm, rezerves riepai un rezerves lukturiem. Priekšējos sēdekļos bērni, kas jaunāki par 12 gadiem, drīkst atrasties tikai ar apstiprināta tipa drošības jostām.

Šeit nav ierasts dalīties ar galdiņu, pat ātro uzkodu restorānos.

Visi cilvēki, ar kuriem jūs iepazīstina, sniegsies pēc skūpsta uz abiem vaigiem, tomēr nedariet to ar viesnīcas apkalpojošo personālu utt.

Lenča laiks ir no pulksten 14, pusdienas no pulksten 21 (ātrākais), bet parasti - pulksten 22.

Lielākajā daļā bāru neviens neiebildīs, ja ienāksiet tikai, lai izmantotu labierīcības - los servicios.

Lai gan spāņi mīl iedzert, publiskās vietās reti kad redzēsiet piedzērušos vietējos.

Izdevīgāk iegādāties dzērienus un tapas pie bāra, nekā pie galdiņa; sēdēšana pie galdiņa laukā izmaksās aptuveni papildu 20 eiro centus par katru pasūtīto vienību.

Vietējie iedzīvotāji parasti atstāj nelielas dzeramnaudas - tikai sīknaudu par dzērieniem un uzkodām, vai arī neko. 10% dzeramnauda par ēdienu tiks uzskatīta par dāsnu žestu; šeit vairāk ierasta ir 5% dzeramnauda, izņemot, ja atrodaties kādā īpašā vietā, kur ir spēkā internacionālāki noteikumi.

Ja viesnīcas piedāvājumā nav iekļautas brokastis, tad daudz izdevīgāk ir doties uz bāru, izņemot, ja esat patiešām izbadējušies.

Comment Form