2014. gadā iznīcība draud 67 tūrisma objektiem pasaulē
Foto: AP/Scanpix

Krietna daļa Sīrijas valsts kultūrmantojuma, Venēcija un Vārtu arka ASV pilsētā Sentluisā ir tikai daži no tūrisma objektiem, kuriem nolaidības, uzņēmējdarbības attīstīšanas vai sociālu, politisku un ekonomisku izmaiņu dēļ 2014. gadā varētu draudēt iznīcība.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pasaules pieminekļu fonds 2014. gadā plāno pievērst pastiprinātu uzmanību 67 tūrisma objektiem vismaz 40 valstīs un teritorijās, sākot no Japānas līdz ASV. Ņujorkā bāzētā organizācija jau kopš 1990. gadu vidus reizi divos gados nosauc iznīcības riskam visvairāk pakļautos pieminekļus pasaulē. Saraksts top sadarbībā ar arheoloģijas, arhitektūras, vēstures un kultūrmantojuma saglabāšanas ekspertiem.

"Daži no objektiem ir pasaulslaveni, bet daži - ne visai ievērojami," atzīst Bonija Bērnhema, organizācijas prezidente. "Mūsu mērķis ir saglābt, ko vien iespējams."

Apskatot apdraudētos pieminekļus, organizācija minējusi arī pieaugošo vardarbību Sīrijā, kuras dēļ pamatīgi cietuši vairāki objekti, tostarp Alepo citadele un Kālat-al-Mudīkes cietoksnis.

Arī iespaidīgās, 20. gadsimta vidū tapušās Vārtu akas (attēlā) Sentluisas pilsētā (ASV) pastāvēšana ir apdraudēta - būvi pārņēmusi korozija. Sarakstā iekļauti arī trīs industriālie objekti Anglijā, kā arī Jangonas (Rangūnas) pilsēta Mjanmā, kuras labi pazīstamās reliģiskās celtnes un koloniālā laikmeta ēkas apdraud vietējo uzņēmēju plāni attīstīt komerciālo un dzīvojamo apbūvi.

Sarakstā minēti arī tādi objekti, kurus apdraud kruīza kuģu tūrisms. Tipisks un itin dramatisks piemērs ir Venēcija - Pasaules pieminekļu fonda pārstāvji uzskata, ka pilsētas pievienošana apdraudēto objektu sarakstam varētu novest pie detalizēta pētījuma veikšanas, lai noskaidrotu milzīgo okeāna laineru atstāto negatīvo iespaidu uz vidi.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form