Projektu atbalsta
Sponsor Logo
Foto: Monta Blāze

Maģiskā Ventspils vietējo acīm – skaistākie pilsētas skati dažādos rakursos

Dažreiz skaisti fotokadri ir veiksme un nejaušība – atrašanās pareizajā vietā pareizajā laikā. Vēl biežāk pie patiesi iespaidīgiem kadriem izdodas tikt tikai pacietīgajiem – tiem, kuri ir gatavi gaidīt īsto saulrieta gaismu, vēja virzienu vai varavīksni. Tieši tāpēc šoreiz iepazīt Ventspili dosimies kopā ar pilsētas fotogrāfiem – tiem, kuri ir iemācījušies pamanīt visskaistākās vietas un parādīt tās citiem tā, ka elpu aizrauj.

Vieta, kur fotogrāfam augt un pilnveidoties

"Ventspils ir ļoti bagāta ar fotogēniskiem objektiem, ainaviskiem skatiem un sakoptu vidi, kas dod lielisku iespēju fotogrāfam izpausties ik uz soļa. Darbdienās pilsētā ir liela rosība, cilvēki dodas darba gaitās, mašīnas un velosipēdi ripo uz visām pusēm, un tas fotogrāfijām piešķir dzīvību. Vakaros pilsēta kļūst samērā klusa un mierīga, un tad ir viegli īstenot dažādus foto projektus," Ventspili raksturo Monta Blāze, kura fotografēt sākusi 2011. gadā, bet profesionālāk tam pievērsusies pirms aptuveni trim gadiem.

Protams, katrai pilsētai ir savs šarms, ko fotogrāfs var izmantot savā labā, un jebkurā vietā fotogrāfs var radīt mākslu, bet Ventspils ir vieta, kur fotogrāfiem mācīties, augt, pilnveidoties, jo objektu un vietu ir ļoti daudz. Monta Blāze

"Jaunākā foto pastaigu vieta Ventspilī ir atjaunotā promenādes daļa, kur ik vakaru daudzi dodas baudīt saulrietu. Tā ir ļoti skaista vieta, un, kā jau ierasts, jaunas vietas izraisa lielu interesi. Viena no iecienītākajām foto vietām pēdējo gadu laikā ir arī Lielais laukums ar strūklaku "Valzivs" un koncertzāli "Latvija". Tāpat man ļoti patīk gan klusās vecpilsētas ielas, gan Ostgala šaurās ieliņas, un, protams, kā gan bez jūras? Parki, meži un, jā, Jūrmalas parks noteikti ir starp iemīļotākajām vietām bagātīgo ainavu dēļ. Mums ir arī divas ļoti atšķirīgas pludmales Ventas labajā un kreisajā krastā, un cilvēki bieži izvēlas tieši Staldzenes pludmali, kas ir skarbāka un dabiskāka," nelielu ieskatu tajā, kur meklēt labus foto mirkļus Ventspilī, atklāj fotogrāfe, neslēpjot – viņa šo uzskaitījumu varētu vēl turpināt un turpināt.

Ideāla vieta fotopastaigai ir Ventspils vecpilsēta ar ziedu dobēm un romantiskajiem namiņiem. Foto: Monta Blāze

"Tā kā man ļoti patīk apskatīt un ieraudzīt pilsētu arī no cita skatpunkta – no putna lidojuma –, manā "Facebook", "Instagram" profilā un mājaslapā var redzēt daudz drona kadru. Lai gan Ventspilī lidot ar dronu ir ļoti sarežģīti dažādu ierobežojumu dēļ, es neapstājos un ar visām oficiālajām procedūrām lidoju un iemūžinu, lai arī citi spēj baudīt šos skatus," stāsta fotogrāfe.

Iedvesmas avots ikvienam

TOP 5 vietas, kur Ventspilī meklēt vislabākos kadrus:

• Ostas ielas promenādes atjaunotais posms
• Dienvidu mols un Zilā karoga pludmale
• Lielais laukums
• Ostgals
• Strūklakas un ziedu skulptūras

"Ventspils ir fotokadru medībām ideāli piemērota vieta, un savu iedvesmas avotu šeit atradīs ikviens!" atzīst fotogrāfe Gundega Rebhūna, kuru interese par fotomākslu ir pavadījusi jau kopš bērnības, vērojot to, kā viņas tētis – kordiriģents un fotogrāfs Andris Rebhūns – fotografē, attīsta filmiņas un taisa bildes, to brīnumu, kā uz baltas lapas sāk parādīties attēls.

Skaistu skatu meklējumos ne vienmēr ir jādodas tālos ceļos, un Gundegas iecienītāko foto pastaigu maršrutā Ventspilī ir gan Lielais laukums, gan Pils ielas namu jūgendstila jumtiņi, Ostgala klusās ieliņas, gan pludmale un Dienvidu mols, kur vējainākā dienā ir iespējams tikt ne vien pie unikāliem kadriem, bet arī pie krietnas adrenalīna un enerģijas devas.

Fotogrāfe strādā Ventspils brīvostā, un viņai šķiet svarīgi fotogrāfijās parādīt arī ostas romantisko pusi: kuģu, celtņu un piestātņu tuvplānus, detaļas un atspulgus Ventas ūdeņos.

