Projektu atbalsta
Sponsor Logo
Iepazīsti Ventspili vietējo acīm
Piedzīvot dienu nākotnē:
kas gaida 'Vizium' viesus
Kurp doties ar bērniem? Pieaugušie zina, ka brīvdienu plānošana ar atvasēm ir gana sarežģīts uzdevums. Vajag tā, lai nav garlaicīgi un neapnīk pēc pirmajām desmit minūtēm, un pavisam ideāli, ja izklaides var apvienot ar jaunu iemaņu vai zināšanu apguvi, vai ne? Te labas ziņas sarūpējusi Ventspils – jūnijā durvis vērs Zinātnes centrs "Vizium", un pirmais ieskats jau iekārtotajā ekspozīcijā liecina, ka garlaicīgi nebūs ne lielam, ne mazam.
Teksts: Kristīne Melne
Foto: Kārlis Dambrāns, "Delfi" un publicitātes foto
Ilgi un rūpīgi lolotais projekts, kuru jau pamanījis ikviens Ventspils viesis, durvis plašākai publikai vērs 18. jūnijā, bet mēs tur ielūkojāmies vēl pirms lielās atklāšanas un uz savas ādas pārbaudījām Zinātnes centra veidotāju solījumu, ka šeit izklaides atradīs gan liels, gan mazs. Patiesi, drīz vien pēc pirmās nedaudz atturīgās iepazīšanās ar eksponātiem arī pieaugušajos uzvirmo sacensības gars, pārbaudot savas zināšanas par Latvijas pilsētām vai sitot futbola bumbu vārtos, vai ziņkāre un satraukums, simulatorā izdzīvojot zemestrīces radītās vibrācijas. Diezgan droši varam prognozēt, ka populārākie būs virtuālās realitātes eksponāti, un nobrauciens amerikāņu kalniņos vēl ilgi paliks atmiņā. Satraukums gluži kā pirms galvu reibinošā brauciena ir arī Zinātnes centra veidotājiem.

"Nekur nav pazudis satraukums, un vislielākais satraukums ir par to, vai cilvēkiem patiks. Mēs paši šajā projektā esam bijuši iekšā daudzus gadus un ļoti iedziļinājušies visās detaļās, bet tagad ir svarīgi, lai visi tie cilvēki, kuri nāks pie mums, novērtē paveikto, gūst pozitīvas emocijas un – vislabāk būtu – arī vēlmi atgriezties, " lielās atklāšanas gaidās neslēpj Ventspils Digitālā centra direktore Elīna Kroņkalne.
"Vizium" savus viesus gaidīs ar vairāk nekā 80 interaktīviem un izglītojošiem eksponātiem septiņās tehnoloģijām un dabaszinātnēm veltītās galerijās. Tur ikviens varēs iepazīt zinātni un vienlaikus aizraujošā veidā uzzināt par tādām tēmām kā fizika un matemātika, modernās tehnoloģijas un programmēšana, veselīgs dzīvesveids, cilvēks un sevis izzināšana, ģeogrāfija un citām. "Vizium" apmeklētāji varēs iejusties ne tikai futbolista, bet arī šāvēja un snovbordista lomā, izkļūt no virtuāla labirinta, pārbaudīt savu ātrumu un spēku, pielaikot virtuālos tautastērpus un izmēģināt desmitiem citu aizraujošu nodarbju. Ekspozīciju zālē rosīsies arī "Vizium" speciālisti, kuri pastāstīs, parādīs, atbildēs uz jautājumiem un ieinteresēs, ļaujot pilnvērtīgi izprast un piedzīvot visas eksponātu iespējas.

"Interesantākā un īpašākā ne tikai mums, bet arī Latvijas mērogā noteikti ir simulatoru zona. Tā ir iespēja iejusties 3D vidē kopā ar kustību, sajūtām un emocijām – tas ir lielākais "wow!"," atklāj Digitālā centra direktore.
Šobrīd mēs cilvēkiem piedāvāsim šādu ekspozīciju, bet saprotam, ka tai ir jābūt mainīgai. Ir svarīgi, lai cilvēki pie mums atgriežas un vienmēr ir interesanti.
Elīna Kroņkalne, Ventspils Digitālā centra direktore
Par visu padomāts
Cik ilgu laiku tad ieplānot "Vizium" apmeklējumam? Biļete būs aktīva četras stundas, kas nozīmē, ka visas atrakcijas iespējams izmēģināt nesteidzīgi un ne reizi vien, un Kroņkalne iesaka ieplānot vismaz divas līdz trīs stundas. Centrā iekārtota atsevišķa zona pirmsskolas vecuma bērniem, kas patiks ģimenēm ar dažāda vecuma atvasēm, jo arī pašiem mazākajiem, kuriem lielās atrakcijas vēl par agru baudīt, būs ko darīt.

