Projektu atbalsta
Sponsor Logo
Liepājas svētku rotājumi un ielu mākslas ceļvedis
Krāšņākās vietas, ko iekļaut ziemīgā pastaigā

Foto: Kārlis Volkovskis

Liepāja allaž ir lielisks brīvdienu galamērķis, un jo īpaši gada nogales svētkos, kad pilsēta iegūst pavisam svinīgu ietērpu, kļūstot par īstenu pasaku valstību, un ielīksmo ar savu svētku rotu lielus un mazus. Šogad svētku noformējumā klēpjiem mirdzošas gaismas, kas priecēs acis un sirdis visā pilsētā.
Protams, ka galvenais svētku rotājums ir tradicionālā pilsētas egle Rožu laukumā, kas šogad ir īpaši krāšņi ietērpta un izgaismota. Taču tā nebūt nav vienīgā egle – arī Annas tirgū Jaunliepājā un Atmodas dārzā Karostā braši slejas divas greznas svētku vēstneses, kuru rotājums ieturēts vienotā manierē ar pilsētas svētku tērpu.
Kā vienmēr – bagātīgi dekorēta būs Lielā iela un laukums pie Liepājas Universitātes ar bērnu un, būsim godīgi, arī pieaugušo iemīļoto Gaismas balonu, bet spilgti baltās un sarkanās bumbas no pilsētas centrālās egles aizripojušas līdz Peldu ielai un rotā vēl daudzus citus namus pilsētā. Īpaši bagātīga rota sarūpēta Tirgoņu ielai – tā izkrāšņota ar simts sarkanām bumbiņām, skuju virtenēm un spuldzītēm.

Rožu laukumā svētku gaismiņās jau krāšņojas tiltiņš, kas ir iemīļota vieta fotogrāfiju uzņemšanai, uz mirkli ikvienam ļaujot sajusties kā īstenā pasaku valstībā, J. Čakstes laukumā aplūkojama svētku lidmašīna, bet ik dienu cauri pilsētai kursēs Liepājas lepnums – Ziemassvētku tramvajs, kas šogad ir īpaši oriģināls un omulīgs. Starp citu, pilsētas tramvaja maršruts ir, iespējams, nepietiekami novērtēts, bet lielisks veids, kā apskatīt Liepāju gandrīz no viena gala līdz otram. It īpaši tad, kad laikapstākļi ir nepastāvīgi, vējš neizturami sāk līst aiz apkakles, bet degunā kniebj sals.
Rotājumi mirdz ne vien uz ēku fasādēm – lampiņu virtenes liek pacelt acis, ielās vijoties virs pilsētas iedzīvotāju un viesu galvām, uz apgaismojuma balstiem un pat namu jumtiem. Īpaši romantiska gaismas lampiņu virteņu kompozīcija rotā Kurzemes skvēru, kā arī pilsētas centra dievnamus. Un arī Jūras ielas sadalošā josla decembrī iedegas svētku mirdzumā – tur kā upe izvijas eglīšu rinda ar spožu gaismiņu straumēm.

Savukārt Kūrmājas prospekta satiksmes aplī, kur vasarā ziedēja košumaugi, saripojušas gaismas bumbas, kuru aplūkošana noteikti ir jāiekļauj savā svētku pastaigā. Mirdzoši gaismas rotājumi meklējami dažādos Liepājas rajonos, uzburot svētku sajūtu ne tikai Liepājas centra izstaigātājiem.
Taču tas nebūt nav viss – īpašo un oriģinālo foto un atmiņu kadru meklētājiem gaišajā diennakts laikā noteikti ir jādodas ielu mākslas medībās! Vairāk nekā 30 lielformāta mākslas darbi aplūkojami gan pilsētas centrā, gan Karostā. Tos radījuši gan paši liepājnieki, gan starptautiski mākslinieki.
Franču mākslinieka Al Sticking "Sirmgalve, kura lūkojas jūrā" Ziemeļu fortos
Liepājas mākslinieka Ulda Rubeža "Pegazs" Kuršu ielā 21
Liepājas mākslinieka Ulda Rubeža "Vārna" Vecajā ostmalā 55
Kuršu ielas staltais Pegazs, kura autors ir Liepājas mākslinieks Uldis Rubezis, Imants Kalniņš Ausekļa ielā, kuru par godu komponista 80. dzimšanas dienai veidojis Liepājas grafiti pionieris – vietējais mākslinieks Aleksejs Elementton (viņš arī autors Pludmales puikam pie pludmales bāra "Red Sun Buffet"), franču mākslinieka Al Sticking "Sirmgalve, kura lūkojas jūrā" Ziemeļu fortos un pasaulslavenā itāļu grafiti mākslinieka OZMO (viņa gleznojumi aplūkojami Milānā, Londonā, Romā, Maiami, Baltimorā, Šanhajā, Parīzē, Gdaņskā un daudzās citās pasaules pilsētās) vērienīgais darbs "Vējš, jūra un brīvība" Pasta ielā, iespējams, ir slavenākie un sociālajos tīklos visbiežāk redzētie, taču nebūt ne vienīgie.
Zīmīgs mākslinieku tandēms, kam noteikti jāpievērš uzmanība, ir Dainis Rudens un Ēriks Caune, kuri ir vieni no pazīstāmakajiem vārdiem Latvijas ielu mākslā. Liepājā viņi ir radījuši vairākus kopdarbus. Ikoniskākie ir Skaņu vīrs uz Valdemāra un Peldu ielas stūra, kas tapa pirms koncertzāles "Lielais dzintars" atklāšanas, un Atlants Graudā ielā netālu no Imanta Kalniņa gleznojuma, kas tapis 2018. gadā Liepājas Mākslas foruma ietvaros. Savukārt atsevišķas pastaigas vērta ir Karosta – ielu mākslas darbi atrodami gan fortos, gan Redānā, gan uz piecstāvu mājas sienas Turaidas ielā. Apbruņojies ar siltu zeķu pāri, termosu, uzlādētu telefonu vai fotokameru un dodies ielās!
Projekts ’’Izbaudi savu svētku stāstu Liepājā” tapis sadarbībā ar Liepājas valstspilsētas pašvaldību. Projekta veidotāji: saturs – Kristīne Melne, Sabīne Košeļeva, foto – Kārlis Volkovskis, dizains – Inga Čujevska, izstrāde – Artis Rozenlauks, redaktore – Kristīne Melne, projekta vadītāja – Marta Cīrule, mediju komunikācijas eksperte – Lauma Simanoviča.
Informējam, ka DELFI portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.