Ostas promenādes jaunais posms šovasar vilina gan pilsētas viesus, gan pašus ventspilniekus. Foto: Gundega Rebhūna

Taujāta par ieteikumiem pilsētas viesiem, Rebhūna īpaši rekomendē apmeklēt vien šopavasar atklāto Ostas promenādes posmu, kur blakus senajām Ostas darbnīcām izvietoti vizuāli pievilcīgi un izzinoši vides objekti: loču kuģītis "Rota", 14 bojas un stoderi, kā arī romantiskā Mīlestības bāciņa.

"Šī, neapšaubāmi, ir viena no skaistākajām kuģu un saulrietu vērošanas vietām Ventspilī,” pilsētas viesiem maģisku skatu baudīšanas vietu iesaka fotogrāfe.Fotokonkurss – dalies ar Ventspils kadriem un dodies piedzīvojumos!

Tiem, kuri šovasar plāno izstaigāt Ventspili aizraujošā foto pastaigā, ir iespēja tikt pie dažādām balvām no Ventspils – mini zoo “Buki” apmeklējuma ģimenei, pusdienām 30 eiro vērtībā kafejnīcā “Skroderkrogs”, mazbānīša brauciena ģimenei un ieejas kartes Livonijas ordeņa pilī. Viss, kas jādara, – publicējot savā “Instagram” profilā kādu kadru no pilsētas, ierakstā jāatzīmē @visitventspils, un reizi mēnesī tiks izvēlēti divi laimīgie, kas tiks pie kādas pārsteiguma balvas no Ventspils pilsētas domes Tūrisma informācijas centra.

Ventspils "rozīnīte" – saulrieti

Ventspilnieks Renārs Boļšēvics ar fotografēšanu sācis aizrauties, tieši bildējot pilsētu, – iesākumā caur mobilā telefona kameru meklējot interesantas detaļas, bet vēlāk, interesei par fotografēšanu kļūstot arvien nopietnākai, tiekot arī ir pie nopietnākas fototehnikas.

"Jā, es sāku tieši ar pilsētu – ar ielām, interesantām detaļām, velosipēdiem, ar to, kā rit pilsētas ikdienas dzīve, un, protams, jūru," savas aizraušanās pirmsākumus raksturo Renārs.

Ventspils "rozīnīte" ir saulrieti. Piemēram, bāka saulrietā – tas ir skats, ko katrā pilsētā neieraudzīsi. Renārs Boļšēvics

Viņš nepiekrīt, ka saulrietu bildēšana varētu apnikt vai kļūt neinteresanta – gaismu, debess un jūras saspēle katru saulrietu padara unikālu. "Saulriets katru reizi ir citāds, un katrā ir savas emocijas," pārliecinājies fotogrāfs. Tas ir arī izaicinājums – atrast jaunu skatpunktu, kā šķietami ierastu skatu parādīt oriģināli un pārsteidzoši.

Starp saviem iecienītākajiem foto objektiem Ventspilī Renārs min strūklakas, Jūrmalas parku, kur var gan atpūsties, gan radoši izpausties, bet viens no fotogrāfa favorītiem ir mazbānītis un tā sliedes, kas noteikti ir "ārpus ikdienas" objekts.

Neparastus un īpaši oriģinālus kadrus var atrast, dažādos diennakts laikos apstaigājot Ventspils strūklakas. Foto: Renārs Boļšēvics

"Katrs mazbānīša sliežu līkums ir ideāls kadrs," pārliecinājies Renārs, piebilstot – blakus sliedēm iet veloceliņš, līdz ar to šādu kadru meklējumi ir arī droši, bet ar lielu nepacietību fotogrāfs gaida 46. krasta baterijas Ugunskoriģēšanas torņa atjaunošanu, kas plānota uz rudens pusi. Tur, viņš paredz, taps daudz lielisku kadru.

"Ventspils ir ļoti sakopta, tāpēc uzņemt labas fotogrāfijas šeit nav grūti. Tie, kuri atbrauc uz pilsētu, savām acīm var pārliecināties, ka skaistie kadri arī dzīvē ir tādi – tas nav nekāds fotošops," smejas jaunais mākslinieks.

Cauri gadu desmitiem

Ventspilī dzimušais un augušais Dainis Rozentāls ar fotografēšanu sācis aizrauties 60. gadu sākumā un savulaik darbojies ventspilnieku fotoklubā "Moments", bijis arī starp zvejnieku fotokluba "Neptūns" dibinātājiem. "Momenta" darbību Rozentāls atjaunojis 2014. gadā un smejot atzīst – tagad lai tur darbojas jaunie. Pats pagājušogad nodibinājis un arī aktīvi darbojas Ventspils novada fotoapvienībā “Kursa”.

Savulaik, vagojot viļņus kā kuģu mehāniķis un vēlāk kā kapteiņa palīgs, viņš daudz bildējis jūras un okeānus, bet arhīvos ir arī gana daudz Ventspils kadru.