Pēc aktīvas rosības eksponātu zālē apmeklētājiem būs iespēja ieturēt arī gardu maltīti Zinātnes centra kafetērijā, un, lai cik noguruši jūs nebūtu pēc visu eksponātu izbaudīšanas, noteikti iesakām nepaslinkot un novērtēt "Vizium" terasi – no turienes paveras fantastisks skats!

Ne mazāk svarīgi – pie "Vizium" ir iekārtota liela un ērta stāvvieta, un labā laikā apskates vērta noteikti ir arī labiekārtotā ēkas apkārtne.

Zinātnes centrā gaidīti ir ne tikai individuālie apmeklētāji un klases ekskursijas, bet arī tie, kuri šeit vēlas svinēt bērnu ballītes vai izaicināt kolēģus korporatīvajā pasākumā. "Skolēniem papildu funkcija ārpus ekspozīciju zāles ir daudz un dažādas radošās darbnīcas, zinātnes šovi, laboratorija un citas aktivitātes, un klase šeit var pavadīt vēl ilgāku laiku," plašās iespējas ieskicē Kroņkalne.

Latvijā ražota nākotnes pilsēta
Zinātnes centra ekspozīcija ir veidota kā laboratoriju pilsēta – eksponāti sagrupēti pēc līdzīgām rakstura iezīmēm, veidojot pilsētas kvartālus un palīdzot apmeklētājiem orientēties. Gaismu, krāsu un dažādo faktūru spēles rada sajūtu, ka esam nonākuši nākotnes pilsētā, kosmosa kuģī vai noslēpumainā laboratorijā – apmeklētāja iztēle un sajūtas nav ierobežotas.
Mēs vēlējāmies radīt vidi, kas cilvēkus mudina uzzināt un izzināt fiziku, matemātiku un pasauli. Izpētes laboratorija rosina zinātkāri gan mazajiem apmeklētājiem, gan pieaugušajiem. Savā ziņā mēģinājām ielūkoties nākotnē, un te ir pieejamas jaunākās tehnoloģijas. Mēs zinām, ka tehnoloģijas ar laiku noveco, bet dizains paliek, tāpēc tas ir izteikti mūsdienīgs.
Didzis Jaunzems, arhitekts un dizainers
Zinātnes centra pievienotā vērtība – ekspozīcija, izņemot ekrānus un vēl dažas atsevišķas tehnoloģijas, ir tapusi Latvijā. "Visi eksponāti ir unikāli – nekur citur tādus neatradīsiet. Mums arī tas bija liels izaicinājums, jo katrs no šiem eksponātiem ir sava veida individuāls neliels projekts un katrs no tiem bija sava veida eksperiments. Mēs jau no savas iepriekšējās pieredzes paredzam, kas darbosies un kas nē, bet procesā, protams, rodas jaunatklājumi," savas komandas – projektēšanas biroja "DJA" – darbu, veidojot ekspozīciju, raksturo Jaunzems.
Eksponāti Fizikas un matemātikas galerijā pilnībā tapuši Latvijā. "Tas ir mūsu redzējums, kā parādīt fizikas eksperimentus," ieskicē Jaunzems.
Eksponāti Fizikas un matemātikas galerijā pilnībā tapuši Latvijā. "Tas ir mūsu redzējums, kā parādīt fizikas eksperimentus," ieskicē Jaunzems.
"Vizium" atklāšanas svētki notiks 18. jūnijā, bet plašākai sabiedrībai tas durvis vērs no 20. jūnija. Biļetes iespējams iegādāties "Vizium" kasēs, bet, plānojot lielākas grupas apmeklējumu, to labāk pieteikt, sazinoties ar Zinātnes centru.

Lasi vēl

Projekta ''Iepazīsti Ventspili vietējo acīm"' veidotāji: saturs – Kristīne Melne, foto – Kārlis Dambrāns, video – Patriks Pauls Briķis, dizains – Inga Čujevska, izstrāde – Emīls Cinītis, projekta vadītāja – Marta Cīrule, mediju komunikācijas eksperte – Liene Lacberga, aģentūru grupas vadītāja – Kristīne Brahmane.

Projektā izmantoti Montas Blāzes, Renāra Boļšēvica, Elīnas Emares, Mārtiņa Dangas un Annas Grudiņinas foto un attēli no Ventspils muzeja arhīva.

Raksta "Iziet ārpus klases: mācību tūrisma iespējas Ventspilī" veidošanā īpašs paldies Ventspils Izglītības pārvaldei.

Raksta "Iekāpt nezināmos ūdeņos un ļauties. Ventspils kultūras elpa" veidošanā īpašs paldies SIA "Kurzemes filharmonija".

Raksta "Kustību prieks Ventspilī – idejas aktīvām brīvdienām un ikdienai" veidošanā īpašs paldies Ventspils pilsētas domes Sporta pārvaldei.

Raksta "Noslēpumainā cirka pasaule Ventspilī: cilvēks-varde un īsts komediants" veidošanā īpašs paldies Ventspils muzejam.

Raksta "Piedzīvot dienu nākotnē: kas gaida 'Vizium' viesus" veidošanā īpašs paldies Ventspils pilsētas pašvaldības iestādei “Komunālā pārvalde”.

Raksta "Idejas ideālai vasarai: ko redzēt un piedzīvot Ventspilī" veidošanā īpašs paldies Ventspils Kultūras centram.

Raksta "Kā skan Ventspils? Konkurēt ar galvaspilsētas pārsātinājumu" veidošanā īpašs paldies SIA "Kurzemes filharmonija".

Raksta "Kopā būšanas prieks: Ventspils bagātīgā kultūras dzīve" veidošanā īpašs paldies Ventspils pilsētas domes Kultūras centram.

Raksta "Pietrūkst laimes hormonu? Idejas enerģijas uzlādei Ventspilī" veidošanā īpašs paldies Ventspils pilsētas domes Sporta pārvaldei.

Raksta "Slavenākā laiva Latvijas kino un vēstures liecība ar labāko skatu" veidošanā īpašs paldies Ventspils muzejam.

Raksta "Kur satiekas sports, prieks un ielu kultūra: aktīva dzīvesveida iespējas Ventspilī" veidošanā īpašs paldies Olimpiskajam centram "Ventspils".

Raksta "Ekskluzīvs ieskats: kā top Ventspils Zinātnes un inovāciju centrs" veidošanā īpašs paldies Ventspils Izglītības pārvaldei.

Raksta "Ventspils zaļā būtība, dabas noteikumi un 200 tūkstoši sīpolpuķu" veidošanā īpašs paldies Ventspils pilsētas pašvaldības iestādei “Komunālā pārvalde”.

Raksta "Atmiņām un garšas kārpiņām – ko pārvest mājās no Ventspils" veidošanā īpašs paldies Ventspils muzejam.

Raksta "Izvēdināt galvu. Idejas zaļām brīvdienām Ventspilī" veidošanā īpašs paldies Ventspils pilsētas pašvaldības iestādei “Komunālā pārvalde”.

Raksta "Radoši izaicinājumi, augstākās klavieres un skaļākā bibliotēka: Ventspils kā kultūras tūrisma galamērķis" veidošanā īpašs paldies Venstpils pilsētas domes Kultūras centram un SIA "Kurzemes filharmonija".

Raksta "Izkustēties Ventspilī: idejas aktīvām un sportiskām brīvdienām" veidošanā īpašs paldies Olimpiskajam centram "Ventspils" un Ventspils pilsētas domes Sporta pārvaldei.

Raksta "Pazemes tunelī, kosmosā un rotaļās: idejas ģimenes brīvdienām Ventspilī" veidošanā īpašs paldies Ventspils Izglītības pārvaldei.

Raksta "Maģiskā Ventspils vietējo acīm – skaistākie pilsētas skati dažādos rakursos" veidošanā īpašs paldies Ventspils pilsētas pašvaldības iestādei “Komunālā pārvalde”.

Raksta "Smiltīs pazudusī pilsēta, Melnais sivēns un pasaulslavenais drosminieks Rebels" veidošanā īpašs paldies Ventspils muzejam.
Informējam, ka DELFI portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.