"Es pats gan uzskatu, ka Ventspili neesmu pietiekami bildējis," pieticīgi atzīst Rozentāls. Taujāts par iemīļotākajiem objektiem, fotogrāfs atzīst – pilsētā ir daudz dažādu vietu un punktu, kur meklēt labus kadrus.

Būšnieku ezerā skaistus skatus var iemūžināt, gan ejot pa gājēju laipu, kuras galā atrodas putnu vērošanas skatu platforma, gan vizinoties ar laivu. Te fotokadru meklējumus var apvienot ar veselīgu pastaigu – ap ezeru vijas 8 km dabas taka –, gan peldi labiekārtotā peldvietā. Foto: Dainis Rozentāls

"Man patīk Venta – gan pilsētā, gan ārpus tās. Esmu pie tās uzaudzis, tur makšķerējis. Kad ieraugu kaut ko neikdienišķu, kaut ko, kas pievērš manu uzmanību, tad bildēju,” atzīst Rozentāls, kurš palicis uzticīgs savam rokrakstam un jaunās tendences fotomākslā vērtē atturīgi. 

"Man nepatīk tās šobrīd tik populārās pseido krāsas, un es arī nebūšu tas, kurš bildēs vecus māju stūrus un bleķa gabalus," smejas fotogrāfs, kura lauciņš ar ainavas un kura arhīvos var atrast gana daudz zīmīgu kadru no Ventspils vēstures – pilsētas attīstības un izaugsmes cauri gadu desmitiem.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined variable: myUrlKeys

Filename: ads/widget_between_article.inc

Line Number: 7

Backtrace:

File: /www/htdocs/common/includes/verticals/ads/widget_between_article.inc
Line: 7
Function: _error_handler

File: /www/htdocs/delfi/includes/projects/aboutpages/content_replace.inc
Line: 332
Function: include

File: /www/htdocs/delfi/includes/projects/aboutpages/content_replace.inc
Line: 299
Function: call_user_func_array

File: /www/htdocs/delfi/includes/projects/aboutpages/content_replace.inc
Line: 300
Function: preg_replace_callback

File: /www/htdocs/delfi/includes/projects/aboutpages/content_replace.inc
Line: 392
Function: aup_shortcode

File: /www/delfi/php/sadmin/be/application/controllers/SpecialProjectsCTRL.php
Line: 114
Function: include

File: /www/delfi/php/sadmin/be/htdocs/index.php
Line: 292
Function: require_once

Projekta ''Iepazīsti Ventspili vietējo acīm"' veidotāji: saturs – Kristīne Melne, foto – Kārlis Dambrāns, video – Patriks Pauls Briķis, dizains – Inga Čujevska, izstrāde – Emīls Cinītis, projekta vadītāja – Marta Cīrule, mediju komunikācijas eksperte – Liene Lacberga, aģentūru grupas vadītāja – Kristīne Brahmane.

Projektā izmantoti Montas Blāzes, Renāra Boļšēvica, Elīnas Emares, Mārtiņa Dangas un Annas Grudiņinas foto un attēli no Ventspils muzeja arhīva.

Raksta "Idejas ideālai vasarai: ko redzēt un piedzīvot Ventspilī" veidošanā īpašs paldies Ventspils Kultūras centram.

Raksta "Slavenākā laiva Latvijas kino un vēstures liecība ar labāko skatu" veidošanā īpašs paldies Ventspils muzejam.

Raksta "Kur satiekas sports, prieks un ielu kultūra: aktīva dzīvesveida iespējas Ventspilī" veidošanā īpašs paldies Olimpiskajam centram "Ventspils".

Raksta "Ekskluzīvs ieskats: kā top Ventspils Zinātnes un inovāciju centrs" veidošanā īpašs paldies Ventspils Izglītības pārvaldei.

Raksta "Ventspils zaļā būtība, dabas noteikumi un 200 tūkstoši sīpolpuķu" veidošanā īpašs paldies Ventspils pilsētas pašvaldības iestādei “Komunālā pārvalde”.

Raksta "Smiltīs pazudusī pilsēta, Melnais sivēns un pasaulslavenais drosminieks Rebels" veidošanā īpašs paldies Ventspils muzejam.

Raksta "Maģiskā Ventspils vietējo acīm – skaistākie pilsētas skati dažādos rakursos" veidošanā īpašs paldies Ventspils pilsētas pašvaldības iestādei “Komunālā pārvalde”.

Raksta "Pazemes tunelī, kosmosā un rotaļās: idejas ģimenes brīvdienām Ventspilī" veidošanā īpašs paldies Ventspils Izglītības pārvaldei.

Raksta "Izkustēties Ventspilī: idejas aktīvām un sportiskām brīvdienām" veidošanā īpašs paldies Olimpiskajam centram "Ventspils" un Ventspils pilsētas domes Sporta pārvaldei.

Raksta "Radoši izaicinājumi, augstākās klavieres un skaļākā bibliotēka: Ventspils kā kultūras tūrisma galamērķis" veidošanā īpašs paldies Venstpils pilsētas domes Kultūras centram un SIA "Kurzemes filharmonija".
Informējam, ka DELFI portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.